|
Our Media/Results from Tennessee Relays
Our ResultsTeam Scores
2014 Results - Tennessee RelaysPublished by DyeStatCOLLEGE.com on Apr 13th 2014, 5:45am
Website:Click here Results by: Adkins Trak Timing Meet Schedule (Updated 2/21/14) Licensed to Adkins Trak Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/12/2014 08:21 PM
Tennessee Relays - 4/10/2014 to 4/12/2014
Knoxville, Tenn.
Results
Girls 100 Meter Dash High School
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
Finals
1 Ethridge, McKenzie Signal Mount 12.38 12.12 4.1 1 10
2 Partin, Alexis Knoxville We 12.81 12.34 4.1 1 8
3 Miller, Taonna Cumberland C 12.79 12.62 4.1 1 6
4 Dossett, Bryce Campbell Cou 13.10 12.70 5.3 2 5
5 Bell, Kiersten Hume-Fogg 12.90 12.72 4.1 1 4
6 Lyles, J'Lese Station Camp 12.96 12.83 4.1 1 3
7 Frizen, Taylor Bearden 12.96 12.98 4.1 1 2
8 Holston, Mia Karns 13.35 13.03 2.3 3 1
9 Burt, Miranda Farragut 13.88 13.08 3.8 4 13.080
9 Goins, Regan Hardin Valle 12.87 13.08 4.1 1 13.080
11 McGraw, Aquela Knoxville We 13.07 13.11 5.3 2
12 Hare, Alyssa Sullivan Eas 13.29 13.13 2.3 3
13 Eldridge, Chalia Knoxville Ce 13.29 13.16 2.3 3
14 DeBose, Nasonia Hume-Fogg 13.30 13.18 2.3 3
15 Ervin, Abbi Hardin Valle 12.78 13.20 4.1 1
16 Colvin, Emily Maryville 13.20 13.24 5.3 2
17 Elmore, Nicole Maryville 13.22 13.43 2.3 3
18 Seepe, Amaris Farragut 13.84 13.51 3.8 4
19 Raines, Halle Mt. Juliet 13.38 13.63 2.3 3 13.622
20 Spears, Brelyn Knoxville Ce 13.16 13.63 5.3 2 13.629
21 Stanton, Blair Mt. Juliet 13.16 13.73 5.3 2
22 Bartos, Janna Karns 13.80 13.90 3.8 4
23 Gibbons, Emily Sevier Count 14.57 13.92 3.8 4
24 Melton, Lacey Stone Memori 14.33 14.03 3.8 4
25 Harold, Mindy Bearden 13.90 14.21 3.8 4
26 Brooks, Katie Anderson Cou 13.60 14.34 2.3 3
27 Fee, Destiny Powell 15.38 15.25 3.8 4
Girls 200 Meter Dash High School
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Ethridge, McKenzie Signal Mount 25.51 25.78 2.4 1 10
2 Davis, Kiana Ooltewah 25.49 25.82 2.4 1 8
3 Hall, Lexus Austin-East Magn 25.90 26.00 2.4 1 6
4 Dossett, Bryce Campbell Cou 27.30 26.08 NWI 2 5
5 Clark, Marabeth Heritage Hig 25.50 26.12 2.4 1 4
6 Masters, Sarah Christian Ac 26.73 26.19 NWI 2 3
7 Hambrick, Kristen Hume-Fogg 27.20 26.49 NWI 2 2
8 Rodriguez, Claudia Hume-Fogg 27.30 26.72 NWI 2 1
9 McBride, Shannon Farragut 26.50 26.93 2.4 1
10 McBride, Katie Farragut 26.50 26.95 2.4 1
11 Lyles, J'Lese Station Camp 27.73 27.11 NWI 3
12 Goins, Regan Hardin Valle 26.68 27.18 NWI 2
13 Reynolds, Shelby Carter 28.00 27.21 NWI 3
14 Holston, Tia Karns 28.50 27.41 NWI 4
15 Hare, Alyssa Sullivan Eas 27.93 27.54 NWI 3
16 Miller, Taonna Cumberland C 26.57 27.76 2.4 1
17 Stanley, Jessica Campbell Cou 27.84 NWI 4
18 Harper, Jada McMinn Count 28.31 27.84 NWI 4
19 Colvin, Emily Maryville 27.34 27.95 NWI 2
20 Norwood, Lexus Bearden 27.90 28.08 NWI 3
21 McCreary, Sydney Anderson Cou 28.00 28.13 NWI 3
22 Bowery, Brittany Karns 29.05 28.33 NWI 4
23 Maples, Olivia Sevier Count 29.15 28.40 NWI 4
24 Ervin, Abbi Hardin Valle 26.61 28.42 2.4 1
25 Elmore, Nicole Maryville 27.35 28.48 NWI 2
26 Hedgecoth, Jennifer Cumberland C 27.76 29.07 NWI 3
27 Spears, Brelyn Knoxville Ce 28.80 29.31 NWI 4
28 Parker, Jessica Howard Tech 27.46 29.36 NWI 3
29 Gibbons, Emily Sevier Count 30.10 29.41 NWI 4
30 Harold, Mindy Bearden 29.10 29.98 NWI 4
Girls 400 Meter Dash High School
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Franse, Vickie Clinton 56.73 57.62 1 10
2 McBride, Katie Farragut 1:00.00 1:00.04 1 8
3 Johnson, Precious Knoxville We 59.34 1:00.39 1 6
4 Honorable, Neyasha Hardin Valle 1:02.56 1:01.18 2 5
5 Brown, Stephanie Hume-Fogg 1:00.10 1:01.55 1 4
6 Masters, Sarah Christian Ac 58.87 1:01.61 1 3
7 McBride, Shannon Farragut 1:00.00 1:02.50 1 2
8 Southall, Alexis Hume-Fogg 1:02.50 1:02.74 2 1
9 Henry, Chase Bearden 1:03.20 1:02.97 3
10 Lay, Kaitlyn Knoxville Ha 1:03.00 1:03.04 2
11 Stanley, Jessica Campbell Cou 1:02.33 1:03.42 2
12 Jordan, Chelsea Webb School 1:04.79 1:03.55 4
13 Pascarella, Callista McMinn Count 1:02.44 1:03.74 2
14 Miller, Taonna Cumberland C 1:00.39 1:03.80 1
15 Maples, Olivia Sevier Count 1:03.87 1:04.07 3
16 Anderson, Kharmon Bearden 1:03.70 1:04.32 3
17 Vincent, Marrissa Hardin Valle 1:05.64 1:04.80 4
18 Rich, Katie Signal Mount 1:05.05 1:04.90 4
19 Apiat, Niema Karns 1:04.99 1:04.93 4
20 Warren, Jennifer Sullivan Eas 1:04.00 1:05.84 3
21 Hedgecoth, Jennifer Cumberland C 1:03.20 1:06.08 3
22 Rutledge, Bailey Stone Memori 1:04.72 1:06.35 4
23 Priestwood, Kayli Stone Memori 1:04.37 1:06.85 4
24 Harper, Jada McMinn Count 1:05.67 1:06.99 5
25 Natoli, Holly Maryville 1:03.56 1:08.03 3
26 Raines, Halle Mt. Juliet 1:05.20 1:08.48 4
27 Smiddy, Elizabeth Knoxville Ce 1:11.41 1:08.55 5
28 Steadman, Cassidy Maryville 1:06.33 1:08.93 5
29 Stansberry, Emyle Anderson Cou 1:08.00 1:16.65 5
Girls 800 Meter Run High School
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Cole, Carmella Maryville 2:19.00 2:17.86 1 10
2 Drennan, Madison Signal Mount 2:28.00 2:25.06 1 8
3 Rothery, Emma Heritage Hig 2:32.00 2:25.98 2 6
4 Griffin, Molly Hardin Valle 2:28.97 2:26.40 2 5
5 Williams, Lona Hardin Valle 2:28.69 2:26.79 2 4
6 Lay, Kaitlyn Knoxville Ha 2:30.00 2:27.18 2 3
7 Cheatham/Tate, Derra Columbia Academy 2:25.00 2:27.50 1 2
8 Luthringer, Taylor Signal Mount 2:30.00 2:28.48 2 1
9 Bowden, Sara Maryville 2:28.00 2:30.20 1
10 Read, Madison Webb School 2:24.69 2:30.93 1
11 Threatt, Emily Christian Ac 2:28.00 2:31.03 1
12 Longmire, Mary Kate Anderson Cou 2:27.00 2:31.29 1
13 Webb, Adrienne Baylor Schoo 2:28.30 2:32.56 2
14 Woody, Carson Farragut 2:32.00 2:33.96 2
15 Schatzman, Rachel Baylor Schoo 2:32.00 2:35.53 2
16 Johnson, Dez Hume-Fogg 2:35.00 2:35.83 3
17 Cokkinias, Tiffany Stone Memori 2:37.70 2:36.05 3
18 Warren, Jennifer Sullivan Eas 2:28.00 2:36.29 1
19 Sparks, Duncan Karns 2:33.37 2:36.34 2
20 Ledeczi, Anna Hume-Fogg 2:40.00 2:39.06 3
21 Bennett, Rebecca Bearden 2:50.52 2:39.15 3
22 Tolson, Brittany Powell 2:37.53 2:39.53 3
23 Fox, Kelly Knoxville Ce 2:42.08 2:41.32 3
24 McKee, Lily Bearden 2:52.29 2:42.04 3
25 Shaw, Anna Holt Cumberland C 2:36.64 2:43.96 3
26 Faulkner, Gracie Campbell Cou 2:39.80 2:45.94 3
27 Cheek, Valerie Tellico Plai 2:50.00 2:51.27 3
28 Allman, Jaden Tellico Plai 2:47.00 2:51.96 3
Girls 1600 Meter Run Stan Huntsma High School
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Meske, Peighton Webb School 5:09.46 5:10.91 1 10
2 Young, Mallory Signal Mount 5:15.00 5:15.98 1 8
3 Franklin, Avery Maryville 5:19.00 5:23.16 1 6
4 Umbarger, Becca Signal Mount 5:24.00 5:25.68 1 5
5 Zimmer, Sarah Christian Ac 5:15.00 5:26.25 1 4
6 Markham, Laney Maryville 5:29.00 5:27.27 1 3
7 Schuyler, Kailey Columbia Academy 5:16.00 5:27.87 1 2
8 Murray, Megan Knoxville We 5:21.34 5:29.30 1 1
9 Carlson, Grace Baylor Schoo 5:23.00 5:30.95 1
10 Yinger, Karlie Hardin Valle 5:34.58 5:31.54 1
11 Lagarde, Lindsay Station Camp 5:43.60 5:34.25 2
12 Page, Ashlyne Christian Ac 5:55.00 5:35.89 2
13 Coudriet, Hailey Stone Memori 5:49.84 5:36.02 2
14 Powell, Tru Bearden 5:46.08 5:36.61 2
15 Harvey, Alisa Bearden 5:46.08 5:36.65 2
16 Braumiller, Katie Station Camp 5:45.20 5:39.53 2
17 Winter, Heather Farragut 5:40.00 5:40.89 1
18 Fagan, Maddie Cookeville 5:51.00 5:42.85 2
19 Tolson, Brittany Powell 5:51.16 5:46.14 2
20 Faulkner, Gracie Campbell Cou 6:00.00 5:47.76 2
21 Caldwell, Sara Pigeon Forge 6:00.00 5:48.51 2
22 Martin, Amanda Farragut 5:40.00 5:55.56 1
23 Meadows, Lindsay Christian Ac 5:57.00 5:55.97 2
24 Schatzman, Rachel Baylor Schoo 5:45.20 6:00.45 2
25 Fox, Kelly Knoxville Ce 6:15.75 6:00.82 3
26 Malcolm, Annie Sullivan Eas 6:04.00 6:02.19 3
27 Beeten, Claire Hume-Fogg 6:05.00 6:03.23 3
28 McCarter, Skye Sevier Count 6:24.00 6:04.45 3
29 Brown, Ashton McMinn Count 6:06.00 6:04.53 3
30 Roberts, Paige Sullivan Eas 6:06.00 6:04.73 3
31 Blaufuss, Maisie Hume-Fogg 6:05.00 6:07.11 3
32 Gossett, Andrea Sevier Count 6:28.00 6:10.43 3
33 Slaughter, Grace Christian Ac 6:15.00 6:17.60 3
34 Kesler, Mia McMinn Count 6:04.00 6:25.59 3
35 Hinch, Lexi Stone Memori 6:34.82 6:26.54 3
36 Taylor, Brianna Cumberland C 6:02.48 6:40.60 2
37 Wilson, Sydnei McMinn Count 6:12.00 6:43.18 3
Girls 3200 Meter Run High School
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Story, Rebecca Christian Ac 11:03.00 11:03.54 1 10
2 Meske, Peighton Webb School 11:09.54 11:07.40 1 8
3 Schuyler, Kailey Columbia Academy 11:35.00 11:41.74 1 6
4 Carlson, Grace Baylor Schoo 11:40.20 11:51.40 1 5
5 Murray, Megan Knoxville We 11:25.74 11:56.48 1 4
6 Coudriet, Hailey Stone Memori 12:21.00 11:57.79 1 3
7 Berry, Emily Christian Ac 12:03.00 12:06.71 1 2
8 Harvey, Alisa Bearden 12:19.72 12:13.48 1 1
9 Smith, Erin Maryville 12:45.00 12:23.19 2
10 Fagan, Maddie Cookeville 12:50.00 12:24.21 2
11 Peacock, Kayle Hardin Valle 12:15.00 12:29.17 1
12 Powell, Tru Bearden 12:18.93 12:32.41 1
13 Ridgel, Aliya Maryville 12:18.00 12:45.90 1
14 Christopoulos, Alexandra Hardin Valle 12:31.00 12:50.40 1
15 Faulkner, Gracie Campbell Cou 12:50.00 12:55.00 2
16 Stewart, Ella Signal Mount 13:15.00 12:57.62 2
17 Knighten, Sierra Knoxville Ha 13:01.00 13:10.32 2
18 Young, Olivia Signal Mount 13:20.00 13:20.51 2
19 Bryant, Selinda Cumberland C 13:40.58 13:22.99 2
20 Blaufuss, Maisie Hume-Fogg 13:03.00 13:24.62 2
21 Tennent, Rae Hume-Fogg 13:38.00 13:45.51 2
22 Lepley, Katelyn Cookeville 13:50.00 14:58.42 2
Girls 100 Meter Hurdles High School
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Clark, Marabeth Heritage Hig 15.90 15.65 2.6 1 10
2 Beard, Cyra Hume-Fogg 16.33 15.91 2.6 1 8
3 Nelson, Rachel Campbell Cou 16.39 16.09 2.6 1 6
4 Fewell, Gabrielle Hardin Valle 16.64 16.59 2.6 1 5
5 Dittes, Ellie Station Camp 17.91 17.60 2.6 1 4
6 Headrick, Sarah Maryville 17.96 17.78 2.6 1 3
7 Glenn, Sarah Claiborne 17.05 17.81 2.6 1 2
8 McNulty, Aly Stone Memori 18.10 18.18 1.1 2 1
9 Rice, Kirsten Hume-Fogg 18.21 18.30 1.1 2
10 Justus, Jenna Bearden 18.50 18.31 1.1 2
11 Snyder, Katie Maryville 17.98 18.37 2.6 1
12 Saganich, Melissa Anderson Cou 18.00 18.57 1.1 2
13 Sandifer, McClaine Karns 18.81 18.86 2.1 3
14 Hampton, Rebekah Hardin Valle 18.67 18.95 1.1 2
15 Nave, Adrienne Sevier Count 18.84 19.00 2.1 3
16 Knight, Tinsley Grace Christ 18.71 19.01 1.1 2
17 King, Lindsay Campbell Cou 18.17 19.21 1.1 2
18 Miller, Michaela Heritage Hig 19.42 19.43 2.1 3
19 Craig, Bethany Karns 19.39 19.60 2.1 3
20 Bates, Toriana Bearden 19.00 19.76 2.1 3
21 Rogers, Alisa Heritage Hig 19.88 19.97 2.1 3
22 Hall, Raven Signal Mount 21.33 21.01 2.7 4
23 Smith, Adry Anderson Cou 18.50 21.20 1.1 2
24 Anthony, Alex Christian Ac 22.71 22.66 2.7 4
Girls 300 Meter Hurdles High School
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Barroso, Maya Knoxville We 43.93 46.92 1 10
2 Clark, Marabeth Heritage Hig 46.40 47.72 1 8
3 Fewell, Gabrielle Hardin Valle 49.13 48.26 1 6
4 Priestwood, Kayli Stone Memori 52.08 49.60 2 5
5 King, Lindsay Campbell Cou 48.47 51.00 1 4
6 Knight, Tinsley Grace Christ 51.89 51.76 2 3
7 Dittes, Ellie Station Camp 55.42 51.83 3 2
8 Glenn, Sarah Claiborne 48.21 52.08 1 1
9 Pascarella, Callista McMinn Count 52.64 52.27 2
10 Murrell, Abby Sevier Count 54.52 52.78 3
11 Nelson, Rachel Campbell Cou 51.26 53.63 1
12 Brandon, Chloe Hume-Fogg 52.10 53.84 2
13 Nave, Adrienne Sevier Count 54.43 54.65 3
14 Bates, Toriana Bearden 53.96 55.03 2
15 Craig, Bethany Karns 56.87 55.86 3
16 Sanderfer, Devon Howard Tech 53.57 56.63 2
17 Calhoun, Molly Bearden 1:01.08 57.46 4
18 Rice, Kirsten Hume-Fogg 53.60 57.95 2
19 Snyder, Katie Maryville 54.50 57.97 3
20 Wallace, Hannah Hardin Valle 59.65 58.10 4
21 Smith, Adry Anderson Cou 56.00 59.27 3
22 Hall, Raven Signal Mount 1:03.64 1:00.97 4
Girls 2000 Meter Steeplechase High School
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Christopoulos, Alexandra Hardin Valle 8:00.00 8:30.14 10
2 Baggett, Shaelyn Sevier Count 8:47.72 8:37.90 8
3 Peacock, Kayle Hardin Valle 8:30.05 8:51.28 6
4 O'Neill, Kathie Sevier Count 8:11.77 9:05.52 5
5 Gautier, Sydney Baylor Schoo 8:15.35 9:15.14 4
6 Milen, Kayla Anderson Cou 8:20.00 10:41.25 3
7 Brooks, Aliyson Anderson Cou 8:25.00 10:56.87 2
Girls 4x100 Meter Relay High School
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Ooltewah 53.34 49.92 2 10
1) Carter, Quintaria 2) Goodwin, Dakota
3) Davis, Tia 4) Davis, Kiana
2 Knoxville West 49.10 50.12 1 8
1) McGraw, Aquela 2) Barroso, Maya
3) Johnson, Precious 4) Partin, Alexis
3 Hume-Fogg 50.49 50.73 1 6
1) Hambrick, Kristen 2) Bell, Kiersten
3) DeBose, Nasonia 4) Rodriguez, Claudia
4 Austin-East Magnet HS 51.00 50.85 1 5
1) Chandler, Kiana 2) Allmon, Tyra
3) Armstrong, Iyanna 4) Hall, Lexus
5 Hardin Valley 49.75 51.04 1 4
1) Faoro, Gia 2) Letellier, Elaina
3) Honorable, Neyasha 4) Goins, Regan
6 Campbell County 53.18 52.14 2 3
1) King, Lindsay 2) Nelson, Rachel
3) Stanley, Jessica 4) Dossett, Bryce
7 Bearden 52.88 52.93 1 2
1) Norwood, Lexus 2) Justus, Jenna
3) Harold, Mindy 4) Calhoun, Molly
8 Knoxville Central 54.00 53.12 2 1
1) Spears, Brelyn 2) Eldridge, Chalia
3) Murray, Syvanna 4) Sheriff, Fanta
-- Howard Tech 49.90 DQ 1 Zone Violation
1) Robinson, Sheqeilla 2) Davis, Kanisha
3) McColley, Tavisha 4) Sanderfer, Devon
Girls 4x200 Meter Relay High School
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Maryville 1:44.78 1:45.80 1 10
1) Dean, McLeod 2) Fritz, DeAndra
3) Fry, Lizzie 4) Anderson, Sy'Vone
2 Hardin Valley 1:48.56 1:48.88 1 8
1) Faoro, Gia 2) Letellier, Elaina
3) Honorable, Neyasha 4) Goins, Regan
3 Knoxville West 1:46.50 1:50.65 1 6
1) Waller, Kaylan 2) Adams, Nicole
3) Campbell, Riley 4) Partin, Alexis
4 Bearden 1:52.18 1:51.10 1 5
1) Norwood, Lexus 2) Anderson, Kharmon
3) Frizen, Taylor 4) Henry, Chase
5 Knoxville Central 1:54.19 1:53.56 2 4
1) Eldridge, Chalia 2) Kerley, Emma
3) Spears, Brelyn 4) Sheriff, Fanta
6 Karns 1:53.78 1:53.60 2 3
1) Apiat, Niema 2) Bowery, Brittany
3) Holston, Tia 4) Ruiz, Sierra
7 Stone Memorial 2:03.46 2:00.27 2 2
1) Raulerson, Rachel 2) Brantley, Kendall
3) Turner, Hannah 4) Gray, Samantha
-- Hume-Fogg 1:48.52 DQ 1 Exchange Violation
1) Hambrick, Kristen 2) Bell, Kiersten
3) DeBose, Nasonia 4) Rodriguez, Claudia
Girls 4x400 Meter Relay High School
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Knoxville West 4:01.00 4:02.62 10
1) McGraw, Aquela 2) Barroso, Maya
3) Adams, Nicole 4) Johnson, Precious
2 Maryville 4:03.25 4:04.38 8
1) Dean, McLeod 2) Fry, Lizzie
3) Fritz, DeAndra 4) Anderson, Sy'Vone
3 Hume-Fogg 4:18.00 4:15.14 6
1) Hambrick, Kristen 2) Rodriguez, Claudia
3) Southall, Alexis 4) Brown, Stephanie
4 Karns 4:34.20 4:25.06 5
1) Apiat, Niema 2) Bowery, Brittany
3) Ruiz, Sierra 4) Sparks, Duncan
5 Stone Memorial 4:35.76 4:29.58 4
1) Priestwood, Kayli 2) Hinch, Lexi
3) Cokkinias, Tiffany 4) Rutledge, Bailey
6 Cumberland County 4:40.00 4:30.44 3
1) Shaw, Anna Holt 2) Taylor, Brianna
3) Hedgecoth, Jennifer 4) Miller, Taonna
7 Knoxville Central 4:51.00 4:59.75 2
1) Fox, Kelly 2) Rogers, Allie
3) Kerley, Emma 4) Smiddy, Elizabeth
Girls 4x800 Meter Relay High School
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Maryville 9:33.00 9:48.56 10
1) Cole, Carmella 2) Franklin, Avery
3) Bowden, Sara 4) Markham, Laney
2 Hume-Fogg 11:10.00 10:41.16 8
1) Brown, Stephanie 2) Henderson, Kylah
3) Ledeczi, Anna 4) Johnson, Dez
3 Stone Memorial 10:38.58 10:44.73 6
1) Coudriet, Hailey 2) Hinch, Lexi
3) Rutledge, Bailey 4) Cokkinias, Tiffany
4 Cumberland County 10:40.79 10:56.93 5
1) Bryant, Selinda 2) Shaw, Anna Holt
3) Taylor, Brianna 4) Hedgecoth, Jennifer
5 Bearden 10:31.00 11:27.64 4
1) McKee, Lily 2) Crowley, Sarah
3) Lawhorn, Abbie 4) Bennett, Rebecca
6 Knoxville Central 12:01.00 12:16.07 3
1) Rogers, Allie 2) Sheriff, Fanta
3) Smiddy, Elizabeth 4) Fox, Kelly
Girls Distance Medley High School
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Signal Mountain 12:50.00 12:48.43
1) Young, Mallory 2) Umbarger, Becca
3) Rich, Katie 4) Drennan, Madison
2 Maryville 13:00.00 13:07.75
1) Markham, Laney 2) Bowden, Sara
3) Ridgel, Aliya 4) Franklin, Avery
3 Bearden 13:47.21
1) Powell, Tru 2) Anderson, Kharmon
3) Henry, Chase 4) Harvey, Alisa
Girls High Jump High School
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Brown, Stephanie Hume-Fogg 5-05.00 5-00.00 1.52m 10
2 McNulty, Aly Stone Memori 5-00.00 4-10.00 1.47m 8
3 Nelson, Victoria Seymour 4-10.00 4-08.00 1.42m 6
4 Reynolds, Shelby Carter 4-10.00 4-08.00 1.42m 5
5 Waller, Kaylan Knoxville We 4-08.00 4-08.00 1.42m 3.50
5 Campbell, Riley Knoxville We 4-11.00 4-08.00 1.42m 3.50
7 Beard, Cyra Hume-Fogg 4-08.00 4-08.00 1.42m 2
8 Coulter, Madison Maryville 5-00.00 4-06.00 1.37m 1
9 Dossett, Bryce Campbell Cou 4-04.00 4-06.00 1.37m
9 Brooks, Katie Anderson Cou 4-06.00 4-06.00 1.37m
11 Pepperman, Olivia Maryville 4-08.00 4-06.00 1.37m
12 Rogers, Alisa Heritage Hig 4-06.00 4-04.00 1.32m
13 Calhoun, Molly Bearden 4-04.00 4-02.00 1.27m
14 Gruszkiewicz, Alexandra Bearden 4-02.00 4-02.00 1.27m
-- Addis, Tia Webb School NH
Girls Pole Vault Tim Mack High School
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Kaufman, Kate Baylor Schoo 11-03.00 10-06.00 3.20m 20
2 Swicegood, Mack Farragut 10-00.00 10-00.00 3.04m 17
3 Saganich, Melissa Anderson Cou 9-00.00 9-00.00 2.74m 16
4 Calhoun, Molly Bearden 9-00.00 8-00.00 2.43m 15
5 Steadman, Cassidy Maryville 7-06.00 7-00.00 2.13m 14
-- Headrick, Sarah Maryville 7-00.00 NH
-- Duff, Brandie Anderson Cou 7-06.00 NH
Girls Long Jump High School
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Reynolds, Shelby Carter 17-07.00 16-03.00 1.8 4.95m 10
15-06.25(1.1) 16-03(1.8) 15-10.75(0.9) FOUL(2.3) FOUL(1.8) 15-01.75(1.5)
2 Fritz, DeAndra Maryville 16-09.00 15-08.00 2.8 4.77m 8
14-01.75(NWI) 15-02(2.2) 14-03.75(1.8) ND(2.8) 15-00.75(2.8) 15-08(2.8)
3 Dean, McLeod Maryville 16-06.00 15-07.25 3.4 4.75m 6
13-02.75(NWI) 15-02(2.2) 14-10.50(1.2) 15-00.50(1.8) FOUL(2.7) 15-07.25(3.4)
4 Hampton, Rebekah Hardin Valle 15-01.00 15-01.25 1.0 4.60m 5
13-09(2.4) 14-03.25(1.0) ND(2.7) FOUL 14-00.75(2.7) 15-01.25(1.0)
5 Raines, Halle Mt. Juliet 14-09.00 14-11.50 2.3 4.55m 4
FOUL(2.1) 14-05.25(1.5) 14-05.25(1.8) 14-00.50(2.1) 14-11.50(2.3) FOUL(1.6)
6 Justus, Jenna Bearden 15-04.00 14-10.50 2.3 4.53m 3
14-04.50(1.4) ND(1.2) 14-07(2.8) 14-05(1.3) 14-03.50(3.4) 14-10.50(2.3)
7 King, Lindsay Campbell Cou 14-10.25 2.3 4.52m 2
12-11.50(2.4) 14-02.50(2.6) ND(1.3) FOUL(2.4) FOUL(1.5) 14-10.25(2.3)
8 Fewell, Gabrielle Hardin Valle 15-11.50 14-10.00 1.7 4.52m 1
14-10(1.7) ND(1.8) 14-02.75(2.1) 14-01(1.4) 14-00.75(2.3) PASS
9 McBride, Shannon Farragut 14-00.25 14-05.50 2.3 4.40m
13-05.25(1.9) ND(2.3) 14-02.50(1.5) 14-05.50(2.3) 14-01.25(1.3) 14-03.50(1.8)
10 Murray, Syvanna Knoxville Ce 14-02.00 14-01.25 3.3 4.29m
14-01.25(3.3) ND(2.5) FOUL(2.7)
11 Miller, Michaela Heritage Hig 15-04.00 13-10.25 1.5 4.22m
FOUL(2.6) 13-10.25(1.5) ND(1.8)
12 Hare, Alyssa Sullivan Eas 13-08.00 12-10.50 1.4 3.92m
FOUL(2.5) 12-10.50(1.4) FOUL(1.7)
13 Sikarng, Kayla Karns 13-06.00 12-09.25 1.7 3.89m
12-09.25(1.7) ND(2.5) ND(2.6)
14 Nelson, Victoria Seymour 14-08.00 12-07.75 2.0 3.85m
12-07.75(2.0) ND(2.6) ND(2.1)
15 Knight, Tinsley Grace Christ 14-09.00 12-06.00 1.8 3.81m
FOUL(1.9) 12-06(1.8) FOUL(2.4)
16 Stanton, Blair Mt. Juliet 14-08.00 12-04.25 1.8 3.76m
12-04.25(1.8) ND(0.9) ND(1.3)
17 Phillips, Brittany Bearden 14-01.00 12-02.00 1.3 3.70m
12-02(1.3) ND(2.3) ND(2.0)
18 Addis, Tia Webb School 9-07.50 1.8 2.93m
9-07.50(1.8) ND(1.5) ND(2.6)
-- Bell, Kiersten Hume-Fogg 16-10.00 FOUL
FOUL(0.7) FOUL(1.6) FOUL(1.5)
Girls Triple Jump High School
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Anderson, Sy'Vone Maryville 37-06.00 37-01.25 2.4 11.30m 20
FOUL(1.7) FOUL(1.5) 34-08.25(1.6) 35-02.75(1.9) 35-04(+0.0) 37-01.25(2.4)
2 Kusch, Brenna Hardin Valle 34-05.00 33-05.50 1.2 10.19m 17
32-04(2.2) 33-05.50(1.2) FOUL(2.0) FOUL(2.1) 29-09(2.2) 32-09.25(+0.0)
3 Hampton, Rebekah Hardin Valle 32-05.00 31-11.50 1.1 9.74m 16
31-01(0.3) 30-10.75(1.0) 31-11.50(1.1) 30-11.25(1.6) 31-00(0.9) 30-02.75(+0.0)
4 Justus, Jenna Bearden 30-04.00 31-09.50 1.6 9.69m 15
30-07(1.8) 29-09.50(1.9) 31-08.25(2.8) 29-10.75(2.2) 31-09.50(1.6) FOUL(1.0)
5 McColley, Tavisha Howard Tech 28-07.00 30-08.75 2.0 9.36m 14
25-00(2.0) 27-07.25(1.1) 30-08.75(2.0) 30-07.50(3.0) 30-07(0.5) 30-03.50(1.3)
6 Nelson, Victoria Seymour 30-05.00 29-11.75 2.7 9.13m 13
29-02.25(1.6) 28-10.75(+0.0) 28-10.50(0.9) 29-04.50(1.0) 29-01.50(3.4) 29-11.75(2.7)
7 Nelson, Rachel Campbell Cou 29-01.75 1.1 8.88m 12
FOUL(1.5) 29-01.75(1.1) FOUL(1.5) 28-09.50(0.8) 29-01(1.3) FOUL(2.9)
8 Stanley, Jessica Campbell Cou 28-11.00 2.4 8.81m 11
26-03.25(0.9) 25-08.75(1.9) 27-08.50(2.0) 25-07.75(0.7) 28-11(2.4) 25-08.25(1.6)
9 Murphy, Jessa Anderson Cou 30-00.00 28-02.75 0.4 8.60m 9
28-02.75(0.4) 28-00(0.9) 28-02.25(2.1) 26-03.75(1.1) 27-02(2.3) FOUL(2.0)
10 McCreary, Sydney Anderson Cou 32-00.00 26-08.50 1.1 8.14m 7
26-05.25(1.4) FOUL(2.5) 26-08.50(1.1)
11 Addis, Tia Webb School 25-03.25 1.7 7.70m 6
FOUL(2.5) 25-03.25(1.7) 25-00.75(0.3)
Girls Shot Put High School
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Crockett, Tamia Hardin Valle 42-08.75 41-01.25 12.52m 10
38-02.50 FOUL 39-01 38-10.75 40-01.25 41-01.25
2 Cooke, Alex North Surry 40-07.75 40-10.50 12.45m 8
38-06 FOUL 37-03 40-10.50 FOUL 39-01
3 Hicks, Simone McMinn Count 38-07.00 39-05.50 12.02m 6
36-01.25 37-11.50 38-03.50 39-05.50 33-11.75 39-03.75
4 Rogers, Shenora Austin-East Magn 39-05.00 38-03.25 11.66m 5
34-08 35-01 FOUL 36-11.75 33-11.50 38-03.25
5 Lee, Katelyn Gordon Lee 35-01.00 37-04.25 11.38m 4
33-07.50 34-11.50 37-04.25 34-07 34-03.50 35-10.25
6 El-Ajam, Liza Hardin Valle 36-02.00 36-11.75 11.27m 3
32-09.50 34-06 35-10.50 36-07 36-11.75 35-09.50
7 Carey, Destiny Farragut 37-00.00 36-05.50 11.11m 2
35-05.25 36-05.50 34-07.25 35-04.50 33-02.50 34-04.50
8 Lee, Madelyn Gordon Lee 34-10.00 34-02.25 10.42m 1
29-06.50 33-07.50 33-01.25 32-07.50 32-05 34-02.25
9 Pepperman, Mallory Maryville 33-02.00 32-06.50 9.91m
30-10 32-04.50 32-06.50 32-04.25 32-06.25
10 Knowles, Neka King's Acade 33-07.00 31-05.00 9.57m
31-05 FOUL 30-02.25
11 Smith, Tima Hume-Fogg 30-02.00 31-04.25 9.55m
31-04.25 30-00.75 ND
12 Thomas, Destiny Karns 33-05.50 30-06.50 9.30m
30-06.50 FOUL ND
13 Johnson, Danielle Hume-Fogg 30-02.00 30-05.75 9.29m
FOUL FOUL 30-05.75
14 Mefford, Zoie Campbell Cou 30-01.75 9.18m
FOUL 30-01.75 ND
15 Bowman, Camryn Signal Mount 32-01.00 30-01.50 9.18m
28-08.50 30-01.50 ND
16 Epes, Brandy Powell 31-03.75 29-03.75 8.93m
29-03.75 ND ND
17 Heslin, Lanor Knoxville We 30-01.25 28-11.00 8.81m
28-11 ND ND
18 Jones, Marissa Knoxville Ce 28-10.50 27-07.50 8.42m
27-07.50 ND FOUL
19 Alexander, Essence Knoxville Ce 28-11.50 26-10.50 8.19m
26-10.50 FOUL FOUL
20 Phillips, Brittany Bearden 25-08.25 25-02.00 7.67m
25-02 ND ND
21 Ruffin, Shaderrika Howard Tech 68-02.50 25-01.25 7.65m
25-01.25 ND ND
22 Geiger, Venus Howard Tech 28-01.50 24-01.75 7.35m
24-01.75 ND ND
23 Gruszkiewicz, Alexandra Bearden 21-04.75 23-08.50 7.22m
23-08.50 ND ND
24 Melton, Lacey Stone Memori 32-02.25 22-02.25 6.76m
22-02.25 ND ND
-- Reeder, Sydney Maryville 33-06.00 FOUL
FOUL ND ND
Girls Discus Throw High School
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Lee, Katelyn Gordon Lee 123-01 130-06 39.77m 10
130-06 117-10 123-10 122-09 115-07 117-07
2 Crockett, Tamia Hardin Valle 137-06 128-01 39.03m 8
ND FOUL 114-03 119-02 128-01 120-11
3 Bowman, Camryn Signal Mount 115-11 121-11 37.16m 6
97-09 121-11 116-11 107-03 FOUL ND
4 Rogers, Shenora Austin-East Magn 118-00 119-06 36.42m 5
105-08 119-06 101-09 ND ND ND
5 Cooke, Alex North Surry 110-00 113-00 34.44m 4
105-01 FOUL ND FOUL ND 113-00
6 Pepperman, Mallory Maryville 106-04 106-00 32.30m 3
99-06 106-00 106-00 ND 102-07 103-02
7 Hicks, Simone McMinn Count 99-09 105-01 32.02m 2
77-05 105-01 ND ND 101-01 ND
8 El-Ajam, Liza Hardin Valle 95-06 103-01 31.41m 1
94-05 103-01 ND ND ND ND
9 Johnson, Danielle Hume-Fogg 88-10 91-09 27.96m
91-09 ND ND ND FOUL ND
10 Carey, Destiny Farragut 99-00 91-01 27.76m
91-01 FOUL ND
11 Reeder, Sydney Maryville 99-05 89-07 27.30m
89-07 ND ND
12 Epes, Brandy Powell 89-09 87-11 26.79m
87-11 FOUL ND
13 Nelson, Victoria Seymour 111-11 86-00 26.21m
86-00 ND ND
14 Alexander, Essence Knoxville Ce 79-10 81-04 24.79m
81-04 FOUL ND
15 Rayfield, Megan Pigeon Forge 79-04 24.18m
79-04 ND ND
16 Whited, Ashley Campbell Cou 70-10 21.59m
70-10 ND ND
17 Jones, Marissa Knoxville Ce 54-07 59-02 18.03m
59-02 FOUL ND
18 Geiger, Venus Howard Tech 55-02 57-03 17.44m
57-03 FOUL ND
19 Gruszkiewicz, Alexandra Bearden 60-00 56-04 17.17m
56-04 FOUL ND
-- Davis, Kanisha Howard Tech 62-07 FOUL
FOUL ND ND
-- Lee, Madelyn Gordon Lee 112-05 FOUL
FOUL ND ND
-- Lenhart, Rebecca Pigeon Forge FOUL
FOUL ND FOUL
-- Heslin, Lanor Knoxville We 93-09 FOUL
FOUL ND ND
Women 100 Meter Dash College
=================================================================================
Tom Black: T 10.96 6/19/1982 Evelyn Ashford, Medalist TC
Sea Ray: M 11.09 4/11/1997 Seatheda Fynes, Michigan State
Name Year School Seed Finals Wind H#
=================================================================================
1 Yarnell, Emily Tennessee 11.49 11.47 2.5 1
2 Erickson, Roseanne Kent State 11.95 11.64 4.5 4 11.632
3 Anderson, Taylor Connecticut 11.69 11.64 2.5 1 11.637
4 Smith-Jenkins, Deysha Connecticut 11.79 11.71 3.2 2
5 Spikes, Lakeisha Shorter 11.72 11.72 3.2 2
6 Grambling, Nina Youngstown S 11.69 11.73 2.5 1
7 Knox, Shakima UAB 11.75 11.80 3.2 2
8 Westney, Jellisa Michigan Sta 11.57 11.81 2.5 1 11.807
9 Taylor, Taranisha Pittsburgh 11.70 11.81 3.2 2 11.808
10 King, Arantxa Unattached 11.75 11.85 3.2 2
11 Maxwell, Tanesha Central Arka 11.66 11.88 2.5 1 11.871
12 Ballard, Ashley Shorter 12.00 11.88 4.5 4 11.874
13 Williams, Keturah East Tenn. S 11.67 11.88 2.5 1 11.879
14 Daphness, Sheniece Mid. Tenn. S 12.09 11.93 3.8 5 11.925
15 Ponds, Prenecia SE Missouri 11.89 11.93 1.2 3 11.928
16 McKinney, Aaliyah Eastern Mich 11.89 11.95 1.2 3
17 Watson, Angel UAB 11.80 11.96 1.2 3
18 Hampton, S'Kayia Jacksonville 12.05 12.00 4.5 4
19 Williams, TeJuanna Michigan Sta 11.85 12.03 1.2 3
20 Nageotte, Katie Team Pacer 11.95 12.05 4.5 4
21 Warren, Amiris Southern Ill 11.63 12.07 2.5 1 12.067
22 Scott, Theresa Tiffin 12.57 12.07 2.3 7 12.069
23 Darby, Brittany Tiffin 12.18 12.07 3.8 5 12.070
24 Hill, Janae Michigan Sta 11.73 12.10 3.2 2
25 Clark, Danielle Eastern Mich 11.79 12.12 3.2 2
26 Kearney, Khadeja Pittsburgh 11.95 12.17 4.5 4
27 Webb, Giselle Shorter 12.20 12.20 3.1 6
28 Cheadle, Lauren Southern Ill 12.05 12.21 3.8 5
29 Cartwright, Ayonna SE Missouri 12.00 12.22 4.5 4 12.211
30 Bethel, Tanisha Citadel 12.22 1.2 3 12.217
31 Smith, Alexis Shorter 12.20 12.27 3.8 5
32 Sunderraj, Nirupama Southern Ill 12.19 12.40 3.8 5
33 Howe, Michelle Unattached 12.32 12.44 3.1 6
34 Bush, Imani Wayne St. 12.38 12.46 3.1 6
35 Miller, Chelsea SE Missouri 12.30 12.48 3.1 6
36 Ransaw, Renay UAB 12.49 12.58 3.1 6
37 Champion, Erin Tennessee 12.75 12.59 2.3 7
38 Smalls, Domonique Connecticut 11.94 12.60 1.2 3
39 Reiser, Katie Kent State 11.94 12.64 1.2 3
40 Feltner, Kesley Campbellsvil 12.07 12.68 3.8 5
41 Peppers, Anjelica Wayne St. 12.35 12.71 3.1 6
42 Froedden, Kiana Tennessee We 12.75 12.75 2.3 7
43 Outerbridge, Allison Tennessee 12.75 12.83 2.3 7
44 Kupritz, Genevieve East Tenn. S 12.55 12.87 2.3 7
45 Azor, Jessica Carson-Newma 12.89 13.07 2.3 7
46 Smith, Kelli UAB 12.50 13.40 3.1 6
47 German, Hollie Lee (Tenn.) 13.15 13.72 2.3 7
Women 200 Meter Dash College
=================================================================================
Sea Ray: M 22.39 4/8/1994 Dannette Young, Unattached
Name Year School Seed Finals Wind H#
=================================================================================
1 Majors, Felecia Tennessee 23.21 23.36 2.7 1
2 Yarnell, Emily Tennessee 23.80 23.38 2.7 1
3 Evans, Alicia Michigan Sta 24.05 23.73 2.2 2
4 Smith-Jenkins, Deysha Connecticut 23.76 23.75 2.7 1
5 Anderson, Taylor Connecticut 23.83 23.77 2.7 1
6 Joseph, Nyanka Connecticut 24.39 24.03 2.7 3
7 Grambling, Nina Youngstown S 24.77 24.03 2.7 3
8 Ponds, Prenecia SE Missouri 24.55 24.16 2.7 3
9 McKinney, Aaliyah Eastern Mich 23.90 24.26 2.7 1
10 Watson, Angel UAB 24.00 24.27 2.7 1
11 Williams, TeJuanna Michigan Sta 24.15 24.36 2.2 2
12 King, Arantxa Unattached 24.37 2.7 1
13 Taylor, Taranisha Pittsburgh 23.90 24.39 2.7 1
14 Williams, Keturah East Tenn. S 24.12 24.45 2.2 2
15 Deskins, Taylor Tiffin 24.59 24.49 2.7 3
16 White, Kyana UAB 24.79 24.52 2.7 3
17 Clark, Danielle Eastern Mich 24.10 24.54 2.2 2
18 Maxwell, Tanesha Central Arka 24.86 24.54 NWI 4
19 Darby, Brittany Tiffin 24.60 24.55 2.7 3
20 Bethel, Tanisha Citadel 25.12 24.59 3.1 5
21 Daphness, Sheniece Mid. Tenn. S 25.02 24.65 NWI 4
22 Knox, Shakima UAB 24.20 24.71 2.2 2
23 Ballard, Ashley Shorter 24.80 24.72 2.7 3
24 Smith, Alexis Shorter 25.20 24.74 3.1 5
25 Yeadon, Morgan Eastern Mich 24.20 24.75 2.2 2
26 Sunderraj, Nirupama Southern Ill 24.82 24.99 NWI 4
27 Edmond, Erin Vanderbilt 24.90 25.06 NWI 4
28 Briggs, Kandiss UAB 24.97 25.11 NWI 4
29 Tunti, Cheyenne SE Missouri 24.98 25.17 NWI 4
30 Washington, Alexis Youngstown S 25.32 25.17 3.1 5
31 Mussallem, Sarah Illinois Sta 25.27 25.19 3.1 5
32 Cheadle, Lauren Southern Ill 25.05 25.22 3.1 5
33 Johnson, Shaina Mid. Tenn. S 25.37 25.28 3.4 6
34 Warren, Amiris Southern Ill 24.26 25.31 2.2 2
35 Thompson, Evann Pittsburgh 24.20 25.39 2.2 2
36 Bush, Imani Wayne St. 25.82 25.54 3.4 6
37 Pryor, Cierra Michigan Sta 24.85 25.57 NWI 4
38 Christiani, Allison Illinois Sta 25.35 25.66 3.4 6
39 Dupeh, Bless Mid. Tenn. S 26.00 25.78 3.1 7
40 Sexton, Beth Tennessee We 26.30 25.80 3.1 7
41 Lee, Jordan Pittsburgh 24.95 25.82 NWI 4
42 Miller, Chelsea SE Missouri 26.28 25.86 3.1 7
43 Reiser, Katie Kent State 25.25 25.96 3.1 5
44 Lawson, Taneka Olivet Nazar 25.54 25.98 3.4 6
45 Hinch, Carolyn East Tenn. S 25.80 26.07 3.4 6
46 Humphrey, Breona UAB 25.20 26.12 3.1 5
47 Allen, Brianna Connecticut 24.43 26.20 2.7 3
48 Gipson, Kendra UAB 25.50 26.42 3.4 6
49 Thompson, Brenna Lipscomb 26.81 26.92 3.1 7
50 Scott, Theresa Tiffin 25.60 26.99 3.4 6
51 Kupritz, Genevieve East Tenn. S 26.50 27.37 3.1 7
Women 400 Meter Dash College
============================================================================
Tom Black: T 50.24 6/17/1994 Maicel Malone, Asics International TC
Sea Ray: M 50.73 4/7/1995 Gwen Torrence, Unattached
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Sealy, Sade' Barbados 52.01 53.07 1
2 Majors, Felecia Tennessee 52.65 54.18 1
3 Brown, Felicia Tennessee 52.38 54.78 1
4 White, Kyana UAB 54.91 55.33 1
5 Joseph, Nyanka Connecticut 54.46 55.36 1
6 Ellis, Shandel Illinois Sta 54.20 55.45 1
7 Johnson, Shaina Mid. Tenn. S 55.64 55.96 3
8 Hutson, Erica Kent State 55.25 56.00 2
9 Evans, Alicia Michigan Sta 56.34 7
10 Daley, Tiffany Connecticut 55.39 56.38 2
11 Tunti, Cheyenne SE Missouri 55.45 56.40 2
12 Edmond, Erin Vanderbilt 55.57 56.48 2
13 Taft, Paris Connecticut 55.61 56.60 2
14 Petree, Julia Tennessee 55.24 56.61 2
15 Dismuke, Faith Connecticut 55.13 57.07 1
16 Barrett, Shamira Jacksonville 55.85 57.09 3
17 Mussallem, Sarah Illinois Sta 57.11 57.14 4
18 Christiani, Allison Illinois Sta 56.69 57.80 3
19 Beyan, Lynnese Kent State 56.95 57.87 4
20 Lee, Jordan Pittsburgh 55.50 58.13 2
21 Ordway, Jorian Kent State 55.75 58.29 3
22 Goedhart, Kamaria Olivet Nazar 56.98 58.30 4
23 Deskins, Taylor Tiffin 56.89 58.34 4
24 Vanwright, Alteeka Youngstown S 57.09 58.38 4
25 Caldwell, Chelsea Mid. Tenn. S 58.39 58.48 6
26 Gardner, Kaila Kent State 57.40 58.58 5
27 Wooten, Tyra Southern Ill 58.84 58.91 6
28 Koplyay, Katherine Eastern Kent 58.10 58.98 6
29 Kirkland, Peyton Olivet Nazar 56.95 59.04 4
30 Klimovich, Agata Eastern Mich 56.50 59.04 3
31 Hinch, Carolyn East Tenn. S 56.99 59.10 4
32 Miller, Shauntae Carson-Newma 58.01 59.18 6
33 Dupeh, Bless Mid. Tenn. S 58.00 59.37 6
34 Webb, Giselle Shorter 59.20 59.58 6
35 Seymour, Lindsey Michigan Sta 56.75 1:00.04 3
36 Carr, Dazmonique Wayne St. 57.96 1:00.15 5
37 Ellis, Leah Wayne St. 57.64 1:00.30 5
38 Thompson, Brenna Lipscomb 57.98 1:01.04 5
39 Chapman, Kelsey Wayne St. 1:00.54 1:01.38 7
-- Humphrey, Breona UAB 57.80 FS 5
Women 800 Meter Run College
============================================================================
Tom Black: T 2:00.27 6/2/1995 Inez Turner, Southwest Texas State
Sea Ray: M 2:02.64 4/12/1996 Joetta Clark, Footlocker TC
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Carnett, Shawnee Concord 2:07.26 2:06.19 1
2 Ruff, Kianna Tennessee 2:04.40 2:07.05 1
3 Jackson, Brittney Tennessee 2:07.00 2:07.97 1
4 Johnson, Amirah Tennessee 2:08.80 2:08.62 1
5 Mathisen, Julie Eastern Kent 2:08.20 2:09.23 1
6 Hansen, Dira Knoxville Endura 2:08.00 2:11.58 2
7 Rotibi, Mobola Southern Ill 2:09.79 2:12.01 2
8 Hampton, Tressanique Mid. Tenn. S 2:12.47 2:12.11 2
9 Burnett, Lauren Kent State 2:09.00 2:12.55 1
10 Segrave, Hannah Milligan 2:11.00 2:12.56 2
11 Tracy, Kevyn Jacksonville 2:11.99 2:12.86 2
12 Grippe, Samantha Findlay 2:13.00 2:14.00 2
13 Kane, Kelsey Tennessee 2:11.00 2:14.51 2
14 Ummel, Kaley Illinois Sta 2:12.84 2:14.74 2
15 Johnson, Ty-Vonna Tennessee 2:11.00 2:14.88 2
16 Mink, Jackie Illinois Sta 2:16.56 2:15.94 4
17 Gallo, Allison Southern Ill 2:15.97 2:16.20 3
18 Jenkins, Destiny Shorter 2:15.00 2:16.22 3
19 Miller, Hannah Eastern Kent 2:15.20 2:16.43 3
20 Islam, Rachel Mid. Tenn. S 2:13.48 2:16.51 3
21 Vodopia, Kat Connecticut 2:11.16 2:16.66 2
22 Groff, Ana Connecticut 2:10.63 2:16.98 2
23 Chadwick, Jordan Central Arka 2:14.74 2:17.80 3
24 Sanden, Kimberly Illinois Sta 2:17.50 2:17.92 4
25 Clark, Chelsea East Tenn. S 2:14.80 2:18.40 3
26 Kuhnen, Maia Clayton Stat 2:16.48 2:18.62 4
27 Quaintance, Rebecca Eastern Mich 2:15.90 2:19.00 3
28 Pallotta, Lisa East Tenn. S 2:15.00 2:19.03 3
29 Towns, Whitley Jacksonville 2:15.46 2:19.17 3
30 Lowery, Patavia Tennessee 2:14.50 2:19.71 3
31 Cooper, Alexis Youngstown S 2:13.45 2:19.81 3
32 Gaus, Olivia Kent State 2:15.00 2:19.96 3
33 Rutherford, Shannon Eastern Kent 2:16.40 2:20.13 4
34 Rebecca, Alyssa SE Missouri 2:17.30 2:20.38 4
35 Smade, Kayla Wayne St. 2:23.75 2:20.95 5
36 Spears, Jovannie SE Missouri 2:20.55 2:20.99 5
37 Parks, Megan SE Missouri 2:16.48 2:21.69 4
38 Jump, Jessica Southern Ill 2:18.11 2:22.18 5
39 Hilliard, Carmen East Tenn. S 2:16.00 2:22.57 4
40 Morse, Laura Tennessee 2:22.68 5
41 Bryan, Emily Lee (Tenn.) 2:16.00 2:23.22 4
42 Williams, Robbiccaa Tennessee We 2:18.00 2:23.74 4
43 Prugh, Brianna Lee (Tenn.) 2:18.00 2:23.89 5
44 Sikorski, Leah Shorter 2:20.00 2:24.94 5
45 Childers, Jessica Lee (Tenn.) 2:16.00 2:25.29 4
46 White, Sarah Bryan 2:17.96 2:26.68 4
47 Coonrod, Leah Wayne St. 2:23.38 2:27.31 5
48 Miller, Storyie Lee (Tenn.) 2:22.00 2:27.67 5
49 Johnson, Chelsea Wayne St. 2:22.02 2:29.94 5
50 Jackson, Briana Jacksonville 2:24.12 2:30.53 5
51 Arnesen, Emily Lee (Tenn.) 2:24.00 2:32.29 5
Women 1500 Meter Run College
============================================================================
Tom Black: T 4:03.37 6/20/1982 Mary Decker-Tabb, Athletics West
Sea Ray: M 4:13.38 4/16/1988 Collette Goudreau, Indiana TC
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Price, Channelle Nike 4:15.00 4:16.52 1
2 Addison, Rebecca Unattached 4:15.00 4:16.56 1
3 Eccleston, Amanda Unattached 4:14.56 4:17.62 1
4 Panisse, Alexis Tennessee 4:21.37 1
5 Eason, Ann Eastern Kent 4:24.30 4:22.49 1
6 Voronko, Victoria Eastern Mich 4:22.00 4:22.73 1
7 Kosgei, Lydia Unattached 4:23.00 4:30.77 1
8 Allison, Alyssa Southern Ill 4:41.11 4:32.52 2
9 Zillmer, Kristen Illinois Sta 4:27.31 4:32.68 1
10 Hirko, Katie East Tenn. S 4:32.00 4:32.93 1
11 Lecart, Marine Central Arka 4:37.70 4:34.57 2
12 Knoll, Taylor Eastern Mich 4:35.80 4:34.62 2
13 Sutherland, Ashly Converse 4:42.66 4:35.77 2
14 McShea, Kelly Illinois Sta 4:28.18 4:36.61 1
15 Gallagher, Kelley Southern Ill 4:35.80 4:36.93 2
16 Jacofsky, Tabitha Kent State 4:37.90 4:37.53 2
17 Darnell, Sadie Southern Ill 4:37.08 4:38.05 2
18 Mascotti, Darcy Cumberlands 4:29.50 4:39.19 1
19 Williams, Emily Tennessee 4:37.65 4:41.68 2
20 Droessler, Kayla Lipscomb 4:34.03 4:41.87 2
21 Kamin, Ashley Illinois Sta 4:39.00 4:43.08 2
22 Ciarniello, Monica Youngstown S 4:43.23 4:43.47 2
23 Wickey, Taylor Kent State 4:39.00 4:44.34 2
24 Svec, Ashley Eastern Kent 4:44.10 4:44.46 3
25 Grindstaff, Lauren Milligan 4:45.00 4:46.62 3
26 Biehl, Sarah Shawnee Stat 4:49.02 4:46.92 3
27 Cornell, Liz Tennessee 4:52.00 4:51.45 3
28 Smade, Kayla Wayne St. 4:53.40 4:53.92 4
29 Duer, Caroline Tennessee 4:54.32 3
30 Kapkiai, Lucy Mid. Tenn. S 4:39.93 4:54.80 2
31 Morris, Alex Morehead Sta 4:50.52 4:54.91 3
32 Retherford, Jamie Shawnee Stat 4:52.07 4:59.27 3
33 Andrews, Jasmyn Morehead Sta 4:49.98 5:00.10 3
34 Coonrod, Leah Wayne St. 5:05.01 5:00.12 4
35 Smith, Jasmine Shawnee Stat 5:00.60 4
36 St.John, Cassie Milligan 4:56.00 5:02.08 4
37 Jacobo, Nayeli Dalton State 5:00.00 5:02.35 4
38 Richards, Halle Shawnee Stat 4:49.90 5:02.67 3
39 McLeod, Juells Jacksonville 4:55.72 5:02.92 4
40 Smith, Ashley Youngstown S 5:06.37 5:13.10 4
41 Spicher, Shea Shorter 4:50.00 5:14.00 3
Women 5000 Meter Run College
============================================================================
Sea Ray: M 15:22.76 4/14/1984 Brenda Webb, Team Adidas
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Sheffey, Brittney Unattached 16:15.00 16:30.03 1
2 Hamilton, Samantha Youngstown S 16:18.55 17:13.67 1
3 Cassar, Brooke Central Arka 16:48.24 17:15.55 1
4 Britton, Una Eastern Kent 17:20.00 17:17.89 1
5 Menghini, Krista Southern Ill 17:21.58 17:18.02 1
6 Lawson, Rebekah SE Missouri 17:42.79 17:21.94 1
7 Stam, Ericka Jacksonville 17:41.57 17:24.68 1
8 Cheruiyot, Rhema Mid. Tenn. S 17:27.91 17:35.22 1
9 Vintevoghel, Alexandria Kent State 17:25.00 17:35.61 1
10 Parry, Tori Southern Ill 17:44.11 17:37.63 1
11 Slingluff, Rachel Kent State 17:38.08 17:39.08 1
12 Reddin, Anna Eastern Kent 17:45.20 17:39.97 1
13 Westlake, Gloria SE Missouri 17:38.76 17:40.11 1
14 Aldrich, Anna Eastern Mich 17:28.00 17:43.95 1
15 Gibson, Lacey Southern Ill 17:22.69 17:46.74 1
16 Pfund, Kayla Eastern Mich 17:25.00 17:51.40 1
17 Klim, Michelle Youngstown S 17:01.22 18:05.99 1
18 Balfour, Kayla Wayne St. 18:12.57 18:09.66 2
19 Lawrence, Maggie Lipscomb 17:15.00 18:10.70 1
20 Ruich, Melanie Findlay 18:20.56 18:13.99 2
21 Lacey, Melanie SE Missouri 18:24.26 18:17.84 2
22 Field, Natalie Eastern Kent 18:33.40 18:20.67 2
23 Butler, Mackenzie Morehead Sta 18:21.93 18:21.74 2
24 Burrows, Kelly Northern Ken 18:31.69 18:29.05 2
25 Pompeo, Anna Youngstown S 16:48.24 18:29.63 1
26 Hooper, Kaitlyn Northern Ken 18:22.04 18:30.61 2
27 David, Gladys Mid. Tenn. S 18:48.51 18:40.42 2
28 Chance, Leah Tennessee We 19:00.00 18:47.85 2
29 Parker, Eliza King 17:57.00 18:48.19 1
30 Dean, Kathryn Olivet Nazar 18:14.66 18:54.23 2
31 Kitevski, Julia Mid. Tenn. S 18:00.00 19:01.17 2
32 Patten, Mackenzie Milligan 18:10.00 19:01.33 2
33 Mullins, Haley Morehead Sta 18:26.50 19:06.42 2
34 Stockton, Jessica Bryan 18:36.94 19:18.84 2
35 Mullins, Hannah Morehead Sta 18:32.50 19:23.99 2
36 McDaniel, McKenzie Northern Ken 18:49.59 19:25.34 2
37 Klim, Melissa Youngstown S 18:46.32 19:32.30 2
38 Sikorski, Leah Shorter 18:40.00 19:42.04 2
39 McLeod, Michelle Bryan 19:05.00 19:42.26 2
40 Thompson, Maggie Shorter 19:20.00 20:22.10 2
41 Rogenski, Elizabeth Youngstown S 18:55.24 20:24.28 2
Women 10000 Meter Run College
=========================================================================
Tom Black: T 32:23.76 6/17/1994 Olga Appell, Reebok RC
Sea Ray: M 34:17.35 4/11/1996 Casi Florida, Abilene Christian
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Manz, Karina Morehead Sta 36:03.00 36:23.26
2 Stam, Ericka Jacksonville 37:02.05 36:43.54
3 Matthews, Ashley Lee (Tenn.) 38:20.00 38:13.96
4 Eller, Bailey Arkansas Sta 38:42.00 38:18.77
5 Frauhammer, Amy Eastern Mich 38:15.00 38:25.03
6 Williams, Krystal Morehead Sta 39:48.17 38:35.60
7 Green, Skyler Morehead Sta 39:39.54 38:40.07
8 Hubbard, Megan Eastern Mich 38:00.00 39:26.87
9 Munyan, Hannah Lipscomb 39:24.34 40:26.36
10 Dowd, Missy Lipscomb 38:43.81 40:32.02
11 Logan, Ashley Shorter 39:00.00 42:26.96
-- Hamilton, Samantha Youngstown S 34:27.24 DNF
-- Turner, Hannah Shorter 40:30.00 DNF
Women 100 Meter Hurdles College
=================================================================================
Tom Black: T 12.86 6/19/1982 Stephanie HIghtower, L.A. Naturite
Sea Ray: M 12.87 4/8/1983 Benita Fitzgerald, Tennessee
Name Year School Seed Finals Wind H#
=================================================================================
1 Duffus, Ann Marie Kent State 13.68 13.49 2.6 1
2 Edgecombe, Demeteria East Tenn. S 13.56 13.53 2.6 1
3 Taylor, Taranisha Pittsburgh 13.65 13.75 2.6 1
4 Baggett, Layne Unattached 13.28 13.77 2.6 1
5 Rose, Lauren Michigan Sta 13.74 14.10 2.6 1
6 Hammond, India Mid. Tenn. S 14.17 14.12 1.7 2
7 Burnett, Autumnn UAB 14.09 14.14 1.7 2
8 Davis, Chyna Tiffin 14.46 14.16 5.4 3
9 Scott, Chantal Connecticut 13.96 14.17 1.7 2
10 McDougald, Kasha Tennessee 13.69 14.18 2.6 1
11 Chauchard, Sarah Eastern Mich 14.40 14.21 5.4 3
12 Wilson, Christal Mid. Tenn. S 13.99 14.23 1.7 2
13 Shelley, Jessica UAB 13.89 14.30 2.6 1
14 Howe, Michelle Unattached 14.36 14.36 5.4 3
15 Alexander, Nicole East Tenn. S 14.26 14.41 1.7 2
16 Belot, Odrine Connecticut 14.67 14.59 3.1 4
17 Chiariglione, Pauline Eastern Mich 14.35 14.60 5.4 3
18 Pittman, JoAnne Kent State 14.45 14.61 5.4 3
19 Washington, Tayla Jacksonville 14.70 14.68 3.1 4
20 Bikanova, Saija Connecticut 14.66 14.69 3.1 4
21 Rogers, Brielyn Tennessee 14.34 14.87 5.4 3
22 Davidson, Kryslynn Shorter 14.83 14.92 3.1 4
23 Lake, Zandra Shorter 15.03 14.94 1.8 5 14.931
24 Gunther, Megan Youngstown S 15.30 14.94 1.8 5 14.936
25 Ransaw, Renay UAB 14.90 14.98 3.1 4
26 Julian, Payton Wayne St. 14.97 15.02 1.8 5
27 Harris, Christiana Campbellsvil 14.15 15.14 1.7 2
28 Homan, Kendall Youngstown S 14.21 15.15 1.7 2
29 Kollien, Christina Wayne St. 14.76 15.16 3.1 4
30 Martin, Destany Northern Ken 15.29 15.17 1.8 5
31 Uy, Natalie Eastern Mich 14.91 15.21 3.1 4
32 Goodale, Sarah Vanderbilt 14.50 15.22 5.4 3
33 Schiller, Tory Michigan Sta 14.60 15.28 5.4 3
34 Cornett, Kelsey Northern Ken 15.19 15.61 1.8 5
35 Swanson, Hadley Central Arka 15.50 15.73 1.8 5
36 Conde, Mariame Pittsburgh 15.20 15.89 1.8 5
Women 400 Meter Hurdles College
============================================================================
Tom Black: T 54.51 6/17/1994 Kim Batten, Reebok RC
Sea Ray: M 55.93 4/14/2012 Ellen Wortham, Tennessee
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Wortham, Ellen Unattached 55.70 58.89 1
2 Thompson, Evann Pittsburgh 57.90 59.24 1
3 Carpenter, Skyler Vanderbilt 58.90 59.91 1
4 Chiariglione, Pauline Eastern Mich 1:00.20 1:01.59 1
5 Combs, Jenna Illinois Sta 1:01.87 1:02.09 2
6 Shiley, Jen Youngstown S 59.75 1:03.16 1
7 Burnett, Autumnn UAB 1:01.73 1:03.56 2
8 Conde, Mariame Pittsburgh 1:01.50 1:04.11 2
9 Alexander, Nicole East Tenn. S 1:01.32 1:05.13 2
10 Edgecombe, Demeteria East Tenn. S 1:02.60 1:05.99 2
11 Julian, Payton Wayne St. 1:05.40 1:06.35 3
12 Kearney, Khadeja Pittsburgh 1:02.00 1:06.45 2
13 Gunther, Megan Youngstown S 1:05.45 1:07.05 3
14 Dumas, Victoria Jacksonville 1:03.05 1:07.23 2
15 Martin, Destany Northern Ken 1:08.30 1:07.60 4
16 Zetrenne, Nathelie Campbellsvil 1:04.00 1:08.89 3
17 Gills, Leigha Central Arka 1:02.00 1:09.12 2
18 Davidson, Kryslynn Shorter 1:05.00 1:09.32 3
19 Kollien, Christina Wayne St. 1:06.93 1:10.00 3
20 Cornett, Kelsey Northern Ken 1:06.55 1:10.60 3
21 Kelley, Jasmine Tiffin 1:09.00 1:12.76 4
Women 3000 Meter Steeplechase College
=========================================================================
Sea Ray: M 10:12.72 4/10/2010 Mason Cathey, Indiana Invaders
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Graves, Carmen Roanoke Vall 10:10.00 10:11.45M
2 Chevillard, Cecile Eastern Kent 10:28.40 10:38.26
3 Talbert, Madelin Lipscomb 10:11.21 10:38.66
4 Setzler, Erika Central Arka 10:31.90 10:46.28
5 Quilez Ribera, Anna Eastern Mich 10:50.00 11:17.38
6 Llewellyn, Kaitlyn Lipscomb 11:08.82 11:20.45
7 Hoefle, Tessa Lipscomb 10:39.10 11:24.96
8 Moyer, Madison Olivet Nazar 11:23.51 11:27.13
9 Hutchens, Victoria East Tenn. S 11:18.00 11:27.97
10 Faulks, Alyssa Olivet Nazar 11:22.95 11:29.83
11 Stockmaster, Brittany Youngstown S 11:09.78 11:32.14
12 Foster, Paige Kent State 11:05.00 11:33.25
13 Bailey, Hannah Morehead Sta 11:25.55 11:33.93
14 Dohogne, Mary SE Missouri 11:06.68 11:35.35
15 Parks, Erica Morehead Sta 11:42.00 11:53.41
16 Roberson, Chelsey Arkansas Sta 11:24.23 11:55.61
17 Richardet, Kristen SE Missouri 11:35.00 11:56.64
18 Romine, Taylor Lipscomb 11:25.05 12:04.10
19 Seabaugh, Lindsey SE Missouri 11:35.00 12:09.53
20 Johnson, Chelsea Wayne St. 11:20.00 12:16.69
Women 4x100 Meter Relay College
============================================================================
Tom Black: T 43.10 6/2/1995 , Louisiana State Univ.
Hunt/Butler/Feagin/Hill
Sea Ray: M 43.77 4/15/2000 Clemson TC, Clemson TC
Robinson/Weston/Burgher/Mothersill
School Seed Finals H#
============================================================================
1 Tennessee 44.50 45.16 1
1) Ruff, Kianna 2) Brown, Felicia
3) Majors, Felecia 4) Jackson, Brittney
2 Michigan State 45.25 45.32 1
1) Evans, Alicia 2) Westney, Jellisa
3) Pryor, Jaelynn 4) Seymour, Lindsey
3 Connecticut 45.33 46.12 1
1) Scott, Chantal 2) Anderson, Taylor
3) Smith-Jenkins, Deysha 4) Joseph, Nyanka
4 Mid. Tenn. State 46.46 46.40 2
1) Daphness, Sheniece 2) Wilson, Christal
3) Johnson, Shaina 4) Hammond, India
5 Eastern Michigan 46.50 46.51 2
1) Clark, Danielle 2) Yeadon, Morgan
3) Hardiman, Iesha 4) Klimovich, Agata
6 Southern Illinois 45.91 46.65 2
1) Jump, Jessica 2) Warren, Amiris
3) Allison, Alyssa 4) Sunderraj, Nirupama
7 SE Missouri 46.87 46.67 2
1) Cartwright, Ayonna 2) Tunti, Cheyenne
3) Spears, Jovannie 4) Ponds, Prenecia
8 Tiffin 47.01 47.06 2
1) Kelley, Jasmine 2) Deskins, Taylor
3) Scott, Theresa 4) Darby, Brittany
9 Pittsburgh 44.50 47.21 1
1) Taylor, Taranisha 2) Thompson, Evann
3) Lee, Jordan 4) Kearney, Khadeja
10 Wayne St. 48.35 48.40 3
1) Carr, Dazmonique 2) Bush, Imani
3) Chapman, Kelsey 4) Ellis, Leah
11 Roanoke 47.94 48.62 3
1) MacDougall, Brynn 2) Mejia, Jessica
3) Janney, Alexis 4) Kinney, Alease
12 Carson-Newman 48.34 49.04 3
1) Azor, Jessica 2) White, Jaa'leah
3) Bauder, Anna 4) Miller, Shauntae
13 Campbellsville 47.90 50.64 2
1) Abe, Hanako 2) Zetrenne, Nathelie
3) Harris, Christiana 4) Feltner, Kesley
Women 4x400 Meter Relay College
============================================================================
Tom Black: T 3:28.26 6/3/1995 , Louisiana State Univ.
Stroman/Powell/Maulseed/Warren
Sea Ray: M 3:26.98 4/13/2002 S Carolina, S Carolina
Ross/Demus/L.Barber/Washington
School Seed Finals H#
============================================================================
1 Connecticut 3:34.53 3:35.04 1
1) Emerson, Celina 2) Smith-Jenkins, Deysha
3) Dismuke, Faith 4) Joseph, Nyanka
2 Tennessee 3:36.00 3:39.94 1
1) Blaase, Chelsea 2) Brown, Felicia
3) Champion, Erin 4) Dresch, Katherine
3 Illinois State 3:45.09 3:42.15 1
1) Mussallem, Sarah 2) Combs, Jenna
3) Christiani, Allison 4) Ellis, Shandel
4 Michigan State 3:41.00 3:43.14 1
1) Pryor, Jaelynn 2) Seymour, Lindsey
3) Williams, TeJuanna 4) Westney, Jellisa
5 Kent State 3:43.96 3:43.76 1
1) Hutson, Erica 2) Beyan, Lynnese
3) Gardner, Kaila 4) Ordway, Jorian
6 Eastern Michigan 3:43.63 3:44.68 1
1) Clark, Danielle 2) Yeadon, Morgan
3) Klimovich, Agata 4) Hardiman, Iesha
7 Mid. Tenn. State 3:48.00 3:47.26 2
1) Day, Taylor 2) Vilson, Barbara
3) Johnson, Shaina 4) Gray, Crystal
8 Connecticut 'B' 3:46.91 3:48.06 2
1) Daley, Tiffany 2) Vodopia, Kat
3) Taft, Paris 4) Bikanova, Saija
9 Tennessee 'C' 3:50.00 3:48.67 3
1) Wertman, Cassie 2) Dresch, Katherine
3) Champion, Erin 4) Hadfield, Linda
10 East Tenn. St. 3:51.00 3:50.28 3
1) Edgecombe, Demeteria 2) Alexander, Nicole
3) Williams, Keturah 4) Hinch, Carolyn
11 Southern Illinois 3:47.31 3:51.72 2
1) White, McKenzie 2) Warren, Amiris
3) Jump, Jessica 4) Sunderraj, Nirupama
12 Wayne St. 3:51.22 3:52.26 3
1) Carr, Dazmonique 2) Bush, Imani
3) Chapman, Kelsey 4) Ellis, Leah
13 Olivet Nazarene 3:45.80 3:52.43 2
1) D'Angelo, Laura 2) Goedhart, Kamaria
3) Kirkland, Peyton 4) Gold, Kalla
14 SE Missouri 3:52.76 3:54.28 3
1) Spears, Jovannie 2) Tunti, Cheyenne
3) Cartwright, Ayonna 4) Ponds, Prenecia
15 Roanoke 3:52.64 4:00.56 3
1) MacDougall, Brynn 2) Mejia, Jessica
3) Janney, Alexis 4) Kinney, Alease
-- Tennessee Alumni DNF 2
Women 4x800 Meter Relay College
=========================================================================
Tom Black: T 8:22.26 5/18/1982 , Stanford TC
Hannus/Jacobs/Griffith/Essington
Sea Ray: M 8:28.87 4/10/2004 Tennessee, Tennessee
Novak/Cook/Tireheme/Bennett
School Seed Finals
=========================================================================
1 Tennessee 8:37.00 8:42.04
1) Jackson, Brittney 2) Panisse, Alexis
3) Johnson, Amirah 4) Ruff, Kianna
2 Kent State 8:55.00 8:53.94
1) Burnett, Lauren 2) Jacofsky, Tabitha
3) Wickey, Taylor 4) Fleck, Hannah
3 Southern Illinois 8:57.65 8:54.38
1) Allison, Alyssa 2) Gallagher, Kelley
3) Gallo, Allison 4) Rotibi, Mobola
4 Illinois State 9:10.00 8:58.87
1) Ummel, Kaley 2) Mink, Jackie
3) Sanden, Kimberly 4) Zillmer, Kristen
5 Eastern Kentucky 8:59.37 9:03.48
1) Miller, Hannah 2) Eason, Ann
3) Mathisen, Julie 4) Rutherford, Shannon
6 Tennessee 'B' 8:55.00 9:12.75
1) Kane, Kelsey 2) Johnson, Ty-Vonna
3) Petree, Julia 4) Lowery, Patavia
7 East Tenn. St. 9:12.00 9:20.57
1) Clark, Chelsea 2) Hirko, Katie
3) Hilliard, Carmen 4) Pallotta, Lisa
8 Shawnee State 9:38.00 9:34.63
1) Biehl, Sarah 2) Retherford, Jamie
3) Smith, Jasmine 4) Richards, Halle
9 SE Missouri 9:20.00 9:36.17
1) Rebecca, Alyssa 2) Parks, Megan
3) Dohogne, Mary 4) Spears, Jovannie
Women Distance Medley College
=========================================================================
Tom Black: T 11:12.43 4/15/2000 , Indiana Invaders
French/Smith/Sanders/Liss
Sea Ray: M 10:57.39 4/14/2007 Michigan, Michigan
Gail/Campbell/Erdman/Edwards
School Seed Finals
=========================================================================
1 Eastern Michigan 11:29.96 11:50.86
1) Knoll, Taylor 2) McKinney, Aaliyah
3) Chiariglione, Pauline 4) Voronko, Victoria
2 Mid. Tenn. State 12:00.89 12:19.24
1) Gipson, Autumn 2) Islam, Rachel
3) Hampton, Tressanique 4) Cheruiyot, Rhema
3 Tennessee 11:15.00 12:32.29
1) Williams, Emily 2) Morse, Laura
3) Cornell, Liz 4) Duer, Caroline
Women High Jump College
===================================================================================
Tom Black: T 1.96m 6/3/1995 Amy Acuff, UCLA
Sea Ray: M 1.89m 4/7/1995 Karol Jenkins, Unattached
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Delophont, Dior Kent State 1.85m 1.81m 5-11.25
1.60 1.65 1.70 1.75 1.78 1.81 1.84
P P O XO O XXO XXX
2 Kimoto, Emma Unattached 1.81m 1.78m 5-10.00
1.60 1.65 1.70 1.75 1.78 1.81
P P O O O XXX
3 Wolanin, Kate Eastern Mich 1.75m 1.75m 5-08.75
1.60 1.65 1.70 1.75 1.78
P XO XO XO XXX
4 Williams, Pershawna Mid. Tenn. S 1.73m 1.75m 5-08.75
1.60 1.65 1.70 1.75 1.78
P O O XXO XXX
5 Culmer, Kenya Southern Ill 1.83m 1.75m 5-08.75
1.60 1.65 1.70 1.75 1.78
P P XXO XXO XXX
6 Simmons, Cetrena Southern Ill 1.68m 1.70m 5-07.00
1.60 1.65 1.70 1.75
P O O XXX
7 McLaren, Natasha Connecticut 1.81m 1.70m 5-07.00
1.60 1.65 1.70 1.75
P O XO XXX
7 Bikanova, Saija Connecticut 1.71m 1.70m 5-07.00
1.60 1.65 1.70 1.75
P O XO XXX
9 Grier-Welch, Adeline Michigan Sta 1.74m 1.65m 5-05.00
1.60 1.65 1.70
O O XXX
10 Lacey, Chenera Youngstown S 1.71m 1.65m 5-05.00
1.60 1.65 1.70
XO O XXX
11 Goodale, Sarah Vanderbilt 1.67m 1.65m 5-05.00
1.60 1.65 1.70
XXO XO XXX
12 Vilson, Barbara Mid. Tenn. S 1.73m 1.65m 5-05.00
1.60 1.65 1.70
O XXO XXX
13 Little, Kristen Shorter 1.70m 1.60m 5-03.00
1.60 1.65
O XXX
13 Sturtz, Mackenzie Youngstown S 1.70m 1.60m 5-03.00
1.60 1.65
O XXX
13 Levermann, Nicole Citadel 1.66m 1.60m 5-03.00
1.60 1.65
O XXX
16 Ritter, Macy SE Missouri 1.65m 1.60m 5-03.00
1.60 1.65
XO XXX
16 Sowash, Abi SE Missouri 1.66m 1.60m 5-03.00
1.60 1.65
XO XXX
-- Swanson, Hadley Central Arka 1.61m NH
1.60
XXX
-- Azor, Jessica Carson-Newma 1.65m NH
1.60
XXX
Women Pole Vault College
===================================================================================
Tom Black: T 4.20m 4/13/2001 Thorey Elisdottir, Georgia
Sea Ray: M 4.35m 4/11/2008 Erin Asay, Sheffield Elite TC
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Nageotte, Katie Team Pacer 4.45m 4.10m 13-05.25
3.65 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.30
P P P P O P XXX
2 Chorny, Lauren Michigan Sta 3.95m 4.00m 13-01.50
3.65 3.80 3.90 4.00 4.10
O O XO O XXX
3 Powell, Kassie Michigan Sta 3.90m 4.00m 13-01.50
3.65 3.80 3.90 4.00 4.10
XO XO XO XO XXX
4 Champion, Erin Tennessee 4.12m 4.00m 13-01.50
3.65 3.80 3.90 4.00 4.10
P P O XXO XXX
5 Hadfield, Linda Tennessee 4.12m 3.90m 12-09.50
3.65 3.80 3.90 4.00
P P O XXX
6 Bell, Sarah Vanderbilt 4.12m 3.80m 12-05.50
3.65 3.80 3.90
P O XXX
7 Birkmeier, Sarah Michigan Sta 4.06m 3.80m 12-05.50
3.65 3.80 3.90
P XO XXX
7 Braidic, Ellie Eastern Mich 3.95m 3.80m 12-05.50
3.65 3.80 3.90
P XO XXX
9 Ott, Julia Illinois Sta 4.08m 3.80m 12-05.50
3.65 3.80 3.90
O XXO XXX
10 Vodova, Katerina East Tenn. S 3.80m 3.80m 12-05.50
3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.90
P P O XO XXO XXX
11 Sailar, Hannah Michigan Sta 3.90m 3.65m 11-11.75
3.65 3.80
O XXX
11 Uy, Natalie Eastern Mich 3.90m 3.65m 11-11.75
3.65 3.80
O XXX
13 Allin, Leigh Virginia Tech 3.90m 3.65m 11-11.75
3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P XO XO O XXX
14 Trupp, Katie Southern Ill 3.87m 3.65m 11-11.75
3.65 3.80
XO XXX
14 Kessler, Ashley East Tenn. S 3.80m 3.65m 11-11.75
3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P P O XO XXX
16 Harding, Caselyn Southern Ill 3.73m 3.65m 11-11.75
3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P XXO O XO XXX
17 Knauf, Taylor Illinois Sta 3.60m 3.65m 11-11.75
3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
O O O XXO XXX
18 Engel, Cara Southern Ill 3.67m 3.65m 11-11.75
3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P XO O XXO XXX
18 Herte, Rebecca Kent State 3.85m 3.65m 11-11.75
3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P P XXO XXO XXX
20 Grajales, Erica SE Missouri 3.65m 3.50m 11-05.75
3.20 3.35 3.50 3.65
P XO O XXX
20 Mack, Kaytlin Unattached 3.75m 3.50m 11-05.75
3.20 3.35 3.50 3.65
P P O XXX
22 Pollatz, Janina Eastern Mich 3.75m 3.50m 11-05.75
3.20 3.35 3.50 3.65
XO O XO XXX
23 Allen, Morgan Kent State 3.75m 3.50m 11-05.75
3.20 3.35 3.50 3.65
P P XXO XXX
24 Kessler, Lindsey East Tenn. S 3.70m 3.35m 10-11.75
3.20 3.35 3.50
O O XXX
24 Schaal, Erinn Virginia Tech 3.80m 3.35m 10-11.75
3.20 3.35 3.50
O O XXX
-- Meyer, Tori Kent State 3.90m NH
3.65
XXX
-- Estes, Morgan Kent State 4.00m NH
3.65
XXX
Women Long Jump College
========================================================================================
Tom Black: T 6.99m 6/18/1994 Jackie Joyner-Kersee, Honda TC
Sea Ray: M 6.69m 4/11/1981 Shonel Ferguson, Florida TC
Name Year School Seed Finals Wind
========================================================================================
1 King, Arantxa Unattached 6.50m 6.35m 2.2 20-10.00
6.35m(2.2) FOUL(2.4) FOUL(1.7) PASS FOUL(1.9) 6.02m(1.8)
2 Erickson, Roseanne Kent State 6.20m 6.30m 1.4 20-08.00
6.08m(1.8) 6.19m(1.9) 6.30m(1.4) FOUL(2.8) FOUL(1.9) FOUL(2.3)
3 Majors, Felecia Tennessee 6.06m 6.09m 1.4 19-11.75
6.09m(1.4) 5.99m(1.6) ND(1.6) 5.77m(1.6) FOUL(0.7) PASS
4 Duffus, Ann Marie Kent State 6.33m 6.01m +0.0 19-08.75
5.91m(2.4) FOUL(2.3) FOUL(2.1) FOUL(1.9) FOUL(0.6) 6.01m(+0.0)
5 Delophont, Dior Kent State 6.00m 5.96m 2.1 19-06.75
5.76m(1.8) 5.84m(1.6) 5.96m(2.1) 5.84m(1.8) 5.66m(+0.0) 5.79m(+0.0)
6 Bowens, Sarah Connecticut 6.08m 5.94m +0.0 19-06.00
5.82m(1.8) 5.85m(1.4) 5.75m(1.3) 5.51m(0.9) 5.62m(1.7) 5.94m(+0.0)
7 McDougald, Kasha Tennessee 5.57m 5.79m 1.5 19-00.00
FOUL(1.9) 5.69m(-0.5) 5.76m(2.1) FOUL(0.7) 5.79m(1.5) 5.55m(0.5)
8 Hammond, India Mid. Tenn. S 6.02m 5.70m 1.8 18-08.50
5.50m(2.7) 5.70m(1.8) 5.58m(1.6) FOUL FOUL FOUL
9 DeBardelaben, Makeda Eastern Mich 5.72m 5.64m 2.0 18-06.00
FOUL(1.6) 5.53m(0.8) 5.64m(2.0) FOUL(1.6) FOUL(1.6) FOUL(0.7)
10 Riley, Melodee Connecticut 5.77m 5.63m 2.1 18-05.75
5.63m(2.1) FOUL(-1.0) FOUL(0.1)
11 Bikanova, Saija Connecticut 5.63m 5.62m 1.8 18-05.25
5.37m(1.5) ND(2.9) 5.62m(1.8)
12 Smith, Kelli UAB 5.85m 5.54m 1.7 18-02.25
FOUL(-1.4) 5.54m(1.7) 5.36m(1.7)
13 Cheadle, Lauren Southern Ill 6.05m 5.30m 2.0 17-04.75
5.30m(2.0) FOUL(1.7) ND(1.6)
14 Pollock, Ellie Youngstown S 5.47m 5.29m 1.2 17-04.25
5.29m(1.2) ND(1.2) ND(2.1)
15 Johnson, Ahshane SE Missouri 5.71m 5.27m -0.5 17-03.50
5.27m(-0.5) ND(+0.0) ND(1.4)
15 Rautio, Sarah Southern Ill 5.78m 5.27m 0.9 17-03.50
5.27m(0.9) FOUL(+0.0) ND(2.6)
17 Vilson, Barbara Mid. Tenn. S 5.30m 5.20m 1.7 17-00.75
5.10m(3.8) 5.20m(1.7) ND(3.2)
18 Burley, Lexie East Tenn. S 5.70m 5.15m 1.0 16-10.75
5.15m(1.0) FOUL(2.3) ND(1.7)
19 Osborne, Savannah Youngstown S 5.43m 4.98m 1.8 16-04.25
4.98m(1.8) ND(+0.0) ND(2.5)
19 Little, Kristen Shorter 5.55m 4.98m 3.0 16-04.25
4.98m(3.0) FOUL(0.7) ND(2.2)
21 Hodges, Jazzimine Carson-Newma 5.51m 4.91m 3.7 16-01.50
4.91m(3.7) ND(+0.0) ND(1.6)
21 Nageotte, Katie Team Pacer 5.50m 4.91m 0.2 16-01.50
4.91m(0.2) ND(+0.0) FOUL(1.9)
-- Peet, Jalen Southern Ill 5.48m FOUL
FOUL(+0.0) FOUL(1.3) FOUL(2.7)
-- Ransaw, Renay UAB 5.50m FOUL
FOUL(1.8) ND(0.2) ND(1.9)
-- Ritter, Macy SE Missouri 5.67m FOUL
FOUL(2.9) ND(1.2) FOUL(1.0)
-- Chauchard, Sarah Eastern Mich 5.91m FOUL
FOUL(1.7) FOUL(1.8) PASS
-- Pollatz, Janina Eastern Mich 5.81m FOUL
FOUL(0.5) FOUL(1.0) ND(2.4)
-- Abdullah- Muhammad, Atar Mid. Tenn. S 5.66m FOUL
FOUL(0.8) FOUL(1.2) FOUL(1.7)
-- Mills, Tiana Carson-Newma 5.61m FOUL
FOUL(2.4) ND(2.8) FOUL(1.8)
-- Power, Brittany Connecticut 5.69m FOUL
FOUL(2.1) ND(3.6) FOUL(2.4)
-- Moye, Kim SE Missouri 5.55m FOUL
FOUL(2.9) ND(0.6) FOUL(1.8)
-- Brown, Jessica SE Missouri 6.07m FOUL
FOUL(2.5) FOUL(2.7) FOUL(2.6)
-- Gipson, Kendra UAB 5.40m FOUL
FOUL(2.4) FOUL(1.0) ND(3.0)
-- Pryor, Cierra Michigan Sta 5.70m FOUL
FOUL(0.3) ND(0.9) FOUL(2.1)
-- Schiller, Tory Michigan Sta 5.67m FOUL
FOUL(3.6) FOUL(3.0) ND(0.3)
Women Triple Jump College
========================================================================================
Tom Black: T 14.23m 4/12/1990 Diana Wills, Army
Sea Ray: M 13.82m 4/12/2002 Andreja Ribac, Middle TN TC
Name Year School Seed Finals Wind
========================================================================================
1 Outerbridge, Allison Tennessee 12.55m 12.98m 2.2 42-07.00
12.60m(1.6) FOUL(1.9) FOUL(2.7) 12.52m(1.3) 12.98m(2.2) FOUL(1.8)
2 Hammond, India Mid. Tenn. S 12.95m 12.83m 2.2 42-01.25
11.96m(1.7) 12.55m(2.0) 12.83m(2.2) 12.57m(2.5) 12.42m(1.9) 12.60m(1.2)
3 Charley, Simone Vanderbilt 12.71m 12.77m 1.3 41-10.75
12.35m(1.7) 12.08m(1.5) FOUL(2.7) 12.77m(1.3) FOUL(2.7) FOUL(3.0)
4 Belot, Odrine Connecticut 12.79m 12.71m 2.7 41-08.50
FOUL(3.2) 12.09m(2.4) 12.57m(2.4) 12.39m(2.3) 12.71m(2.7) 12.54m(1.9)
5 Riley, Melodee Connecticut 12.39m 12.37m 2.9 40-07.00
12.37m(2.9) FOUL(2.3) 12.16m(2.3) 11.74m(1.1) FOUL(1.8) FOUL(2.7)
6 Burley, Lexie East Tenn. S 12.45m 12.31m 1.7 40-04.75
12.20m(3.6) 12.21m(2.6) 12.14m(2.3) 12.11m(1.7) 12.31m(1.7) FOUL(2.5)
7 Williams, Pershawna Mid. Tenn. S 12.08m 12.23m 2.0 40-01.50
11.94m(2.7) 12.23m(2.0) PASS PASS PASS PASS
8 Matthews, Jessica Clayton Stat 11.99m 12.17m 2.3 39-11.25
FOUL(3.8) FOUL(2.2) 12.17m(2.3) 12.14m(2.1) FOUL(1.8) FOUL(2.3)
9 Rogers, Brielyn Tennessee 12.25m 12.03m 3.0 39-05.75
FOUL(2.2) FOUL(2.4) 12.03m(3.0) 11.61m(1.4) PASS PASS
10 Gipson, Kendra UAB 11.89m 11.84m 2.8 38-10.25
FOUL(2.2) 11.66m(3.2) 11.84m(2.8)
11 Rautio, Sarah Southern Ill 12.11m 11.56m 1.9 37-11.25
11.26m(1.5) 11.51m(2.9) 11.56m(1.9)
12 Johnson, Ahshane SE Missouri 12.23m 11.53m 2.1 37-10.00
10.21m(4.2) ND(4.2) 11.53m(2.1)
13 Kent-Allen, Lakia Kent State 11.50m 11.52m 1.3 37-09.50
11.52m(1.3) FOUL(1.4) ND(2.2)
14 Davis, Chyna Tiffin 11.83m 11.35m 2.4 37-03.00
11.35m(2.4) ND(1.9) ND(3.0)
15 DeBardelaben, Makeda Eastern Mich 11.98m 11.23m 3.6 36-10.25
11.23m(3.6) ND(2.0) ND(1.9)
16 Moye, Kim SE Missouri 11.59m 11.19m 3.3 36-08.50
11.19m(3.3) FOUL(3.1) FOUL(3.4)
17 Pollock, Ellie Youngstown S 11.83m 11.14m 2.2 36-06.75
11.14m(2.2) ND(3.0) ND(1.9)
18 Osborne, Savannah Youngstown S 11.51m 10.97m 1.9 36-00.00
10.97m(1.9) FOUL(4.2) ND(3.4)
19 Simmons, Cetrena Southern Ill 11.92m 10.93m 2.4 35-10.50
10.93m(2.4) ND(1.5) ND(2.9)
20 Starnes, DeMondrea Northern Ken 11.26m 10.90m 2.0 35-09.25
10.90m(2.0) ND(2.1) FOUL(2.0)
21 Mills, Tiana Carson-Newma 11.53m 10.85m 2.0 35-07.25
10.85m(2.0) FOUL(4.0) FOUL(2.1)
22 Zetrenne, Nathelie Campbellsvil 11.25m 10.58m 1.0 34-08.50
10.58m(1.0) PASS PASS
-- Power, Brittany Connecticut 12.06m FOUL
FOUL(2.6) FOUL(2.1) FOUL(2.0)
-- Vilson, Barbara Mid. Tenn. S 11.87m FOUL
FOUL(2.1) ND(2.0) ND(3.8)
-- Aldana, Ane Unattached 11.65m FOUL
FOUL(3.4) ND(1.6) ND(2.0)
-- McDougald, Kasha Tennessee 11.95m FOUL
FOUL(3.8) ND(1.4) ND(2.1)
-- Bufford, Shaneice Southern Ill 11.59m FOUL
FOUL(2.1) ND(2.2) FOUL(2.5)
-- Day, Taylor Mid. Tenn. S 11.43m FOUL
FOUL(1.8) FOUL(2.2) FOUL(3.1)
Women Shot Put College
===================================================================================
Tom Black: T 19.60m 6/17/1994 Connie Price-Smith, Nike Coast TC
Sea Ray: M 18.81m 4/12/2008 Cleopatra Borel-Brown, Trinidad & Tabago
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Thomas, Danniel Kent State 16.48m 16.33m 53-07.00
FOUL 14.38m 14.48m FOUL 15.16m 16.33m
2 Mosley, Joh'vonnie Kent State 16.58m 16.18m 53-01.00
14.52m 15.64m FOUL FOUL 15.30m 16.18m
3 Gapelu, Courtney SE Missouri 15.66m 15.42m 50-07.25
14.26m 14.08m FOUL 14.89m 15.42m FOUL
4 Wertman, Cassie Tennessee 16.43m 14.71m 48-03.25
FOUL FOUL 14.71m FOUL FOUL FOUL
5 Scott, Alexus Southern Ill 15.62m 14.63m 48-00.00
FOUL 14.26m 14.56m 14.63m 14.44m 13.80m
6 Williams, Jianna Illinois Sta 14.71m 14.30m 46-11.00
12.97m 13.57m 14.19m 13.71m 14.30m FOUL
7 Hall, Sarah SE Missouri 14.45m 14.26m 46-09.50
12.76m 13.74m 13.93m 13.60m FOUL 14.26m
8 Scott, Erin Southern Ill 13.75m 14.02m 46-00.00
14.02m 13.70m 13.62m FOUL ND ND
9 Gutierrez, Kayla SE Missouri 13.96m 13.80m 45-03.50
13.50m 13.80m 13.27m FOUL 13.48m FOUL
10 Neider, Jennifer Youngstown S 14.30m 13.71m 44-11.75
13.03m 13.71m 13.65m
11 Halvorson, Aslynn Tennessee 15.45m 13.68m 44-10.75
13.68m FOUL FOUL
12 Bikanova, Saija Connecticut 13.08m 13.21m 43-04.25
13.21m ND ND
13 Corbett, Jayne Youngstown S 14.00m 12.60m 41-04.25
12.60m ND ND
14 Keller, Morgan Illinois Sta 14.32m 12.39m 40-07.75
12.39m ND ND
15 Farmer, Erin Arkansas Sta 13.44m 12.29m 40-04.00
12.29m FOUL FOUL
16 Block, Freya Southern Ill 13.47m 12.27m 40-03.25
12.27m ND ND
17 Trybend, Ciera Youngstown S 12.69m 11.96m 39-03.00
11.96m ND ND
18 Bass, Latia Jacksonville 12.75m 11.53m 37-10.00
11.53m FOUL ND
19 Anderson, Kalene Pittsburgh 12.01m 11.34m 37-02.50
11.34m FOUL FOUL
20 Metz, Bethany Lee (Tenn.) 8.50m 5.52m 18-01.50
5.52m PASS PASS
-- Gaston, Ashley Southern Ill 15.94m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Carden, Emily Lee (Tenn.) 8.50m FOUL
FOUL ND PASS
-- Moss, Danielle Jacksonville 13.85m FOUL
FOUL ND ND
Women Discus Throw College
===================================================================================
Tom Black: T 64.24m 5/22/1987 Connie Price, Coast Athletics
Sea Ray: M 63.38m 4/12/2002 Aretha Hill, Nike
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Keller, Morgan Illinois Sta 43.24m 49.05m 160-11
47.00m FOUL 44.95m 46.43m FOUL 49.05m
2 Williams, Jianna Illinois Sta 44.62m 45.65m 149-09
45.65m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Smiddy, Raquel Kent State 45.00m 44.79m 146-11
38.69m 42.11m FOUL 43.52m 44.79m 42.94m
4 Nicholson-Burley, Ada Kent State 45.00m 44.60m 146-04
42.10m FOUL 44.60m FOUL ND FOUL
5 Block, Freya Southern Ill 42.50m 43.57m 142-11
34.72m 41.27m FOUL FOUL 40.23m 43.57m
6 Hall, Sarah SE Missouri 42.90m 43.13m 141-06
FOUL 40.83m 41.63m FOUL 43.13m 42.60m
7 Simpson, Kiarra Arkansas Sta 42.05m 41.89m 137-05
41.89m 41.78m 41.81m FOUL 41.01m 41.72m
8 Gapelu, Courtney SE Missouri 43.94m 40.78m 133-09
40.78m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
9 Farmer, Erin Arkansas Sta 40.50m 38.17m 125-03
38.17m ND ND ND FOUL FOUL
10 Trybend, Ciera Youngstown S 41.00m 37.95m 124-06
37.95m FOUL ND
11 Gash, Kayla Lee (Tenn.) 40.00m 34.14m 112-00
34.14m FOUL ND
12 Anderson, Kalene Pittsburgh 33.18m 25.41m 83-04
25.41m FOUL ND
-- Gutierrez, Kayla SE Missouri 45.50m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Clark, Cynia Shorter 39.32m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Scott, Alexus Southern Ill 43.16m FOUL
FOUL ND FOUL
Women Hammer Throw College
===================================================================================
Tom Black: T 68.13m 4/12/2002 Anna Norgren-Mahon, SoBe Track
Sea Ray: M 68.48m 4/11/2008 Amber Campbell, Mjolnir Throwers Club
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Berry, Gwendolyn NYAC /Nike 72.00m 67.97m 223-00
67.97m 64.67m FOUL FOUL 65.09m 65.10m
2 Williams, Jianna Illinois Sta 53.48m 56.50m 185-04
54.88m 52.52m 53.90m 54.39m 56.50m 54.53m
3 Gomez-Diaz, Lydia Eastern Mich 56.13m 53.25m 174-08
52.00m 52.95m 53.25m 52.63m 48.99m 50.93m
4 Gaston, Ashley Southern Ill 52.10m 52.80m 173-03
52.80m 50.70m 50.79m FOUL FOUL FOUL
5 Scott, Alexus Southern Ill 54.32m 52.56m 172-05
FOUL 47.82m 52.04m 51.47m 50.41m 52.56m
6 Springman, Haley Pittsburgh 51.92m 52.07m 170-10
FOUL 52.07m 49.36m FOUL 49.94m 50.96m
7 Lozano, Sophia Southern Ill 56.20m 51.28m 168-03
49.36m 51.28m 50.68m 50.86m 50.77m FOUL
8 Gutierrez, Kayla SE Missouri 53.40m 51.00m 167-04
FOUL 51.00m 50.55m FOUL FOUL FOUL
9 Clark, Cynia Shorter 47.62m 50.48m 165-07
50.43m FOUL 49.10m FOUL 50.48m FOUL
10 Hall, Sarah SE Missouri 52.00m 49.54m 162-06
49.03m 48.71m 49.54m
11 Scott, Erin Southern Ill 50.36m 49.27m 161-08
49.27m FOUL 48.41m
12 Pfeiffer, Bethany SE Missouri 52.00m 49.16m 161-03
46.98m 49.16m 47.95m
13 Farmer, Erin Arkansas Sta 47.25m 47.39m 155-06
45.65m 47.39m FOUL
14 Leyendecker, Alyssa Jacksonville 45.95m 42.56m 139-07
42.56m FOUL FOUL
15 Waisner, Adrienne Eastern Mich 47.00m 42.42m 139-02
42.42m FOUL FOUL
16 Simpson, Kiarra Arkansas Sta 45.75m 38.55m 126-06
38.55m FOUL FOUL
-- Anderson, Kalene Pittsburgh 38.39m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Briggs, Reagan Eastern Mich 47.50m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Neider, Jennifer Youngstown S 46.00m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Love, Andriana Citadel 40.05m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Block, Freya Southern Ill 52.20m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Javelin Throw College
===================================================================================
Tom Black: T 61.64m 6/20/1982 Lynda Hughes, Oregon
Sea Ray: M 58.56m 4/14/1989 Marilyn Senz, Unattached
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Hamilton, Kimberley Nike 58.04m 54.40m 178-06
51.79m 54.40m 53.23m 54.36m 52.42m FOUL
2 Slaney, Taylor Pittsburgh 47.35m 48.69m 159-09
48.69m 42.04m 43.33m 44.59m FOUL 39.12m
3 Pfeiffer, Bethany SE Missouri 46.50m 47.01m 154-03
47.01m 42.63m 46.48m 43.22m 44.56m FOUL
4 Dresch, Katherine Tennessee 43.42m 44.30m 145-04
40.81m 42.70m 40.97m FOUL 41.53m 44.30m
5 Carlisle, Cheryl Kent State 47.53m 43.46m 142-07
FOUL 43.46m 38.81m 41.15m 38.22m 43.38m
6 Shasteen, Brooke Pittsburgh 41.85m 42.32m 138-10
36.79m 42.32m 36.93m 36.09m 38.32m 38.93m
7 Parham, Jessica Youngstown S 42.50m 41.24m 135-04
40.71m FOUL FOUL 37.26m 39.18m 41.24m
8 Prince, Taylor Jacksonville 38.33m 39.70m 130-03
36.78m 39.70m 36.94m 35.66m FOUL 39.61m
9 Love, Andriana Citadel 38.95m 39.08m 128-02
39.03m 39.08m FOUL FOUL 37.84m 37.65m
10 Williams, Maribeth Jacksonville 38.55m 32.62m 107-00
32.62m ND ND
11 McGuire, Mallory Jacksonville 35.85m 31.84m 104-05
31.84m ND ND
12 Lombardo, Anna Kent State 40.00m 30.30m 99-05
30.30m ND ND
13 Kotar, Yasmin Pittsburgh 33.28m 30.13m 98-10
30.13m ND ND
-- Levermann, Nicole Citadel 38.90m FOUL
FOUL ND ND
Women 200 Meter Dash Invitational
==============================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Bailey, Aleen Unattached 22.33 23.09 2.8
2 Brown, Felicia Tennessee 23.21 23.10 2.8
3 Barrett, Shamira Jacksonville 23.67 23.80 2.8
4 Westney, Jellisa Michigan Sta 23.64 23.83 2.8
5 Spikes, Lakeisha Shorter 23.70 24.05 2.8
Women Discus Throw Invitational
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Thomas, Danniel Kent State 54.78m 56.13m 184-02
48.77m 53.76m 52.47m 53.34m 54.45m 56.13m
2 Springman, Haley Pittsburgh 47.69m 50.09m 164-04
46.06m 50.09m 44.11m 47.58m 45.58m 48.70m
3 Halvorson, Aslynn Tennessee 49.16m 49.79m 163-04
47.68m FOUL FOUL 49.79m 45.72m 46.44m
4 Gaston, Ashley Southern Ill 50.94m 49.52m 162-06
FOUL 46.19m 47.25m 49.52m FOUL FOUL
5 Mosley, Joh'vonnie Kent State 50.00m 49.44m 162-02
FOUL 45.58m 49.44m FOUL 48.48m FOUL
6 Wertman, Cassie Tennessee 50.08m 46.65m 153-01
46.65m 44.52m 46.00m FOUL FOUL 45.39m
7 Lozano, Sophia Southern Ill 45.47m 37.49m 123-00
FOUL 35.81m 37.49m FOUL FOUL FOUL
Boys 100 Meter Dash High School
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Stenson, Jajuan Knoxville Ce 11.00 10.78 3.6 1 10
2 Lewis, JJ McCallie Sch 10.98 11.06 3.6 1 8
3 Melton, Matthew Webb School 11.04 11.07 3.6 1 6
4 Black, Hank Carter 11.30 11.15 2.1 2 5 11.144
5 Biefeldt, Chase Farragut 11.13 11.15 2.1 2 4 11.147
6 Woods, Kian Knoxville We 11.20 11.18 2.1 2 3
7 Freeman, Rashaun Ooltewah 11.62 11.19 3.6 3 2
8 Merrell, Chase South Pittsb 11.05 11.21 3.6 1 1
9 Alford, Jace Station Camp 11.45 11.29 3.6 3
10 Gilbert, Gabe Mt. Juliet 11.54 11.34 3.6 3
11 Blake, Cameron Powell 11.59 11.45 3.6 3
12 Howard, Rex Knoxville Ce 11.35 11.47 2.1 2
13 Randall, Seth Cumberland C 11.56 11.51 3.6 3
14 Harmon, Antonio Howard Tech 11.54 3.8 5
15 Frizzell, Tim Hardin Valle 11.78 11.56 3.6 3
16 Ervin, Jordan Maryville 11.25 11.61 2.1 2
17 Harper, Devin Karns 11.21 11.65 2.1 2
18 Sandefur, Tre Ooltewah 11.34 11.73 2.1 2
19 Love, Steadman Karns 11.34 11.77 2.1 2
20 Clevenger, James Grace Christ 11.81 11.95 4.0 4
21 Fritz, CJ McCallie Sch 10.60 11.98 3.6 1
22 Thomas, Elijah Farragut 12.38 12.01 4.0 4
23 Baird, James Powell 12.45 12.04 3.8 5
24 Courdle, Paul Campbell Cou 12.30 12.05 4.0 4
25 Stiggers, Maurice Euclid 11.50 12.08 3.6 3
26 Pierce, Ethan Stone Memori 12.30 12.09 4.0 4
27 Foster, Christian Bearden 12.04 12.11 4.0 4
28 Britton, Adam Hardin Valle 12.12 12.26 4.0 4
29 Carroll, Cody Maryville 11.12 12.27 3.6 1
30 Henson, Gaines Christian Ac 12.49 12.41 3.8 5 12.406
31 Brewer, Kenny Cumberland C 12.03 12.41 4.0 4 12.409
32 Arnwine, Adarryl McMinn Count 10.88 12.44 3.6 1
33 Donahue, Mario Howard Tech 12.46 3.8 5
34 Johnson, Cooper Christian Ac 12.15 12.87 4.0 4
-- Wharton, Victor Independence 10.77 FS 3.6 1
Boys 200 Meter Dash High School
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Wharton, Victor Independence 22.23 21.66 3.3 1 10
2 Trotter, Alex McCallie Sch 22.22 22.50 3.3 1 8
3 Freeman, Rashaun Ooltewah 23.54 22.62 NWI 3 6
4 Washington, Cedric Knoxville Ce 22.16 22.65 3.3 1 5
5 Morganstern, Jake Christian Ac 23.05 22.69 NWI 2 4
6 Merrell, Chase South Pittsb 23.10 22.85 NWI 2 3
7 Shires, Jack Bearden 24.05 23.08 NWI 4 2
8 Kellom, Maximillian Euclid 23.30 23.12 NWI 3 1
9 Parks, Derrick Karns 23.31 23.15 NWI 3
10 Jinnett, Jerrod Pigeon Forge 22.98 23.29 3.3 1
11 Parks, Jamerial Karns 22.97 23.45 3.3 1
12 Randall, Seth Cumberland C 23.41 23.49 NWI 3
13 Gilbert, Gabe Mt. Juliet 23.25 23.50 NWI 2
14 Ervin, Jordan Maryville 23.22 23.51 NWI 2
15 Alford, Jace Station Camp 23.92 23.52 NWI 4
16 McBride, Chase Farragut 23.80 23.61 NWI 3
17 Sandefur, Tre Ooltewah 23.44 23.61 NWI 3
18 Martin, Jaylon McMinn Count 23.12 23.68 NWI 2
19 Burnett, Adam Farragut 24.70 23.78 NWI 4
20 Miniard, Hunter Sevier Count 24.22 23.84 NWI 4
21 Rocker, Demilton Knoxville Ce 23.00 23.98 NWI 2
22 Binford, Deuntae Howard Tech 24.46 NWI 5
23 Sims, Trent Mt. Juliet 24.59 NWI 5
24 Finley, Ryheem Howard Tech 24.67 NWI 5
25 Henson, Gaines Christian Ac 24.80 25.27 NWI 4
26 Taylor, Robert Hardin Valle 23.25 25.40 NWI 3
27 McClain, Nolan Cumberland C 25.53 25.64 NWI 4
-- Tillman, Brian Euclid 23.38 DQ NWI 3 Lane Violation
Boys 400 Meter Dash High School
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hilton, Chase Bearden 50.77 49.99 1 10
2 Wells, Blake Karns 50.21 51.00 1 8
3 Bailey, Connor Sevier Count 51.37 51.12 2 6
4 Cagle, Sam Christian Ac 49.01 51.21 1 5
5 Wilson, Ashton Daniel Boone 50.16 51.33 1 4
6 Laws, Brandon Sevier Count 51.12 51.51 2 3
7 Brock, Kelby Maryville 51.06 52.47 1 2
8 Hawkins, Chaz Signal Mount 52.00 52.58 2 1
9 Mitchell, John David Maryville 51.26 53.21 2
10 Wright, Weldon Hardin Valle 52.25 53.28 3
11 Black, Hank Carter 53.20 53.32 3
12 Hijer, Hussam Bearden 51.90 53.40 2
13 Fils, Mickey Mt. Juliet 53.60 53.61 4
14 McBride, Chase Farragut 53.30 53.72 4
15 Gilbert, Gabe Mt. Juliet 53.20 54.31 3
16 Dykes, Sam Powell 55.79 54.34 4
17 Badgett, Justin McCallie Sch 51.75 54.52 2
18 Pritchard, Pete McCallie Sch 52.75 54.68 3
19 Bruster, RayAnthony Euclid 54.79 1
20 Hart, Adrian Ooltewah 54.60 54.86 4
21 Rose, Daniel Ooltewah 53.78 55.09 4
22 Clapp, Rand Karns 52.79 55.54 3
23 Mitchell, Charles Carter 56.00 55.83 4
24 Welch, James Farragut 57.00 56.11 5
25 Hall, Damon Seymour 56.54 56.58 5
26 Pierce, Ethan Stone Memori 1:01.23 57.28 5
27 Blevins, Frenando Knoxville We 56.79 57.85 5
28 Cobb, Tyreke Knoxville We 54.65 57.93 4
29 Dossett, Dakota Campbell Cou 56.70 58.09 5
30 Rogers, Dylan Pigeon Forge 58.53 6
31 Sieber, Jake Knoxville Ce 59.60 1:00.25 5
32 Adams, Brady Cumberland C 56.28 1:00.72 4
33 Kellom, Maximillian Euclid 49.75 1:01.93 1
34 AbdurRaqeeb, Qaaim Knoxville Ce 1:02.50 1:03.84 6
35 Brown, Joe Cumberland C 57.33 1:04.89 5
Boys 800 Meter Run High School
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Ailshie, Bryce Dobyns Benne 1:55.01 1:55.18 1 10
2 Hilton, Chase Bearden 1:56.00 1:56.23 1 8
3 Barnard, Adam Daniel Boone 1:56.29 1:56.51 1 6
4 Parrilla, Jose Hardin Valle 2:00.73 1:59.45 1 5
5 Choate, Bryce Tellico Plai 1:57.00 2:00.00 1 4
6 McKenzie, Logan McMinn Count 2:00.22 2:00.70 1 3
7 Laggis, Alex Hardin Valle 2:04.05 2:02.48 2 2
8 Bruster, RayAnthony Euclid 2:01.50 2:03.18 1 1
9 Drake, Taylor Maryville 2:04.00 2:03.59 2
10 Bowden, Josh Christian Ac 2:03.00 2:04.81 2
11 Treadway, Gabe Knoxville Ha 2:07.00 2:04.82 2
12 Fils, Mickey Mt. Juliet 2:03.30 2:04.88 2
13 Walters, Michael Station Camp 2:05.36 2:05.30 2
14 Kitts, Josh Maryville 2:08.00 2:05.46 2
15 Saunders, Matthew Farragut 2:05.00 2:05.79 2
16 Mathis, Brad Cumberland C 2:08.57 2:07.46 2
17 Black, Rephayah Mt. Juliet 2:01.66 2:11.47 1
18 Porter, Cole Hume-Fogg 2:06.00 2:11.58 2
19 Hill, Evan Bearden 2:10.00 2:11.80 3
20 Reagan, Gary Pigeon Forge 2:18.00 2:12.74 3
21 Hall, Mark Signal Mount 2:20.00 2:13.04 3
22 McCarter, Jeremiah Sevier Count 2:14.50 2:13.30 3
23 Hazelwood, Josh Karns 2:09.12 2:14.30 2
24 Morris, Tim Grace Christ 2:28.90 2:14.86 4
25 Lockwood, Kyle Cumberland C 2:15.12 2:15.07 3
26 Sampley, George Stone Memori 2:21.47 2:17.39 3
27 Killins, Collin Christian Ac 2:15.00 2:18.47 3
28 Ireland, Justin South Pittsb 2:25.00 2:19.89 4
29 Slaughter, Xavier Knoxville Ce 2:16.00 2:19.98 3
30 Daugherty, Grant Campbell Cou 2:24.00 2:23.08 4
31 Drennan, Hunt Signal Mount 2:32.00 2:25.11 4
32 Aslinger, Dillon Campbell Cou 2:25.00 2:28.71 4
Boys 1600 Meter Run Stan Huntsma High School
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Ritchie, Ramsey McCallie Sch 4:18.65 4:30.63 1 10
2 Oakley, Dartanian Hardin Valle 4:34.58 4:31.49 1 8
3 Johnston, Adam Knoxville We 4:24.14 4:31.80 1 6
4 LaGarde, Logan Station Camp 4:39.70 4:32.49 1 5
5 Rose, Reece Webb School 4:38.17 4:34.71 1 4
6 Dickie, Lachlan Hardin Valle 4:28.37 4:35.99 1 3
7 Goodwin, Jackson Baylor Schoo 4:33.30 4:37.60 1 2
8 Edwards, Tyler Knoxville Ha 4:37.00 4:38.97 1 1
9 Black, Rephayah Mt. Juliet 4:42.48 4:39.38 2
10 Huezo, David Maryville 4:45.00 4:41.04 2
11 Moore, Will McCallie Sch 4:28.10 4:41.65 1
12 Schumacher, Patrick Seymour 4:51.52 4:41.71 2
13 Fagan, Stone Cookeville 4:50.00 4:42.07 2
14 Watson, Nathan Station Camp 4:50.30 4:43.27 2
15 Tabor, Ben Cumberland C 4:54.51 4:43.67 3
16 Ray, Austin Christian Ac 4:42.00 4:44.38 2
17 Tyus, David Hume-Fogg 4:53.00 4:45.40 3
18 Hammontree, Nathan Cookeville 4:55.00 4:46.60 3
19 Mathis, Brad Cumberland C 4:50.58 4:48.26 2
20 Sacaski, Zac Sevier Count 4:52.00 4:49.88 3
21 Morris, Louis Farragut 4:40.00 4:50.26 1
22 Bihlmeyer, Connor Farragut 4:45.00 4:50.93 2
23 Nagle, David Maryville 4:55.00 4:52.19 3
24 Shankles, David Bearden 5:04.98 4:53.86 3
25 Fulton, Bray Carter 5:05.00 4:56.60 3
26 Lewis, Hunter Bearden 5:21.86 4:58.62 4
27 Holland, Kyle Knoxville Ha 4:55.00 5:00.51 3
28 Crenshaw, John-Franklin Hume-Fogg 5:07.00 5:03.57 3
29 Schroeder, Jordan Stone Memori 5:06.99 5:04.18 3
30 Collins, Corey Sevier Count 4:54.17 5:04.50 3
31 Sullivan, Logan Pigeon Forge 5:40.00 5:07.45 4
32 McPherson, Chris Claiborne 5:12.22 5:09.68 4
33 Aslinger, Dillon Campbell Cou 5:25.80 5:20.58 4
34 Rupeka, Nathaniel Knoxville Ce 5:14.71 5:21.15 4
35 Holmes, Will McMinn Count 5:21.00 5:26.42 4
36 Whittemore, Patrick Powell 5:44.95 5:29.40 4
37 Hall, Mark Signal Mount 5:22.00 5:29.59 4
38 Little, John Grant Christian Ac 5:35.00 5:35.88 4
39 Marlow, Jason Powell 5:51.79 5:47.55 4
40 Hall, Garret McMinn Count 5:09.00 5:56.24 3
Boys 3200 Meter Run High School
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Carmack, Dylan McCallie Sch 9:51.30 9:43.38 1 10
2 Goodwin, Jackson Baylor Schoo 9:56.05 9:51.16 1 8
3 Flores, Garrett Ooltewah 10:16.44 9:53.18 1 6
4 Longfellow, Nathan Cookeville 9:45.00 9:55.13 1 5
5 Tabor, Ben Cumberland C 10:13.92 9:56.13 1 4
6 Neenan, Baker Hume-Fogg 10:09.00 9:56.54 1 3
7 Oscar, Reed McCallie Sch 10:10.33 9:56.96 1 2
8 Hodge, Ian Farragut 10:10.00 9:57.72 1 1
9 Edwards, Tyler Knoxville Ha 10:29.00 10:03.77 1
10 Witsell, Tanner Hardin Valle 10:10.25 10:05.77 1
11 Schumacher, Patrick Seymour 10:38.25 10:11.16 1
12 Anderson, Reed Farragut 10:30.00 10:12.19 1
13 Voehler, Dominic Hume-Fogg 10:21.00 10:15.12 1
14 Aikens, Caleb Cookeville 10:59.00 10:38.31 2
15 Green, Mullin Maryville 10:50.00 10:39.33 2
16 Trotter, A J Karns 10:45.01 10:50.81 2
17 Porter, Thomas Signal Mount 11:11.00 10:59.12 2
18 Phillips, Nathan Cumberland C 10:58.49 11:12.05 2
19 Glover, Daniel Maryville 11:00.00 11:12.12 2
20 Schroeder, Jordan Stone Memori 11:29.91 11:14.59 2
21 Collins, Matthew Bearden 11:28.58 2
22 Hassler, Dawson Stone Memori 11:39.49 11:35.01 2
23 Rupeka, Nathaniel Knoxville Ce 11:18.24 11:48.64 2
24 Gillum, Tristan Campbell Cou 11:52.41 11:49.77 2
25 Walker, Ryan Bearden 10:45.00 11:59.49 2
Boys 110 Meter Hurdles High School
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Hawkins, Chaz Signal Mount 14.90 14.64 4.0 1 10
2 Fareed, Naim W. D. Mohamm 15.38 15.09 4.0 1 8
3 Thomas, Chris Hardin Valle 15.51 15.41 4.0 1 6
4 Headrick, Thomas Maryville 15.61 15.46 4.0 1 5
5 Watson, Drake Station Camp 15.70 15.58 4.0 1 4
6 Lee, Brian Euclid 15.50 16.75 4.0 1 3
7 Chandler, Ty Bearden 16.90 16.84 2.3 2 2
8 Headrick, Garrett Heritage Hig 17.67 17.15 2.3 2 1
9 Ashe, Jordan McCallie Sch 17.10 17.26 2.3 2
10 Vasquez, Adan Hardin Valle 17.28 17.45 2.3 2
11 Rivera, Zach Karns 17.01 17.61 2.3 2
12 Dossett, Dakota Campbell Cou 17.96 17.87 2.3 2
13 Sharpe, Andrew McCallie Sch 17.11 18.04 2.3 2
14 Witherspoon, AJ Claiborne 16.41 18.14 4.0 1
15 Miller, Michael Cumberland C 19.89 19.73 0.9 3
16 Brannum, Joey Cumberland C 20.03 20.44 0.9 3
17 Donahue, Mario Howard Tech 23.18 0.9 3
Boys 300 Meter Hurdles High School
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hawkins, Chaz Signal Mount 41.08 39.85 1 10
2 Watson, Drake Station Camp 40.86 40.34 1 8
3 Fareed, Naim W. D. Mohamm 39.54 40.41 1 6
4 Chandler, Ty Bearden 42.33 41.74 1 5
5 Miniard, Hunter Sevier Count 41.74 41.87 1 4
6 Thomas, Chris Hardin Valle 42.58 42.70 1 3
7 Rose, Daniel Ooltewah 43.74 43.30 2 2
8 Randall, Seth Cumberland C 43.52 43.38 2 1
9 Owens, Kalvin Euclid 41.00 43.99 1
10 Weibe, Braden Farragut 46.00 44.12 3
11 Witherspoon, AJ Claiborne 43.11 44.50 2
12 Headrick, Thomas Maryville 45.86 44.66 3
13 Shillings, Blu Stone Memori 45.67 44.97 3
14 Skurtu, Noah Hardin Valle 43.25 45.51 2
15 Donahue, Mario Howard Tech 46.22 3
16 Headrick, Garrett Heritage Hig 46.03 46.32 3
17 Ashe, Jordan McCallie Sch 44.10 46.33 2
18 Sharpe, Andrew McCallie Sch 43.85 46.61 2
19 Badger, Skyler Claiborne 43.21 46.70 2
20 Mangers, Josh Bearden 45.60 48.53 3
21 Williams, Denzel Knoxville Ce 50.50 51.33 3
Boys 2000 Meter Steeplechase High School
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Oakley, Dartanian Hardin Valle 6:55.05 6:27.33 10
2 Sumida, Alex Baylor Schoo 7:10.30 6:37.36 8
3 Fagan, Stone Cookeville 6:35.00 6:55.60 6
4 Williams, De'Quan Euclid 6:30.00 7:03.19 5
5 Shankles, David Bearden 7:08.98 4
6 Hill, Evan Bearden 8:05.00 7:10.21 3
7 Pokela, Anders Baylor Schoo 7:40.20 7:11.79 2
8 Oscar, Reed McCallie Sch 7:15.50 1
9 Collins, Corey Sevier Count 7:17.94
10 Treadway, Gabe Knoxville Ha 7:36.22
11 Nizinski, Cody Hardin Valle 8:06.12
12 Bryant, Alex Heritage Hig 8:01.00 8:10.69
13 Munroe, Jack Euclid 7:30.00 9:26.45
Boys 4x100 Meter Relay High School
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Maryville 44.10 43.97 1 10
1) Carroll, Cody 2) Burgess, Jaylen
3) Bristol, Paul 4) Scott, Jordan
2 Euclid 42.25 44.30 1 8
1) Stiggers, Maurice 2) Bagley, D'Artagnion
3) Banks, Andre 4) Lee, Brian
3 Farragut 46.00 44.38 2 6
1) Ferguson, Spencer 2) Biefeldt, Chase
3) McBride, Chase 4) Bryant, Spencer
4 Bearden 43.82 44.55 1 5
1) Foster, Christian 2) Ferguson, Jordan
3) Shires, Jack 4) Dove, JaQuez
5 Knoxville West 44.50 45.87 1 4
1) Cobb, Tyreke 2) Shell, Ahmed
3) Woods, Kian 4) Blevins, Frenando
6 Euclid 'B' 44.30 46.59 1 3
1) Crisp, Moses 2) Nolden, Jaylin
3) Ezell, DaJonn 4) Lyons, Melvin
7 Hardin Valley 46.25 46.60 2 2
1) Viscardis, Chandler 2) Vandegnff, Tyler
3) Britton, Adam 4) Thomas, Chris
-- Cumberland County 47.83 DNF 2
1) Adams, Brady 2) Brewer, Kenny
3) McClain, Nolan 4) Richards, Daniel
-- Howard Tech 42.89 DNF 1
1) Harmon, Antonio 2) Binford, Deuntae
3) McNabb, Devonte 4) Finley, Ryheem
Boys 4x200 Meter Relay High School
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Karns 1:31.24 1:30.82 1 10
1) Parks, Jamerial 2) Wells, Blake
3) Parks, Derrick 4) Rivera, Zach
2 Maryville 1:32.90 1:30.84 1 8
1) Ervin, Jordan 2) Bristol, Paul
3) Scott, Jordan 4) Burgess, Jaylen
3 Knoxville Central 1:33.00 1:31.99 1 6
1) Howard, Rex 2) Rocker, Demilton
3) Stenson, Jajuan 4) Washington, Cedric
4 Euclid 1:29.00 1:32.31 1 5
1) Bagley, D'Artagnion 2) Banks, Andre
3) Owens, Marvin 4) Nolden, Jaylin
5 Bearden 1:31.22 1:32.71 1 4
1) Foster, Christian 2) Ferguson, Jordan
3) Shires, Jack 4) Hijer, Hussam
6 Howard Tech 1:40.00 1:36.96 2 3
1) Harmon, Antonio 2) Binford, Deuntae
3) McNabb, Devonte 4) Finley, Ryheem
7 Euclid 'B' 1:37.00 1:37.70 2 2
1) Owens, Kalvin 2) Crisp, Moses
3) Webb, Geino 4) Ezell, DaJonn
8 Cumberland County 1:40.21 1:43.04 2 1
1) Adams, Brady 2) Buckner, Jordan
3) McClain, Nolan 4) Miller, Michael
9 Stone Memorial 1:42.66 1:43.24 2
1) Pierce, Ethan 2) Shillings, Blu
3) Smith, Hutson 4) staton, joe
Boys 4x400 Meter Relay High School
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Sevier County 3:32.30 3:27.52 1 10
1) Laws, Brandon 2) Bailey, Connor
3) Campbell, Blake 4) Miniard, Hunter
2 Maryville 3:30.00 3:30.44 1 8
1) Bristol, Paul 2) Mitchell, John David
3) Reagan, Phillip 4) Brock, Kelby
3 Euclid 3:27.00 3:33.12 1 6
1) Bruster, RayAnthony 2) Hayes, Kariel
3) Owens, Marvin 4) Bagley, D'Artagnion
4 Karns 3:30.41 3:35.34 1 5
1) Wells, Blake 2) Clapp, Rand
3) Rivera, Zach 4) Blair, Travis
5 Bearden 3:32.00 3:48.15 1 4
1) Chandler, Ty 2) Patel, Deneil
3) Ferguson, Jordan 4) Sobota, Jacob
6 Cumberland County 4:10.90 3:49.01 2 3
1) Adams, Brady 2) Richards, Daniel
3) Lockwood, Kyle 4) Randall, Seth
7 Euclid 'B' 3:40.00 3:57.17 1 2
1) Nolden, Jaylin 2) Webb, Geino
3) Abercrombie, Nick 4) Yancey, Aaron
8 Knoxville Central 4:03.00 4:00.30 2 1
1) Kennard, Sam 2) Sieber, Jake
3) Slaughter, Xavier 4) Rocker, Demilton
Boys 4x800 Meter Relay High School
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ooltewah 8:40.00 8:42.60 10
1) Taveras, Yankarlos 2) Hart, Adrian
3) Haynes, kolby 4) Flores, Garrett
2 Cumberland County 8:59.06 8:46.26 8
1) Tabor, Ben 2) Lockwood, Kyle
3) Richards, Daniel 4) Mathis, Brad
3 Maryville 8:50.00 9:06.17 6
1) Glover, Daniel 2) Green, Mullin
3) Perry, Cameron 4) Sentell, Matthew
4 Euclid 8:30.00 9:08.38 5
1) Williams, De'Quan 2) Hill, J-Rell
3) Whitehead, Karington 4) Yancey, Aaron
5 Cookeville 8:50.00 9:10.16 4
1) Longfellow, Nathan 2) Dean, Chris
3) Pardue, Ben 4) Hawkins, Conner
6 Bearden 8:14.21 9:10.28 3
1) Carlevato, Stephen 2) Walker, Ryan
3) Denning, Spencer 4) Shankles, David
7 Stone Memorial 9:28.42 9:38.81 2
1) Shillings, Blu 2) Swafford, John Paul
3) Sampley, George 4) Schroeder, Jordan
8 Knoxville Central 9:54.00 10:01.62 1
1) Kennard, Sam 2) Rupeka, Nathaniel
3) Mobley, Shawn 4) Slaughter, Xavier
Boys Distance Medley High School
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hardin Valley 10:50.00 10:36.33 10
1) Oakley, Dartanian 2) Laggis, Alex
3) Parrilla, Jose 4) Dickie, Lachlan
2 McCallie School 10:55.20 10:37.10 8
1) Barnes, Derek 2) Badgett, Justin
3) Moore, Will 4) Ritchie, Ramsey
3 Webb School of Knoxville 11:05.00 11:10.51 6
1) Rose, Reece 2) Melton, Matthew
3) Grandas, Sebastian 4) Baerman, Elliot
4 Bearden 10:53.95 11:28.55 5
1) Hilton, Chase 2) Hijer, Hussam
3) Carlevato, Stephen 4) Lewis, Hunter
5 Maryville 11:50.00 11:32.56 4
1) Nagle, David 2) Drake, Taylor
3) Kitts, Josh 4) Huezo, David
6 Euclid 11:00.00 12:02.51 3
1) Bruster, RayAnthony 2) Owens, Marvin
3) Whitehead, Carrington 4) Williams, De'Quan
7 Cookeville 11:55.00 12:06.20 2
1) Fagan, Stone 2) Pago, Patrick
3) Aikens, Caleb 4) Hawkins, Conner
8 Signal Mountain 12:31.00 12:39.70 1
1) Porter, Thomas 2) Hall, Mark
3) Drennan, Hunt 4) Williams, Mathew
Boys High Jump High School
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Scott, Jordan Maryville 6-08.00 6-06.00 1.98m 10
2 Jain, Trevor Pigeon Forge 6-04.00 1.93m 8
3 Shockley, Blaine Hardin Valle 5-06.00 6-00.00 1.82m 5.50
3 Bristol, Paul Maryville 6-00.00 6-00.00 1.82m 5.50
5 Shell, Ahmed Knoxville We 5-10.00 5-08.00 1.72m 4
6 White, Hoover Euclid 5-10.00 5-08.00 1.72m 3
7 Banks, Andre Euclid 5-10.00 5-06.00 1.67m 2
8 Dossett, Dakota Campbell Cou 5-08.00 5-06.00 1.67m 1
9 Neilsen, Tristain Hardin Valle 5-06.00 5-04.00 1.62m
10 Beal, Ryan Pigeon Forge 5-04.00 1.62m
10 Rector, Grant Campbell Cou 5-08.00 5-04.00 1.62m
12 Chandler, Ty Bearden 5-04.00 5-00.00 1.52m
12 Head, Nathaniel Christian Ac 5-00.00 1.52m
-- Patel, Deneil Bearden 5-00.00 NH
Boys Pole Vault Tim Mack High School
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 McCay, Ben Hardin Valle 13-00.00 14-00.00 4.26m 10
2 Elmore, Jackson Bearden 13-06.00 13-06.00 4.11m 8
3 Mary, Hank Knoxville We 15-03.00 13-06.00 4.11m 6
4 Brunson, Ben Hume-Fogg 14-00.00 12-06.00 3.81m 5
5 Sobota, Jacob Bearden 9-06.00 11-06.00 3.50m 4
6 Winkle, Alec McCallie Sch 12-00.00 11-00.00 3.35m 3
7 Coates, Chancellor Maryville 10-00.00 10-00.00 3.04m 2
8 Greenidge, Jayce Maryville 10-00.00 9-00.00 2.74m 0.50
8 Powers, Dylan Christian Ac 9-00.00 2.74m 0.50
10 Wyatt, Dylan Cumberland C 10-00.00 9-00.00 2.74m
Boys Long Jump High School
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Bailey, Connor Sevier Count 21-05.00 21-08.25 3.8 6.61m 10
21-02.50(2.9) 20-06(1.9) 20-11.50(4.2) 19-11.25(1.8) 21-08.25(3.8) 20-06.50(4.2)
2 Mitchell, Charles Carter 20-01.00 21-07.75 2.3 6.59m 8
FOUL(2.1) 19-11.50(1.6) 20-01(3.0) 21-07.75(2.3) 20-10.25(2.0) 20-02(1.8)
3 Wright, Weldon Hardin Valle 19-09.00 21-02.75 3.2 6.47m 6
20-06(2.4) 20-01(2.6) 20-10.25(1.0) 21-02.75(3.2) 20-08.75(3.8) 21-02.75(2.9)
4 Brunson, Ben Hume-Fogg 21-02.00 20-07.75 3.1 6.29m 5
20-01(2.0) 19-09.75(3.2) 19-11.75(1.3) 20-02.75(1.9) 20-07.75(3.1) 20-02.50(3.4)
5 Carroll, Cody Maryville 21-07.00 20-04.00 2.2 6.19m 4
20-01.75(2.8) 20-04(2.2) PASS FOUL FOUL
6 Patton, Myles McCallie Sch 21-03.00 20-02.75 3.8 6.16m 3
19-01(4.0) 20-00(1.8) 20-02.50(2.3) 20-02.75(3.8) 19-11.75(3.3) 20-02.75(3.4)
7 Arnwine, Adarryl McMinn Count 21-08.00 20-00.75 2.4 6.11m 2
20-00.75(2.4) 18-04(2.8) 19-02.50(2.1) FOUL FOUL
8 Saxon, Robbie McMinn Count 21-04.00 19-09.50 3.2 6.03m 1
18-00.25(3.3) 19-02.50(3.6) ND(2.9) 19-07(4.3) 19-01.25(2.3) 19-09.50(3.2)
9 Biefeldt, Chase Farragut 19-01.00 19-07.00 1.7 5.96m
19-07(1.7) 19-01.25(2.4) 19-00.50(3.0) FOUL FOUL
10 Stiggers, Maurice Euclid 19-10.00 19-01.50 2.7 5.82m
FOUL(2.4) 19-01.50(2.7) 18-09(3.3)
11 Viscardis, Chandler Hardin Valle 19-05.00 18-11.75 1.5 5.78m
17-09.25(2.8) 18-06.75(2.5) 18-11.75(1.5)
12 Love, Steadman Karns 19-10.00 18-11.50 2.1 5.77m
FOUL(2.3) 18-11.50(2.1) ND(2.0)
13 Mayes, Jalynn Farragut 17-00.00 18-09.25 1.4 5.72m
18-05.75(3.1) 18-09.25(1.4) 18-02.75(2.5)
14 Freeman, Rashaun Ooltewah 21-04.00 18-08.00 3.4 5.68m
18-01.75(4.3) 18-08(3.4) FOUL(1.5)
15 Merrell, Chase South Pittsb 20-01.50 18-05.00 1.3 5.61m
17-08(1.8) FOUL(2.0) 18-05(1.3)
16 Gilbert, Gabe Mt. Juliet 19-07.00 18-03.75 3.7 5.58m
17-11.25(3.1) 18-03.75(3.7) ND(2.1)
17 Jain, Trevor Pigeon Forge 18-02.50 3.9 5.54m
FOUL(2.7) 18-02.50(3.9) FOUL(3.2)
18 Dance, Isaiah Powell 18-00.00 18-00.00 2.1 5.48m
FOUL(2.6) ND(2.9) 18-00(2.1)
19 McDonald, Caleb Heritage Hig 18-04.25 17-09.75 1.9 5.42m
17-09.75(1.9) ND(2.4) ND(2.1)
19 Lee, Brian Euclid 22-02.00 17-09.75 2.4 5.42m
17-09.75(2.4) ND(3.2) ND(1.8)
21 Howard, Rex Knoxville Ce 19-06.00 17-07.75 2.1 5.37m
17-07.75(2.1) ND(3.5) FOUL(2.5)
22 McNabb, Devonte Howard Tech 16-04.00 1.9 4.97m
16-04(1.9) ND(2.1) ND(3.5)
23 Beal, Ryan Pigeon Forge 15-04.75 3.0 4.69m
15-04.75(3.0) FOUL(3.9) ND(3.4)
24 Powers, Dylan Christian Ac 14-11.75 3.4 4.56m
14-11.75(3.4) ND(2.2) FOUL(4.4)
25 Adams, Jacob Knoxville Ce 16-00.00 14-07.00 2.5 4.44m
14-07(2.5) ND(3.0) FOUL(2.3)
26 Harmon, Antonio Howard Tech 14-04.00 1.8 4.36m
14-04(1.8) ND(3.1) ND(3.1)
-- Simpson, Graham Bearden 18-02.50 FOUL
FOUL(2.9) ND(1.3) ND(3.9)
-- Byrd, RT Heritage Hig 19-03.00 FOUL
FOUL(3.5) FOUL(2.6) FOUL(2.0)
-- Winton, Toy'Shaun Carter 19-00.50 FOUL
FOUL(1.8) FOUL(3.5) FOUL(2.3)
Boys Triple Jump High School
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Wright, Weldon Hardin Valle 42-09.75 44-00.50 2.4 13.42m 20
43-01.75(1.6) 42-08.50(0.5) 44-00.50(2.4) 42-08(-0.1) 42-04.75(1.9) 43-00(2.0)
2 Thomas, Chris Hardin Valle 39-06.00 42-02.75 1.3 12.87m 17
42-02.75(1.3) FOUL(1.6) FOUL(+0.0) 40-00.75(+0.0) PASS PASS
3 Reagan, Phillip Maryville 42-08.00 40-02.00 1.4 12.24m 16
38-08.75(2.1) FOUL(1.1) FOUL(2.9) FOUL(0.9) 40-02(1.4) 40-01.75(3.1)
4 Stiggers, Maurice Euclid 40-00.00 39-03.75 3.2 11.98m 15
39-01.25(2.7) 39-03.75(3.2) 37-09.50(+0.0) 38-11(1.4) PASS PASS
5 Hopkins, Joel Maryville 41-09.00 39-02.75 1.3 11.95m 14
37-08.25(2.9) 39-02.75(1.3) FOUL(2.8) 38-07.50(1.0) FOUL(1.6) 37-08.75(1.8)
6 Dossett, Dakota Campbell Cou 38-03.50 38-01.75 2.4 11.62m 13
FOUL(0.3) 37-07.25(1.7) 38-01.75(2.4) FOUL(-0.0) FOUL(2.8) FOUL(3.2)
7 Mayes, Jalynn Farragut 37-07.75 1.7 11.47m 12
FOUL(1.8) FOUL(1.3) 36-07.25(2.6) 37-07.75(1.7) 37-00(1.4) 37-03.25(2.1)
8 McDonald, Caleb Heritage Hig 36-02.00 37-05.00 2.0 11.40m 11
36-06(2.3) 37-03.75(1.2) 37-05(2.0) 36-03.75(2.9) 36-00(3.4) 36-02(3.6)
9 Lee, Brian Euclid 40-00.00 37-03.25 1.9 11.36m 9
36-04.25(2.3) 36-11(1.9) 36-01.25(2.2) 37-03.25(1.9) PASS PASS
10 Byrd, RT Heritage Hig 37-10.00 35-06.75 3.0 10.83m 7
FOUL(1.4) 35-01.25(1.4) 35-06.75(3.0)
Boys Shot Put High School
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Provins, Rusty Cumberland G 56-01.75 55-03.00 16.84m 10
54-04.50 FOUL FOUL 55-03 FOUL FOUL
2 Peters, Jeremiah Euclid 56-08.75 54-11.00 16.73m 8
52-11.75 54-11 FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Fellhoeffer, Benjamin Loudon 48-10.00 45-04.25 13.82m 6
41-04.25 44-06 45-04.25 FOUL 44-09.50 44-09.25
4 Elwell, Preston Signal Mount 42-04.75 44-03.50 13.50m 5
43-04.75 44-03.50 42-07.25 42-07 42-07 42-01.75
5 Henderson, James Euclid 51-00.00 43-11.25 13.39m 4
40-04.50 40-00.75 41-02.75 43-11.25 41-04 43-03.75
6 Dane, Ethan Knoxville Ce 41-10.00 40-00.50 12.20m 3
35-11.25 40-00.50 39-07.25 37-07 FOUL 35-00
7 Burgess, Jaylen Maryville 39-03.75 38-05.50 11.72m 2
38-02.50 36-00.75 38-02.75 38-05.50 35-04.75 37-09
8 Sisto, Christian Pigeon Forge 38-01.00 11.60m 1
36-10.50 38-01 ND 36-07.25 37-03 36-05.25
9 Lasley, Josh Campbell Cou 36-02.75 36-07.25 11.15m
36-07.25 35-00.50 36-03 36-06 36-01 36-04.25
10 Perry, Chris Hardin Valle 36-00.00 36-02.25 11.02m
35-01.75 ND 36-02.25
11 Parker, Jeremiah Howard Tech 35-07.75 10.86m
35-01.25 ND 35-07.75
12 Courdle, Paul Campbell Cou 35-01.75 35-00.25 10.67m
30-11.25 35-00.25 ND
13 Jenkins, Blake Powell 34-05.00 33-01.75 10.10m
33-01.75 ND ND
14 Simpson, Graham Bearden 27-06.00 30-08.00 9.34m
30-08 ND ND
15 Binford, Devantae Howard Tech 30-06.00 9.29m
30-06 ND ND
16 Yearwood, Cody Knoxville Ce 32-02.00 25-07.50 7.81m
25-07.50 ND ND
17 Little, Matthew Christian Ac 24-00.25 7.32m
24-00.25 ND FOUL
Boys Discus Throw High School
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Provins, Rusty Cumberland G 170-03 174-03 53.11m 10
167-08 174-03 FOUL FOUL 158-08 FOUL
2 Elwood, Rhett Grace Christ 163-07 166-05 50.72m 8
166-05 FOUL 144-01 155-01 132-11 158-04
3 Henderson, James Euclid 147-00 147-04 44.90m 6
134-03 140-11 143-07 133-07 137-11 147-04
4 Fellhoeffer, Benjamin Loudon 143-07 145-05 44.32m 5
FOUL 135-00 FOUL FOUL 145-05 141-07
5 Peters, Jeremiah Euclid 167-00 142-08 43.48m 4
FOUL FOUL 142-08 FOUL FOUL
6 Blair, Hunter Heritage Hig 131-08 137-07 41.93m 3
126-09 137-07 127-04 FOUL 129-02 FOUL
7 Wattenbarger, Brady Stone Memori 129-02 130-08 39.82m 2
100-02 FOUL 130-08 120-00 129-02 128-05
8 Lembersky, Zach Bearden 137-04 130-07 39.80m 1
127-11 FOUL 123-11 126-02 130-07 130-07
9 Sisto, Christian Pigeon Forge 121-00 36.88m
82-10 121-00 FOUL FOUL FOUL FOUL
10 Elwell, Preston Signal Mount 115-00 115-04 35.15m
115-04 FOUL FOUL
11 Taylor, Jake Maryville 117-08 115-00 35.05m
115-00 FOUL FOUL
12 Dane, Ethan Knoxville Ce 127-06 108-05 33.04m
108-05 FOUL FOUL
13 Lasley, Josh Campbell Cou 109-00 106-07 32.48m
106-07 FOUL FOUL
14 Malone, Cameron Maryville 111-03 105-02 32.05m
105-02 FOUL FOUL
15 Jenkins, Blake Powell 119-07 90-05 27.55m
90-05 FOUL FOUL
16 Bromley, Grayson Hardin Valle 95-03 81-07 24.86m
81-07 FOUL FOUL
17 Courdle, Paul Campbell Cou 102-10 80-03 24.46m
80-03 FOUL FOUL
18 Parker, Jeremiah Howard Tech 73-09 22.47m
73-09 FOUL FOUL
19 Yearwood, Cody Knoxville Ce 74-07 67-07 20.59m
67-07 FOUL FOUL
20 Denning, Spencer Bearden 75-00 66-06 20.26m
66-06 FOUL FOUL
21 Binford, Devantae Howard Tech 54-07 16.63m
54-07 FOUL FOUL
-- Padron, Ricky Hardin Valle 110-00 FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Cox, Kobe Cumberland C 120-03 FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men 100 Meter Dash College
=================================================================================
Tom Black: T 10.02 4/11/1997 Michael Green, Adidas
Sea Ray: M 10.02 1997 Michael Green, Adidas
Name Year School Seed Finals Wind H#
=================================================================================
1 Wilson, Kirk Shorter 10.31 10.22 2.6 1
2 Nkanata, Carvin Pittsburgh 10.30 10.28 2.6 1
3 Smith, Blake SE Missouri 10.73 10.42 5.1 4
4 Alberg, Ifrish Unattached 10.29 10.45 2.6 1
5 Hayes, Keith Unattached 10.60 10.50 3.9 2
6 Peabody, Tucker Lipscomb 10.34 10.51 2.6 1 10.504
6 Brantley, Jamaal Citadel 10.62 10.51 2.2 3 10.504
8 Nelvis, Jarael Tennessee 10.30 10.53 2.6 1
9 Hubbard, Avery Tennessee We 10.65 10.55 2.2 3
10 Spratling, Brycen Pittsburgh 10.50 10.56 3.9 2
11 Scales, Nathaniel Kent State 10.60 10.57 2.2 3
12 Lane, Omar Tiffin 10.71 10.58 5.1 4
13 Reese, Riak Kent State 10.34 10.60 2.6 1
14 Marshall, Tony Tiffin 10.60 10.63 3.9 2
15 Parsons, Ross Michigan Sta 10.75 10.65 5.1 4
16 Scott, Chris Eastern Mich 10.67 10.68 2.2 3
17 Moore, Matthew East Tenn. S 10.66 10.70 2.2 3
18 Goodwin, Stephon Tiffin 10.69 10.72 5.1 4
19 Moon, Bradley Shorter 11.00 10.75 2.3 6
20 Miliner, Treshunn Shorter 10.67 10.76 2.2 3 10.759
20 Murray, Micah Pittsburgh 10.65 10.76 2.2 3 10.759
22 Parker, Cameron Unattached 10.80 10.77 2.7 5
23 Grembo, Emmanuel Tiffin 10.47 10.78 3.9 2 10.771
24 Jordan, Deshaun Illinois Sta 11.03 10.78 2.3 6 10.773
25 Hardnick, Arnez Unattached 10.70 10.84 5.1 4 10.831
26 Juin, Reginald Tennessee 10.70 10.84 5.1 4 10.840
27 Carter, Trey Central Arka 10.98 10.86 2.3 6
28 Gattison, Dalyn Youngstown S 11.08 10.91 2.3 6
29 Mindlin, Josh Pittsburgh 10.73 10.92 5.1 4
30 Embry, Marcellus Youngstown S 10.65 10.99 2.2 3
31 Brown, Desmond Unattached 10.75 11.03 2.7 5
32 Schreiber, Nathan Illinois Sta 10.94 11.05 2.7 5
33 Clay, Raimon Illinois Sta 11.13 11.06 2.6 7
34 Gipson, Demytreus Campbellsvil 10.71 11.07 5.1 4
35 Williams, Damar Bellarmine 11.05 11.09 2.3 6
36 McDonald, Josh Pittsburgh 11.10 11.20 2.6 7
37 Jackson, Spencer Southern Ill 10.95 11.25 2.7 5
38 Carl, Jared Olivet Nazar 10.81 11.32 2.7 5
39 Barton, Samuel East Tenn. S 10.95 11.36 2.3 6
40 Cisco, Mark Lee (Tenn.) 11.25 11.37 2.6 7
41 Boone, Graham East Tenn. S 10.99 11.40 2.3 6
42 Sheppard, Shamaal Pittsburgh 11.20 11.58 2.6 7
43 Hargrove, Lamar Tiffin 10.40 12.83 3.9 2
Men 200 Meter Dash College
=================================================================================
Sea Ray: M 20.06 2002 Justin Gatlin, Tennessee
Name Year School Seed Finals Wind H#
=================================================================================
1 Bolton, Cameron Eastern Mich 21.10 21.05 2.4 1
2 Fair, Malik Shorter 21.60 21.28 2.4 2
3 Tucker, Varick Unattached 21.55 21.42 2.4 2
4 Shelton, Demitrius Mid. Tenn. S 21.75 21.42 2.2 3
5 Parker, Cameron Unattached 21.30 21.43 2.4 1
6 Scott, Chris Eastern Mich 21.78 21.46 2.9 4
7 Lane, Omar Tiffin 21.78 21.49 2.2 3
8 Dodd, Steven Tennessee We 22.14 21.49 3.2 5
9 Parsons, Ross Michigan Sta 21.85 21.56 2.9 4
10 Vaughn, Torian Bellarmine 22.20 21.59 3.2 5
11 Marshall, Tony Tiffin 21.74 21.63 2.2 3
11 Garrett, Ishan Tiffin 21.45 21.63 2.4 2
13 Jordan, Deshaun Illinois Sta 22.32 21.70 3.4 6
14 Newring, Justin King 21.30 21.76 2.4 1
15 Brantley, Jamaal Citadel 21.76 21.76 2.2 3
16 Benes, Matt Southern Ill 21.63 21.79 2.2 3
17 Norgrove, Fabian Illinois Sta 21.97 21.79 2.9 4
18 Hubbard, Avery Tennessee We 22.15 21.80 3.2 5
19 Carl, Jared Olivet Nazar 21.74 21.88 2.2 3
20 Mindlin, Josh Pittsburgh 21.65 21.92 2.2 3
21 Hall, Robin Youngstown S 22.13 22.01 3.2 5
22 Jackson, Spencer Southern Ill 22.10 22.03 3.2 5
23 McKinney, Nathan Bellarmine 22.28 22.04 3.4 6
24 Hardnick, Arnez Unattached 21.80 22.11 2.9 4
25 Gipson, Demytreus Campbellsvil 21.84 22.15 2.9 4
26 Moore, Matthew East Tenn. S 22.28 22.31 3.4 6
27 Gattison, Dalyn Youngstown S 22.36 22.32 3.4 6
28 Kramer, Coty Illinois Sta 22.45 22.37 3.4 6
29 Foote, Jonathon East Tenn. S 23.00 22.39 2.9 7
30 Dorcin, Willy Shorter 22.50 22.48 3.4 6
31 Ratcliff, Dexter East Tenn. S 22.60 22.51 3.4 6
32 Smith, Kenny Lipscomb 22.21 22.67 3.2 5
33 Maise, Ellis SE Missouri 22.00 22.74 2.9 4
34 Williams, Damar Bellarmine 22.25 22.78 3.2 5
35 Rust, Matt Carson-Newma 22.78 22.88 2.9 7
36 Boone, Graham East Tenn. S 22.80 24.25 2.9 7
-- Juin, Reginald Tennessee 21.58 DQ 2.4 2 Lane Violation
Men 400 Meter Dash College
============================================================================
Tom Black: T 44.43 6/13/1994 Antonio Pettigrew, Reebok
Sea Ray: M 45.01 1995 Kevin Lyles, Seaton Hall
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Spratling, Brycen Pittsburgh 45.57 45.46 1
2 Tugumisirize, Emmanuel Mid. Tenn. S 46.05 45.91 1
3 Murray, Micah Pittsburgh 45.95 46.99 1
4 Brown, Tyler Eastern Mich 47.07 47.10 1
5 Tobin, Matthew Kent State 47.31 48.25 2
6 Brown III, Laron Kent State 47.58 48.51 3
7 Hamilton, Andre Mid. Tenn. S 48.40 48.62 4
8 Livingston, Terrance CPTC New Bal 46.30 48.65 1
9 Bolton, Cameron Eastern Mich 47.12 48.74 2
10 Rice, Cole Shorter 48.50 48.79 4
11 Fields, Ty'rel Olivet Nazar 48.47 48.91 4
12 Devonish, Anderson Illinois Sta 47.43 48.92 2
13 Hall, Robin Youngstown S 48.18 49.01 4
14 Farley, Antonio Illinois Sta 48.04 49.14 3
15 Norgrove, Fabian Illinois Sta 47.43 49.14 2
16 Ervin, Jason Eastern Mich 47.64 49.17 3
17 Shelton, Demitrius Mid. Tenn. S 48.89 49.22 5
18 Whitelow, DeVantre Michigan Sta 49.23 4
19 Helms, John Youngstown S 49.09 49.25 5
20 Akena, Geoffrey Mid. Tenn. S 48.32 49.30 4
21 Colvin, Dominic Tiffin 47.60 49.34 3
22 Vaughn, Torian Bellarmine 48.57 49.34 4
23 Ratcliff, Dexter East Tenn. S 49.90 49.55 7
24 Garrett, Ishan Tiffin 47.59 49.60 3
25 Kramer, Coty Illinois Sta 48.02 49.60 3
26 Sanders, Austin Michigan Sta 48.75 49.92 5
27 McDonald, Josh Pittsburgh 49.50 50.06 6
28 Palmer, Desmond Pittsburgh 47.10 50.20 2
29 Williams, Tevin Citadel 48.12 50.28 4
30 Mortel, Reginald Tiffin 47.50 50.40 2
31 Foote, Jonathon East Tenn. S 49.50 50.46 6
32 White, Dwight Shorter 49.20 50.77 5
33 Williamson, Marquis Youngstown S 49.96 50.84 7
34 Dorcin, Willy Shorter 49.80 51.00 6
35 Green, Blake Southern Ill 49.80 51.08 6
36 Maise, Ellis SE Missouri 49.10 51.20 5
37 Smith, Kenny Lipscomb 49.75 51.38 6
38 Clais, Xavier Unattached 50.48 51.57 7
39 Nightengale, Christopher Southern Ill 49.50 52.26 6
-- Sheppard, Shamaal Pittsburgh 49.95 DQ 7 Lane Violation
Men 800 Meter Run College
============================================================================
Tom Black: T 1:44.85 6/21/1983 David Patrick, Athletics West
Sea Ray: M 1:46.42 1994 Jose Parrilla, Tennessee
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Webster, Dillon Findlay 1:48.43 1:49.90 1
2 Kigen, Erick Belmont 1:50.70 1:51.59 1
3 Dahleen, Zach Southern Ill 1:50.97 1:52.03 1
4 Bell, Desmond Morehead Sta 1:51.99 1:52.83 2
5 Swords, Jacob Kent State 1:49.50 1:53.13 1
6 Dempster, Colin Lipscomb 1:52.10 1:53.49 2
7 Jalovy, Filip East Tenn. S 1:49.70 1:53.54 1
8 Roper, Marteze Kent State 1:51.21 1:53.66 2
9 Jones, Ryan East Tenn. S 1:49.80 1:53.68 1
10 Dvorak, Scott Very Nice TC 1:52.28 1:54.90 3
11 Ragge, Jihad Shorter 1:54.00 1:54.97 3
12 Kichuk, Eamonn Belmont 1:51.20 1:55.08 2
13 Bosket, Andrew Lipscomb 1:52.07 1:55.33 2
14 Miller, Thomas East Tenn. S 1:50.00 1:55.45 1
15 Rono, Hillary Mid. Tenn. S 1:55.36 1:55.45 4
16 Vandermosten, Sean Eastern Kent 1:55.10 1:55.54 4
17 Pierce, Desmond East Tenn. S 1:50.15 1:56.45 2
18 Helton, Josh Unattached 1:55.60 1:56.53 4
19 Anderson, Charles Clayton Stat 1:55.68 1:56.73 4
20 Carter, Antonio Tennessee 1:51.50 1:56.83 2
21 Bybee, Ryan Illinois Sta 1:53.31 1:57.11 3
22 Dickie, Jeremy Tennessee 1:53.83 1:57.32 2
23 Salis, Rafael Clayton Stat 1:55.42 1:57.36 4
23 Tomczewski, Erik Northern Ken 1:58.96 1:57.36 5
25 Bradley, Scott Eastern Mich 1:51.08 1:57.88 2
26 Somerville, Kyle Arkansas Sta 1:55.41 1:57.91 4
27 Knuth, Justin Lee (Tenn.) 1:56.00 1:58.19 4
28 Bowman, Asa Mid. Tenn. S 1:54.63 1:58.31 3
29 Bauserman, Connor Olivet 1:55.52 1:58.66 4
30 Gullette, Adam Lee (Tenn.) 1:54.50 1:58.95 3
31 Weaver, Jalen Olivet 1:53.13 1:59.40 3
32 Shivers, Adam SE Missouri 1:55.20 1:59.86 4
33 Dixon, Clay Morehead Sta 1:57.50 1:59.90 5
34 Vermillion, Seth Tiffin 1:54.50 2:00.51 3
35 Holmes, Tyler SE Missouri 1:54.73 2:01.25 3
36 Wiggen, Mathew Illinois Sta 1:57.98 2:02.14 5
37 Stein, Shane Findlay 2:02.58 2:02.75 5
38 Trevizo, Travis Illinois Sta 1:56.70 2:03.47 4
39 Arfa, Nat Unattached 1:57.00 2:04.99 4
40 Marsh, Joshua Carson-Newma 2:00.01 2:11.28 5
41 Williams, Garrett Dalton State 2:10.00 2:18.02 5
Men 1500 Meter Run College
============================================================================
Tom Black: T 3:34.92 6/20/1982 Steve Scott, Sub 4 TC
Sea Ray: M 3:39.40 1995 Paul McMullen, East Michigan
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Kalinowski, Grzegorz Eastern Mich 3:45.59 3:45.33 1
2 Bouchikhi, Soufiane Eastern Kent 3:45.10 3:47.61 1
3 Monroe, Gary Morehead Sta 3:51.07 3:49.67 1
4 Roberts, Simeon East Tenn. S 3:47.50 3:50.88 1
5 Meddles, Wade Eastern Kent 3:49.10 3:52.24 1
6 Tobin, Daniel Tennessee 3:51.00 3:53.40 1
7 Tafelsky, Taylor Milligan 3:50.00 3:54.14 1
8 Baldwin, Angus East Tenn. S 3:48.00 3:54.71 1
9 Louis, Corentin Central Arka 3:53.43 3:55.28 2
10 Webber, JJ Northern Ken 3:56.81 3:55.56 3
11 Medina, Oscar Southern Ill 3:52.55 3:55.86 2
12 Stephens, Alex Bryan 3:54.12 3:56.14 2
13 Freeman, Christian Lipscomb 3:54.10 3:56.42 2
14 Askin, Aidan Illinois Sta 3:55.20 3:56.62 3
15 Eckhart, David Illinois Sta 3:52.40 3:56.74 2
16 Ryan, Connor Central Arka 3:57.33 3:56.92 3
17 Eilerman, Justin Findlay 3:50.13 3:57.05 2
18 Warriner, Matthew East Tenn. S 3:55.00 3:57.20 3
19 Steeno, Paul Illinois Sta 3:57.00 3:57.35 3
20 Onken, Grant Kent State 3:54.20 3:57.69 3
21 Gonzalez, Juan Lipscomb 3:54.12 3:57.98 3
22 Maton, Marc SE Missouri 3:53.56 3:58.05 2
23 Fleming, Jared Kent State 3:54.00 3:58.29 2
24 Walter, Kyle Tennessee 3:51.00 3:59.11 1
25 Allen, Samuel Kent State 3:57.50 3:59.18 3
26 Hayes, Jacob Findlay 3:50.01 4:00.23 2
27 Little, Jack Tennessee 3:53.00 4:00.55 2
28 Hutnyan, John Youngstown S 3:52.14 4:00.71 2
29 Wingerter, Jared Lipscomb 4:02.11 4:00.86 4
30 Brewer, Christian Milligan 3:50.00 4:01.21 2
31 Lowery, DA Lipscomb 3:58.76 4:01.78 3
32 Whitehead, Chad Tennessee We 3:59.50 4:06.68 3
33 Taiget, Silas Mid. Tenn. S 3:57.55 4:09.00 3
34 Somerville, Kyle Arkansas Sta 4:00.85 4:10.08 4
35 Simmons, Jacob Tennessee We 4:03.00 4:10.45 4
36 Hindes, Keenen Lee (Tenn.) 4:08.00 4:10.81 4
37 Sonnenfeldt, Dan Unattached 4:05.00 4:12.70 4
38 Elliott, Terris Lee (Tenn.) 3:56.50 4:12.95 3
39 Cook, Parker Dalton State 4:21.41 4:18.69 4
40 Smith, Blake Lee (Tenn.) 4:12.00 4:19.56 4
41 Yates, Madison Bryan 4:05.00 4:20.29 4
Men 5000 Meter Run College
============================================================================
Tom Black: T 13:20.39 4/11/1997 Todd Williams, Adidas
Sea Ray: M 13:20.39 1997 Todd Williams, Adidas
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Torotich, Ben Eastern Kent 14:20.20 14:30.99 1
2 Dixon, Harry Eastern Mich 14:10.59 14:32.84 1
3 Kemboi, Job Clayton Stat 14:53.33 14:33.43 1
4 Meyer, Julian Kent State 14:35.00 14:35.07 1
5 Kosgey, Amos Eastern Kent 14:33.97 14:35.16 1
6 Bouchikhi, Lahsene Eastern Mich 14:09.11 14:44.50 1
7 Dixon, Brian Southern Ill 14:43.43 14:51.62 1
8 Witchell, Warren Eastern Mich 14:15.53 14:56.92 1
9 Ewing, John Vanderbilt 14:45.00 14:57.39 1
10 Goodwin, Andrew Kent State 14:40.00 15:00.11 1
11 Grunden, Michael Tiffin 15:05.00 15:01.61 2
12 Cross, Jordan Shorter 15:10.00 15:02.77 2
13 Fischer, Steve Kent State 14:38.85 15:04.80 1
14 Mullen, Joseph Tennessee We 14:48.00 15:07.07 1
15 Bajema, Jeff Illinois Sta 15:01.96 15:09.62 2
16 Gerber, Benjamin Central Arka 14:52.73 15:14.53 1
17 Kahl, Matt Kent State 14:40.00 15:17.75 1
18 Van Geffen, Jake Vanderbilt 15:00.00 15:17.86 2
19 Senf, Sean Illinois Sta 14:41.81 15:18.57 1
20 French, Nick Vanderbilt 14:55.00 15:18.68 2
21 Ludvigsen, Anders East Tenn. S 14:30.00 15:25.20 1
22 Dale, Mitchell Olivet Nazar 14:45.78 15:26.31 1
23 Merook, Adam Tennessee Ru 15:08.00 15:26.97 2
24 Strotheide, Colten SE Missouri 15:12.00 15:27.37 2
25 Ehrenheim, Evan Southern Ill 14:48.11 15:27.46 1
26 Mutuse, Arnold Tennessee We 15:25.00 15:28.38 2
27 Boone, Tyler Bryan 15:47.00 15:30.75 2
28 Sigmon, Tim Bryan 15:37.00 15:38.56 2
29 Fix, Andrew Vanderbilt 15:10.00 15:39.73 2
30 Cook, Tanner King 15:05.00 15:42.61 2
31 Hahne, Jesse Illinois Sta 15:08.63 15:43.24 2
32 Wyche, Irvin Wayne St. 15:31.59 15:44.79 2
33 Lantz, Raeven Citadel 15:19.72 15:44.82 2
34 Shultz, Patrick Lee (Tenn.) 15:35.00 15:45.60 2
35 Cardenas, Ruben Wayne St. 15:54.65 15:45.60 2
36 Perez, Camden Lee (Tenn.) 15:10.00 15:47.69 2
37 Lutzke, Greg Olivet 15:35.71 16:14.11 2
38 Crook, Joseph Lee (Tenn.) 15:35.00 16:16.42 2
39 Taylor, Robert Illinois Sta 15:15.00 16:19.82 2
40 Pacheco, Issac Dalton State 16:10.00 16:33.65 2
41 Gerow, Joey Wayne St. 16:47.65 16:57.38 2
-- Bouchikhi, Soufiane Unattached 13:48.00 DNF 1
-- Okwera, Peter Tennessee 14:20.00 DNF 1
Men 10000 Meter Run College
=========================================================================
Tom Black: T 27:25.82 4/6/1995 Simon Chemoiywo, Kenya
Sea Ray: M 27:25.82 1995 Simon Chemoiywo, Kenya
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Whitelaw, Austin Tennessee 29:50.00 30:16.23
2 Moreno, Jesse Morehead Sta 31:02.74 30:29.59
3 Bowman, Roderick Tennessee We 30:40.00 30:30.90
4 Ratliff, Chase Morehead Sta 31:41.79 30:34.04
5 Simpson, Anthony Bryan 30:40.00 31:20.87
6 Gliha, Nick Youngstown S 30:34.25 31:26.84
7 Sharpe, John Belmont 30:45.00 31:28.21
8 Komph, Eddie Wayne St. 30:45.58 32:04.11
9 Holmer, Brady Northern Ken 31:30.00 32:18.05
10 Richmond, Jon Youngstown S 33:21.34 32:59.65
11 Holtkamp, Zac Northern Ken 31:36.00 33:07.15
12 Lohrmann, Kory Wayne St. 32:47.73 33:16.67
13 Ruhling, Seth Lee (Tenn.) 32:20.00 33:18.36
14 Pierce, Brett Campbellsvil 33:09.33 33:27.44
15 Ruppert, Jeremy Morehead Sta 32:29.10 33:54.14
16 Culbertson, Nick Wayne St. 30:08.75 33:55.54
-- Creekmore, J.R. Tennessee 30:30.00 DNF
-- Moore, Cody Shorter 34:30.00 DNF
-- Derlath, Stephen Tennessee 30:20.00 DNF
Men 110 Meter Hurdles College
=================================================================================
Tom Black: T 13.22 4/12/2002 Dawane Wallace, Adidas
Sea Ray: M 13.22 4/12/2002 Dawane Wallace, Adidas
Name Year School Seed Finals Wind H#
=================================================================================
1 Hayes, Keith Unattached 13.40 13.63 3.5 1
2 Barnes, William Kent State 13.95 13.99 3.5 1
3 Jones, Kemar Southern Ill 14.43 14.25 1.7 2
4 Lopez-Jordan, Ryan Marietta 14.29 14.32 3.5 1
5 Navarro, Chris SE Missouri 14.50 14.40 1.7 2
6 Lindsey, Bryce Eastern Mich 14.45 14.46 1.7 2
7 Fuller, Dustin Pittsburgh 14.99 14.72 2.5 3
8 Jones, Tyler Kent State 14.25 14.78 3.5 1
9 Schneider, Kurt Michigan Sta 14.45 14.80 1.7 2
10 Selvig, Levi Eastern Mich 15.12 14.81 2.5 3
11 Tywon, Kyle Kent State 14.25 14.82 3.5 1
12 Peters, Mike SE Missouri 14.75 14.88 1.7 2
13 Ijah, Solomon Eastern Mich 14.92 14.91 2.5 3
14 Cadet, Junior Mid. Tenn. S 14.50 15.16 1.7 2
15 Clais, Xavier Unattached 14.67 15.26 1.7 2
16 Williams, Michael East Tenn. S 15.25 15.44 2.6 4
17 Whitley, Ryan Lipscomb 15.02 15.45 2.5 3
18 Pitcher, Jordan Lipscomb 16.01 15.63 2.6 4
19 Benes, Matt Southern Ill 14.14 16.11 3.5 1
20 Barton, Samuel East Tenn. S 15.49 16.65 2.6 4
-- Marcelin, Wilner Tiffin 14.24 DQ 3.5 1 Hurdle Violation
-- Childs, Darius Carson-Newma 14.79 DQ 2.5 3
Men 400 Meter Hurdles College
============================================================================
Tom Black: T 48.38 5/23/1987 Danny Harris, Athletics West
Sea Ray: M 48.65 1997 Derrick Adkins, Reebok
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Peters, Mike SE Missouri 53.97 53.55 2
2 Williams, Michael East Tenn. S 53.99 53.87 2
3 Cruz, Javar Illinois Sta 53.44 54.16 2
4 Roberds, Wake Shorter 54.50 54.92 3
5 Palmer, Steven Mid. Tenn. S 52.91 54.93 2
6 Young, Danny Kent State 54.00 54.95 2
7 Whitley, Ryan Lipscomb 54.14 55.23 3
8 Lindsey, Bryce Eastern Mich 55.57 55.42 3
9 McConvey, Tanner Bellarmine 55.91 55.60 4
10 Norris, Dominique Eastern Kent 56.25 55.75 4
11 Lewis, Jalen Illinois Sta 56.95 55.89 4
12 Findlater, Jared Bellarmine 53.98 56.69 2
13 Barton, Samuel East Tenn. S 56.00 58.06 4
14 Howard, Kedemah Shorter 56.50 58.12 4
15 Moore, Ryan Shorter 56.50 58.19 4
16 Evans, Tamario Shorter 55.61 59.43 3
17 Borland, Shaun Tiffin 55.45 1:05.07 3
-- Williams, Michael Tennessee 51.80 NT 1
-- spreads, dantwan Unattached 52.82 NT 1
-- Elam, Jeff Eastern Mich 52.87 NT 1
-- Dunlap, Miles Kent State 52.00 NT 1
-- McFadden, Jacob Michigan Sta 52.70 NT 1
-- Fuller, Dustin Pittsburgh 52.44 NT 1
-- Palmer, Desmond Pittsburgh 50.50 NT 1
-- Washington, David Michigan Sta 51.95 NT 1
-- Waynes, Mason Eastern Mich 55.23 DQ 3 Hurdle Violation
Men 3000 Meter Steeplechase College
=========================================================================
Tom Black: T 8:21.48 6/2/1995 Jim Svenoy, Texas-El Paso
Sea Ray: M 8:23.28 1998 Mark Croaghan, Adidas
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Fink, Willy Eastern Mich 9:08.33 9:03.30
2 Smith, Daryl Eastern Mich 9:02.86 9:12.91
3 McLean, Austin Youngstown S 8:56.95 9:18.60
4 Kigen, Erick Belmont 9:18.00 9:19.89
5 Walker, Mike Lee (Tenn.) 9:08.00 9:21.56
6 Duffy, Sean East Tenn. S 9:12.00 9:22.17
7 Carrera, Juan Southern Ill 9:26.11 9:23.25
8 Rupe, Eric Youngstown S 8:54.65 9:23.44
9 Matelong, Shadrack Mid. Tenn. S 9:13.46 9:24.00
10 Hatfield, Connor Bryan 9:15.44 9:28.28
11 Johnson, Charles SE Missouri 9:28.68 9:29.76
12 Dixon, Alden Mid. Tenn. S 9:22.33 9:33.96
13 Chase, Adam East Tenn. S 9:06.00 9:36.67
14 Burgess, Jonathan Central Arka 9:20.00 9:43.42
15 Reilly, Sam Vanderbilt 9:29.00 10:03.18
16 Brown, Shane SE Missouri 9:36.00 10:04.99
17 Stoverink, Tyson SE Missouri 9:49.00 10:05.08
18 Hunter, Brent Tiffin 9:15.00 10:06.01
19 Anderson, Ryan SE Missouri 9:38.00 10:09.11
20 Trinh, Cameron Eastern Mich 9:30.82 10:10.16
21 Davidson, Ryan Central Arka 9:26.34 10:12.24
22 Nelson, Andrew Wayne St. 10:00.22 10:30.60
Men 4x100 Meter Relay College
============================================================================
Tom Black: T 38.63 6/2/1995 , Texas Christian
Powell/Carter/Edwards/Abdullah
Sea Ray: M 39.04 2000 , South Carolina
School Seed Finals H#
============================================================================
1 Kent State 40.20 40.33 1
1) Scales, Nathaniel 2) Reese, Riak
3) Barnes, William 4) Gordon, Wayne
2 Eastern Michigan 40.47 40.42 1
1) Bolton, Cameron 2) Elam, Jeff
3) Scott, Chris 4) Brown, Tyler
3 Pittsburgh 39.90 40.68 1
1) Mindlin, Josh 2) Nkanata, Carvin
3) Murray, Micah 4) Spratling, Brycen
4 Tiffin 40.39 40.93 1
1) Grembo, Emmanuel 2) Garrett, Ishan
3) Lane, Omar 4) Marshall, Tony
5 Illinois State 42.00 41.42 3
1) Schreiber, Nathan 2) Jordan, Deshaun
3) Norgrove, Fabian 4) Devonish, Anderson
6 Lipscomb 40.56 41.75 1
1) Smith, Kenny 2) Peabody, Tucker
3) Pitcher, Jordan 4) Dempster, Colin
7 Southern Illinois 41.46 41.91 2
1) Davis, William 2) Adams, Franklin
3) Jackson, Spencer 4) Benes, Matt
8 Youngstown St. 41.03 42.50 2
1) Williamson, Marquis 2) Embry, Marcellus
3) Helms, John 4) Gattison, Dalyn
9 Olivet Nazarene 41.17 42.63 2
1) Hutchison, Jonathan 2) Carl, Jared
3) DeRamus, Elisha 4) Fields, Ty'rel
-- Carson-Newman 42.23 DNF 3
1) Williams, Jason 2) Blassingame, Cassandine
3) Walker, Luther 4) Thomas, Devin
Men 4x400 Meter Relay College
============================================================================
Tom Black: T 3:00.60 6/1/1995 , Baylor
Ford/Howard/Williams/Minor
Sea Ray: M 3:02.14 4/13/2002 Tennessee, TENN
School Seed Finals H#
============================================================================
1 Mid. Tenn. State 3:05.00 3:06.83 1
1) Hamilton, Andre 2) Palmer, Steven
3) Rutto, Eliud 4) Tugumisirize, Emmanuel
2 Eastern Michigan 3:10.69 3:08.35 1
1) Elam, Jeff 2) Bolton, Cameron
3) Waynes, Mason 4) Brown, Tyler
3 Kent State 3:11.47 3:08.97 1
1) Tobin, Matthew 2) Dunlap, Miles
3) Swords, Jacob 4) Brown III, Laron
4 Illinois State 3:12.00 3:11.59 2
1) Farley, Antonio 2) Norgrove, Fabian
3) Lewis, Jalen 4) Devonish, Anderson
5 Michigan State 3:12.85 3:12.00 2
1) Washington, David 2) Parsons, Ross
3) Sanders, Austin 4) Whitelow, DeVantre
6 East Tenn. St. 3:16.00 3:15.77 2
1) Foote, Jonathon 2) Miller, Thomas
3) Ratcliff, Dexter 4) Williams, Michael
7 Tiffin 3:10.00 3:15.87 1
1) Colvin, Dominic 2) Mortel, Reginald
3) Borland, Shaun 4) Garrett, Ishan
8 Bellarmine 3:17.45 3:17.16 2
1) Sigler, Seth 2) McKinney, Nathan
3) Williams, Damar 4) Vaughn, Torian
9 Southern Illinois 3:16.00 3:25.97 2
1) Nightengale, Christopher 2) Benes, Matt
3) Jackson, Spencer 4) Green, Blake
-- Michigan State 'B' 3:15.55 DNF 2
1) Schneider, Kurt 2) Ehrhardt, Tim
3) Salisbury, Jaime 4) McFadden, Jacob
Men 4x800 Meter Relay College
=========================================================================
Tom Black: T 7:15.00 4/8/1983 , Alabama
Raines/Bufor/Menefee/Wuyke
Sea Ray: M 7:15.00 1983 , Alabama
School Seed Finals
=========================================================================
1 Kent State 7:34.00 7:33.89
1) Swords, Jacob 2) Roper, Marteze
3) Onken, Grant 4) Fleming, Jared
2 East Tenn. St. 7:25.00 7:34.06
1) Jones, Ryan 2) Jalovy, Filip
3) Miller, Thomas 4) Pierce, Desmond
3 Mid. Tenn. State 7:30.62 7:35.92
1) Bowman, Asa 2) Akena, Geoffrey
3) Rono, Hillary 4) Rutto, Eliud
4 Eastern Kentucky 7:37.00 7:53.94
1) Meddles, Wade 2) Vandermosten, Sean
3) Bouchikhi, Soufiane 4) Kosgey, Amos
5 SE Missouri 7:52.00 8:14.92
1) Shivers, Adam 2) Stoverink, Tyson
3) Strotheide, Colten 4) Brown, Shane
Men Distance Medley College
=========================================================================
Tom Black: T 9:31.90 4/10/1982 , Indiana
Risch/Nix/Hofwegen/Young
Sea Ray: M 9:31.90 1982 , Indiana
School Seed Finals
=========================================================================
1 Eastern Michigan 9:55.00 9:55.11
1) Smith, Daryl 2) Ervin, Jason
3) Kalinowski, Grzegorz 4) Fink, Willy
2 Tennessee 9:58.00 9:57.93
1) Walter, Kyle 2) Carter, Antonio
3) Dickie, Jeremy 4) Tobin, Daniel
3 East Tenn. St. 10:07.91 9:58.37
1) Warriner, Matthew 2) Williams, Michael
3) Roberts, Simeon 4) Baldwin, Angus
4 Lipscomb 9:57.00 9:59.85
1) Freeman, Christian 2) Dempster, Colin
3) Bosket, Andrew 4) Gonzalez, Juan
5 Illinois State 9:50.00 9:59.92
1) Askin, Aidan 2) Kramer, Coty
3) Bybee, Ryan 4) Eckhart, David
6 Kent State 9:55.00 10:07.45
1) Fischer, Steve 2) Young, Danny
3) Allen, Samuel 4) Goodwin, Andrew
7 Wayne St. 10:45.90 10:15.21
1) Nelson, Andrew 2) Gerow, Joey
3) Wyche, Irvin 4) Komph, Eddie
8 SE Missouri 10:08.00 10:20.51
1) Johnson, Charles 2) Maise, Ellis
3) Holmes, Tyler 4) Maton, Marc
Men High Jump College
===================================================================================
Tom Black: T 2.30m 5/18/2000 Ahmad Abderaitmane, Unattached
Sea Ray: M 2.30m 1985 Brian Whitehead/Tom Smith(1999), Unattached
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Landon, Kyle Southern Ill 2.17m 2.15m 7-00.50
1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15
P O O O O XXO
2 Miller Jr., Reginald SE Missouri 2.10m 2.10m 6-10.75
1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15
P P O O O XXX
2 Jakovina, Jay Youngstown S 2.10m 2.10m 6-10.75
1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15
P P O O O XXX
4 Benton, Aaron Eastern Mich 2.05m 2.10m 6-10.75
1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15
P XXO O XXO XXO XXX
5 O'Shea, James Eastern Mich 2.03m 2.05m 6-08.75
1.90 1.95 2.00 2.05 2.10
P O XO O XXX
6 Hughes, Owen Michigan Sta 2.11m 2.05m 6-08.75
1.90 1.95 2.00 2.05 2.10
P O O XO XXX
7 Jones, Cody Kent State 2.10m 2.00m 6-06.75
1.90 1.95 2.00 2.05
O O O XXX
8 Morales, Arnaldo Youngstown S 2.04m 2.00m 6-06.75
1.90 1.95 2.00 2.05
XO O O XXX
9 Jones, Tyler Kent State 2.11m 2.00m 6-06.75
1.90 1.95 2.00 2.05
P P XO XXX
10 DeJaegher, Jacob Illinois Sta 2.05m 1.95m 6-04.75
1.90 1.95 2.00
O O XXX
11 Smith, Phillip Lipscomb 2.08m 1.90m 6-02.75
1.90 1.95
O XXX
-- Waldron, Zachary Eastern Mich 2.00m NH
1.90 1.95
P XXX
-- Tolbert, Donovan Kent State 2.01m NH
1.90
XXX
Men Pole Vault College
===================================================================================
Tom Black: T 5.98m 5/25/1996 Lawrence Johnson
Sea Ray: M 5.85m 1999 Lawrence Johnson, Adidas
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Mattix, Codi Michigan Sta 5.11m 5.00m 16-04.75
4.30 4.45 4.60 4.70 4.80 4.90 5.00 5.10
P P P O P O XO XXX
2 Allison, Jared Virginia Tech 5.18m 5.00m 16-04.75
4.30 4.45 4.60 4.70 4.80 4.90 5.00 5.10
P P P O P O XXO XXX
3 Johnson, Brad Virginia Tech 4.94m 5.00m 16-04.75
4.30 4.45 4.60 4.70 4.80 4.90 5.00 5.10
P P P O O XXO XXO XXX
4 Salisbury, Jaime Michigan Sta 5.00m 4.90m 16-00.75
4.30 4.45 4.60 4.70 4.80 4.90 5.00
P P P O P XO XXX
5 Michell, Brian Olivet Nazar 4.95m 4.80m 15-09.00
4.30 4.45 4.60 4.70 4.80
P P P O O
6 Schuck, Nathan Southern Ill 4.80m 4.80m 15-09.00
4.30 4.45 4.60 4.70 4.80 4.90
P P O XXO XO XXX
7 Lietz, Alex Southern Ill 4.85m 4.70m 15-05.00
4.30 4.45 4.60 4.70 4.80
P P XXO O XXX
7 Weaver, Chad Southern Ill 4.75m 4.70m 15-05.00
4.30 4.45 4.60 4.70 4.80
P P XXO O XXX
9 Canfield, Tim Michigan Sta 4.90m 4.70m 15-05.00
4.30 4.45 4.60 4.70 4.80
P P O XO XXX
10 Pavelonis, Chase Illinois Sta 5.00m 4.70m 15-05.00
4.30 4.45 4.60 4.70 4.80
P P P XXO XXX
11 Clark, Cirron Illinois Sta 4.85m 4.60m 15-01.00
4.30 4.45 4.60 4.70
P P O XXX
-- Miller, Cory Kent State 5.10m NH
4.30 4.45 4.60
P P XXX
-- Babits, Paul Vault high A 4.75m NH
4.30
XXX
Men Long Jump College
========================================================================================
Tom Black: T 8.68m 6/13/1994 Michael Powell, Footlocker
Sea Ray: M 8.35m 1994 Roland McGee, Middle Tennessee State
Name Year School Seed Finals Wind
========================================================================================
1 Brown, Desmond Unattached 7.60m 7.69m 2.8 25-02.75
7.32m(0.9) FOUL(1.2) FOUL(1.4) 7.69m(2.8) FOUL(1.1) FOUL(2.2)
2 Smith, Blake SE Missouri 7.73m 7.69m 2.4 25-02.75
7.69m(2.4) ND(1.3) PASS PASS PASS PASS
3 Stepp, Tyler East Tenn. S 7.53m 7.63m 2.1 25-00.50
7.34m(1.5) 7.45m(1.6) 7.34m(1.3) 7.63m(2.1) FOUL(1.1) FOUL(1.9)
4 McLachlan, James Unattached 7.86m 7.63m 2.0 25-00.50
7.63m(2.0) 7.32m(2.0) 7.16m(2.3) PASS PASS PASS
5 Jones, Edward Citadel 7.30m 7.42m 2.4 24-04.25
6.90m(1.6) ND(1.4) 7.42m(2.4) 7.29m(3.1) FOUL(1.1) ND(2.0)
6 Davis, TJ Carson-Newma 7.09m 7.18m 1.0 23-06.75
7.18m(1.0) FOUL(1.7) 7.16m(1.5) FOUL(3.8) FOUL(1.9) FOUL(1.6)
7 Schneider, Kurt Michigan Sta 7.34m 7.14m 3.1 23-05.25
7.11m(0.9) 7.09m(1.7) 7.14m(3.1) FOUL(2.4) ND(2.0) FOUL(2.0)
8 Rory, Kameron Mid. Tenn. S 7.16m 7.13m 3.2 23-04.75
FOUL(1.0) ND(3.0) 7.13m(3.2) 6.94m(1.2) FOUL(1.6) FOUL(1.2)
9 Brown, Tyler Eastern Mich 7.34m 7.12m 2.1 23-04.50
7.07m(1.6) 7.12m(2.1) FOUL(2.3) PASS PASS PASS
10 Blassingame, Cassandine Carson-Newma 7.24m 7.08m +0.0 23-02.75
6.70m(1.4) 7.02m(2.4) 7.08m(+0.0)
11 Adams, Franklin Southern Ill 7.36m 7.06m 1.9 23-02.00
FOUL(+0.0) 7.02m(1.7) 7.06m(1.9)
12 Carter, Blake SE Missouri 7.61m 7.03m 1.5 23-00.75
6.91m(2.2) 7.03m(1.5) FOUL(2.2)
13 Royal, William Youngstown S 7.04m 6.87m 1.2 22-06.50
6.87m(1.2) FOUL(2.2) ND(0.7)
14 Scott, Donald Eastern Mich 7.05m 6.72m 3.3 22-00.75
6.72m(3.3) ND(2.1) ND(-1.1)
15 Jordan, Dean Southern Ill 6.87m 6.69m 2.3 21-11.50
6.69m(2.3) ND(2.5) FOUL(1.9)
16 Shirley, Dylan Kent State 7.14m 6.55m 0.9 21-06.00
6.55m(0.9) ND(1.7) ND(1.6)
16 Williams, Jason Carson-Newma 6.81m 6.55m 2.5 21-06.00
6.55m(2.5) ND(0.4) FOUL(2.4)
18 Diggins, Travon Illinois Sta 6.77m 6.53m 2.0 21-05.25
6.25m(+0.0) 6.53m(2.0) ND(1.3)
19 Davis, William Southern Ill 6.90m 6.53m 2.4 21-05.25
6.53m(2.4) ND(3.4) ND(0.8)
20 Carter, Trey Central Arka 7.08m 6.39m 0.7 20-11.75
6.39m(0.7) ND(+0.0) ND(0.8)
21 Martin, Chris SE Missouri 7.20m 6.32m 0.8 20-09.00
6.32m(0.8) PASS PASS
22 Farris-King, Anthony Central Arka 7.13m 6.28m 1.6 20-07.25
6.28m(1.6) FOUL(2.6) FOUL(0.9)
23 Smith, Phillip Lipscomb 7.05m 5.92m 2.6 19-05.25
5.92m(2.6) ND(2.9) FOUL(1.7)
24 Okot, Vincent Mid. Tenn. S 6.77m 5.85m 1.9 19-02.50
5.85m(1.9) PASS PASS
-- Twitty, Jailyn Kent State 7.00m FOUL
FOUL(0.6) FOUL(2.7) ND(1.3)
-- Tywon, Kyle Kent State 7.06m FOUL
FOUL(1.8) FOUL(1.8) FOUL(1.9)
-- Dewberry, Aaron Eastern Mich 6.82m FOUL
FOUL(2.1) FOUL(2.7) PASS
-- DeRamus, Elisha Olivet Nazar 7.42m FOUL
FOUL(2.9) ND(1.7) ND(1.9)
-- Clais, Xavier Unattached 7.10m FOUL
FOUL(1.3) ND(1.6) ND(1.5)
Men Triple Jump College
========================================================================================
Tom Black: T 17.51m 6/13/1994 Mike Conley, Footlocker
Sea Ray: M 16.78m 1976 Tom Haynes, U.S Army
Name Year School Seed Finals Wind
========================================================================================
1 Scott, Donald Eastern Mich 15.85m 16.07m 2.8 52-08.75
15.68m(4.8) 16.07m(2.8) 16.04m(2.1) 15.23m(2.5) PASS 16.04m(2.3)
2 Miller Jr., Reginald SE Missouri 15.26m 15.58m 0.1 51-01.50
15.26m(2.9) FOUL(2.1) 15.15m(1.8) 15.33m(3.0) FOUL(3.0) 15.58m(0.1)
3 Martin, Chris SE Missouri 15.49m 15.49m 2.6 50-10.00
15.49m(2.6) 14.32m(2.6) 14.99m(2.6) 15.00m(4.3) 14.88m(2.5) 15.00m(0.9)
4 Gambrell, Jarred Michigan Sta 15.43m 15.24m 3.6 50-00.00
15.24m(3.6) 15.14m(1.9) 15.14m(1.7) FOUL(1.4) FOUL(3.2) PASS
5 Okot, Vincent Mid. Tenn. S 14.68m 15.22m 3.3 49-11.25
14.71m(4.5) 15.06m(2.1) 15.12m(2.9) 14.75m(1.4) 15.22m(3.3) 14.72m(2.2)
6 Twitty, Jailyn Kent State 14.88m 15.07m 1.9 49-05.50
FOUL(4.1) ND(1.7) 14.45m(3.6) FOUL(1.6) 15.06m(2.8) 15.07m(1.9)
7 James, Luke Southern Ill 14.70m 14.67m 2.7 48-01.75
FOUL(1.8) 14.67m(2.7) 14.55m(3.8) FOUL(2.5) FOUL(2.9) FOUL(2.1)
8 Lee, Javion Eastern Mich 14.84m 14.61m 1.3 47-11.25
FOUL(2.4) FOUL(5.1) 14.55m(2.4) 14.54m(1.6) 14.24m(2.0) 14.61m(1.3)
9 Bailey, Justin Kent State 14.94m 14.21m 2.7 46-07.50
FOUL(3.5) FOUL(1.9) 14.21m(2.7) FOUL(2.5) FOUL(1.1) PASS
10 Tolbert, Donovan Kent State 14.94m 14.14m 3.0 46-04.75
14.14m(3.0) FOUL(2.8) FOUL(3.1)
11 Blassingame, Cassandine Carson-Newma 14.16m 14.07m 1.2 46-02.00
FOUL(2.8) FOUL(1.9) 14.07m(1.2)
12 DeRamus, Elisha Olivet Nazar 14.66m 14.02m 3.2 46-00.00
13.36m(1.9) ND(2.7) 14.02m(3.2)
13 Davis, TJ Carson-Newma 14.00m 13.67m 1.8 44-10.25
13.67m(1.8) ND(2.7) ND(2.1)
14 Walker, Luther Carson-Newma 14.28m 13.08m 2.6 42-11.00
13.08m(2.6) FOUL(4.0) PASS
-- Cherfils, Sadrac Shorter 14.29m FOUL
FOUL(2.2) FOUL(2.7) FOUL(1.7)
-- Farris-King, Anthony Central Arka 14.14m FOUL
FOUL(4.4) ND(2.0) FOUL(3.8)
-- Ludgood, Samuel Kent State 15.26m FOUL
FOUL(2.3) PASS PASS
-- Smith, Phillip Lipscomb 13.71m FOUL
FOUL(0.7) ND(3.8) ND(3.4)
-- Rory, Kameron Mid. Tenn. S 14.28m FOUL
FOUL(3.4) ND(3.6) ND(2.1)
Men Shot Put College
===================================================================================
Tom Black: T 22.00m 6/3/1995 John Godina, UCLA
Sea Ray: M 22.15m 2002 Adam Nelson, Nike
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Grace, Bobby Youngstown S 19.90m 19.36m 63-06.25
18.95m FOUL FOUL FOUL 19.36m FOUL
2 Bailey, Tavis Tennessee 18.73m 19.29m 63-03.50
FOUL 17.07m 17.35m 18.55m FOUL 19.29m
3 Jensen, Curtis Illinois Sta 20.29m 19.25m 63-02.00
FOUL 19.25m 19.05m 19.10m FOUL FOUL
4 Freeman, Josh Southern Ill 19.43m 19.18m 62-11.25
17.99m 19.18m FOUL FOUL FOUL FOUL
5 James, Antonio Michigan Sta 19.93m 18.56m 60-10.75
17.13m 17.72m 18.21m FOUL 18.56m 18.06m
6 King, Michael Kent State 18.71m 18.56m 60-10.75
17.92m 18.56m ND FOUL FOUL 18.13m
7 Hoty, Matthew Tennessee 18.85m 18.28m 59-11.75
18.00m 18.28m FOUL FOUL FOUL FOUL
8 Farley, Kevin SE Missouri 17.98m 17.49m 57-04.75
16.80m 16.73m 17.07m 17.49m FOUL 17.32m
9 Seaver, John Youngstown S 17.84m 16.93m 55-06.50
16.74m 16.57m 16.93m 16.29m 16.10m 16.85m
10 Wideman, Curtis Southern Ill 17.84m 16.43m 53-11.00
FOUL FOUL 16.43m
11 Kyle, Shon SE Missouri 16.33m 16.35m 53-07.75
16.00m 16.35m FOUL
12 Harris, Travis Eastern Mich 17.27m 16.28m 53-05.00
16.10m FOUL 16.28m
13 Levering, Quinn Eastern Mich 16.50m 15.75m 51-08.25
14.91m 15.75m 15.59m
14 Chiclowe, Jacob Youngstown S 16.16m 15.74m 51-07.75
15.74m 15.56m 15.13m
15 Lyons, Stephen Youngstown S 16.24m 15.52m 50-11.00
15.27m 15.52m FOUL
16 Lingo, Tyler Arkansas Sta 15.71m 15.47m 50-09.25
FOUL 15.47m FOUL
17 Gidado, Dylan Citadel 15.23m 15.37m 50-05.25
FOUL 14.18m 15.37m
18 Tayala, Matthias Kent State 17.28m 15.29m 50-02.00
FOUL 15.29m FOUL
19 Lombardino, Brandon Arkansas Sta 16.18m 15.26m 50-00.75
15.08m 15.26m FOUL
20 Gjokaj, Vinny Michigan Sta 15.23m 49-11.75
13.65m 15.06m 15.23m
21 Nicasio, Chris Arkansas Sta 15.84m 15.20m 49-10.50
15.17m 15.20m FOUL
22 Williams, Keith Eastern Mich 16.15m 14.94m 49-00.25
14.76m 14.94m FOUL
23 Adamson, Jesse Northern Ken 14.65m 14.76m 48-05.25
13.39m 14.24m 14.76m
24 Mathis, Lucas Carson-Newma 14.19m 13.94m 45-09.00
13.44m 13.94m 13.81m
25 Freeman, Randall Carson-Newma 14.77m 13.89m 45-07.00
13.89m ND 13.23m
26 Alexis, Daniel Shorter 13.00m 13.89m 45-07.00
11.14m 13.89m FOUL
27 Keller, Danny Northern Ken 14.04m 13.50m 44-03.50
12.60m 13.47m 13.50m
28 Sievers, Seth SE Missouri 15.00m 13.45m 44-01.50
13.07m 13.45m FOUL
29 VanderGulik, Ian Citadel 14.90m 12.64m 41-05.75
12.64m ND ND
30 Leone, Michael Northern Ken 12.34m 10.91m 35-09.50
10.91m ND ND
-- Groves, Samuel Kent State 15.02m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Discus Throw College
===================================================================================
Tom Black: T 68.70m 6/20/1982 Luis Delis, Cuba
Sea Ray: M 67.46m 1999 Andy Bloom, Nike
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Gjokaj, Vinny Michigan Sta 50.00m 53.46m 175-05
53.46m 49.78m 50.51m 49.09m FOUL 48.28m
2 Kyle, Shon SE Missouri 50.00m 53.01m 173-11
FOUL 51.72m FOUL 53.01m FOUL 49.86m
3 Freeman, Josh Southern Ill 50.95m 52.92m 173-07
52.64m FOUL 52.88m 52.92m FOUL FOUL
4 Walker, Jason SE Missouri 50.18m 51.54m 169-01
49.70m FOUL 51.54m FOUL FOUL FOUL
5 King, Michael Kent State 50.03m 51.12m 167-08
50.66m FOUL FOUL FOUL 51.12m 49.92m
6 Harris, Travis Eastern Mich 47.52m 49.38m 162-00
44.87m ND 49.38m FOUL 46.88m ND
7 Vendemia, Eric Youngstown S 47.50m 47.80m 156-10
38.16m ND 45.34m ND 45.82m 47.80m
8 Lingo, Tyler Arkansas Sta 50.65m 47.14m 154-08
44.31m 45.32m ND 47.14m FOUL 45.04m
9 Jones, Anthony Eastern Mich 46.21m 44.07m 144-07
44.07m FOUL FOUL ND ND FOUL
10 Alexis, Daniel Shorter 45.60m 42.28m 138-08
42.28m FOUL FOUL
11 Levering, Quinn Eastern Mich 44.00m 41.80m 137-02
41.80m ND ND
12 Horrel, Zach SE Missouri 43.43m 40.74m 133-08
40.74m FOUL ND
13 VanderGulik, Ian Citadel 45.20m 40.33m 132-04
40.33m FOUL ND
14 Peterson, Jon Thomas Shorter 41.18m 39.64m 130-01
39.64m ND ND
15 Porter, Geno Citadel 46.05m 39.13m 128-04
39.13m FOUL ND
16 Clais, Xavier Unattached 45.33m 29.33m 96-03
29.33m ND PASS
-- Gidado, Dylan Citadel 42.66m FOUL
FOUL ND ND
-- Groves, Samuel Kent State 47.89m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Hammer Throw College
===================================================================================
Tom Black: T 82.49m 6/13/1994 Lance Deal, New York AC
Sea Ray: M 77.52m 2008 A.G. Kruger, Nike
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Kruger, A.G. Nike 76.25m 75.50m 247-08
73.85m 72.98m 75.50m 73.49m 73.01m 73.82m
2 Lambert, James Unattached 67.22m 67.47m 221-04
61.79m 65.79m 65.74m FOUL 67.47m 67.06m
3 Frye, Joe Music City M 64.00m 65.45m 214-09
64.59m 63.62m 63.73m 65.23m 65.45m FOUL
4 Wideman, Curtis Southern Ill 63.83m 63.86m 209-06
FOUL 63.86m 61.22m 61.67m 60.34m 63.09m
5 Ball, Zac Ashland 63.15m 63.00m 206-08
FOUL 63.00m 61.49m 61.72m FOUL 62.17m
6 James, Antonio Michigan Sta 64.51m 61.57m 202-00
FOUL 61.57m FOUL 56.94m PASS PASS
7 Neu, Connor Youngstown S 62.57m 60.84m 199-07
60.84m FOUL FOUL 59.15m 54.17m 58.19m
8 Brown, Cameron Tennessee 58.69m 60.51m 198-06
58.09m FOUL 58.70m 59.18m FOUL 60.51m
9 Nicasio, Chris Arkansas Sta 62.70m 58.75m 192-09
FOUL 57.52m 58.75m 55.95m 56.49m FOUL
10 Williams, Keith Eastern Mich 57.91m 56.19m 184-04
56.15m 56.01m 56.19m
11 Kostrzewa, Connor Michigan Sta 56.00m 56.05m 183-11
50.09m FOUL 56.05m
12 Jensen, Curtis Illinois Sta 60.25m 55.97m 183-07
55.15m FOUL 55.97m
13 Gjokaj, Vinny Michigan Sta 56.79m 55.94m 183-06
FOUL 54.60m 55.94m
14 Sexton, Jim Unattached 57.00m 55.39m 181-09
55.39m FOUL FOUL
15 Farley, Kevin SE Missouri 56.38m 53.38m 175-01
53.38m 52.27m FOUL
16 Landis, Austin Belmont 57.00m 52.90m 173-07
FOUL 52.90m FOUL
17 Frost, Carson Tennessee 50.89m 50.66m 166-02
FOUL 50.66m FOUL
18 Alexis, Daniel Shorter 48.00m 50.22m 164-09
FOUL 50.22m FOUL
19 Walker, Kyle Southern Ill 50.03m 47.09m 154-06
47.09m FOUL FOUL
20 Leone, Michael Northern Ken 41.20m 44.78m 146-11
44.78m FOUL FOUL
21 Jones, Anthony Eastern Mich 54.23m 42.61m 139-09
42.61m FOUL FOUL
22 Porter, Geno Citadel 45.17m 41.29m 135-05
41.29m FOUL FOUL
23 Gidado, Dylan Citadel 39.35m 40.68m 133-05
40.68m FOUL FOUL
24 Keller, Danny Northern Ken 43.45m 40.16m 131-09
40.16m FOUL FOUL
-- Sievers, Seth SE Missouri 53.50m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Wells, Andrew Pittsburgh 58.40m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Kyle, Shon SE Missouri 52.00m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Lombardino, Brandon Arkansas Sta 48.75m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Wentz, Andrew Eastern Mich 51.23m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Peterson, Jon Thomas Shorter 39.58m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- McAdoo, Deon Tennessee 55.98m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Adamson, Jesse Northern Ken 38.15m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Javelin Throw College
===================================================================================
Tom Black: T 85.06m 4/26/1998 Tom Pukstys, Adidas
Sea Ray: M 81.31m 2012 Tim Glover, Illinois State
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Glover, Tim Unattached 78.69m 84.01mM 275-07
84.01m 82.01m 79.63m 80.29m 81.33m 81.59m
2 Quinn, Kyle Tennessee 75.00m 78.28m 256-10
63.06m 66.42m 68.91m 64.71m 67.52m 78.28m
3 Jones, Caleb Unattached 74.18m 73.99m 242-09
72.29m FOUL 73.99m FOUL 71.45m FOUL
4 Baird, Jared Unattached 67.51m 70.89m 232-07
66.73m FOUL 63.70m 70.89m 68.73m 66.34m
5 Shalaway, Ethan Pittsburgh 63.47m 65.98m 216-06
FOUL FOUL 60.41m 64.43m 57.46m 65.98m
6 Grote, Brian SE Missouri 61.05m 65.43m 214-08
57.61m FOUL 61.80m 59.61m 62.68m 65.43m
7 Ijah, Solomon Eastern Mich 59.15m 62.73m 205-10
60.04m 62.73m 59.39m 60.42m 61.49m 59.99m
8 McCulloh, Kevin Youngstown S 55.00m 61.04m 200-03
58.15m 56.49m 61.04m 56.49m 59.95m 58.39m
9 Allen, Clay Citadel 66.30m 59.89m 196-06
56.79m 59.34m 58.59m 58.02m FOUL 59.89m
10 Navarro, Chris SE Missouri 60.55m 58.71m 192-07
58.71m FOUL 56.87m
11 quigg, mitch Unattached 66.30m 58.32m 191-04
FOUL 58.32m 55.70m
12 Carter, Trey Central Arka 56.13m 55.46m 181-11
FOUL 53.38m 55.46m
13 Jordan, Dean Southern Ill 54.03m 54.09m 177-05
49.30m ND 54.09m
14 Hadden, Lucas Tennessee 59.64m 53.03m 174-00
53.03m ND ND
15 Eichorn, Alexander SE Missouri 55.00m 51.82m 170-00
51.82m ND ND
16 Freeman, Randall Carson-Newma 53.22m 43.71m 143-05
43.71m ND ND
17 Sloan, Aaron Unattached 47.40m 39.05m 128-01
39.05m ND ND
18 Rawson, Marshall Shorter 42.84m 37.97m 124-07
37.97m ND FOUL
Men 200 Meter Dash Invitational
==============================================================================
Name Year School Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Nkanata, Carvin Pittsburgh 20.20 20.17 2.0
2 Gordon, Wayne Kent State 20.65 20.57 2.0
3 Spratling, Brycen Pittsburgh 20.75 20.64 2.0
4 Peabody, Tucker Lipscomb 20.60 20.78 2.0
5 Reese, Riak Kent State 20.82 20.89 2.0
6 Nelvis, Jarael Tennessee 20.80 21.00 2.0
7 Murray, Micah Pittsburgh 20.80 21.49 2.0
Men Pole Vault Invitational
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Hollis, Mark Unattached 5.65m 5.60m 18-04.50
4.90 5.05 5.20 5.30 5.40 5.50 5.60 5.70
P P P O O O O XXX
2 Houston, Scott Unattached 5.35m 5.20m 17-00.75
4.90 5.05 5.20 5.30
O O O XXX
3 Koufidis, Stefanos Shorter 5.30m 5.20m 17-00.75
4.90 5.05 5.20 5.30 5.40
P P XXO P XXX
4 Squibbs, Brett East Tenn. S 5.15m 5.05m 16-06.75
4.90 5.05 5.20
O O XXX
5 Ehrhardt, Tim Michigan Sta 5.21m 5.05m 16-06.75
4.90 5.05 5.20
XO O XXX
6 Brannon, Chase Tennessee 5.43m 5.05m 16-06.75
4.90 5.05 5.20
O XXO XXX
7 Heuser, Chip Unattached 5.30m 4.90m 16-00.75
4.90 5.05
O XXX
8 Oxley, Jesse Kent State 5.30m 4.90m 16-00.75
4.90 5.05
XO XXX
8 Ayers, Michael Unattached 5.19m 4.90m 16-00.75
4.90 5.05
XO XXX
-- Babits, Max Eastern Mich 5.51m NH
4.90 5.05 5.20
P P XXX
-- Daniel, Chris Unattached 5.30m NH
4.90
XXX
-- Locke, Christian SE Missouri 5.15m NH
4.90
XXX
-- Blankenship, Jake Unattached 5.52m NH
4.90
XXX
-- Maira, Michael Tennessee 5.13m NH
4.90
XXX
Men Discus Throw Invitational
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Bailey, Tavis Tennessee 61.72m 60.73m 199-03
60.37m 60.53m 60.73m 58.34m FOUL FOUL
2 James, Antonio Michigan Sta 59.78m 57.72m 189-04
57.72m FOUL 56.89m 56.84m 53.32m 57.50m
3 Wells, Andrew Pittsburgh 53.95m 55.16m 181-00
54.54m 52.08m FOUL 55.16m 47.48m 47.49m
4 Jagers, Reginald Kent State 58.00m 55.00m 180-05
49.83m 51.23m FOUL FOUL 55.00m 53.25m
5 Jensen, Curtis Illinois Sta 52.00m 53.42m 175-03
FOUL 53.42m 51.11m 51.52m 51.02m 51.75m
6 Wideman, Curtis Southern Ill 53.20m 52.39m 171-10
FOUL 52.39m 51.46m FOUL FOUL 50.02m
7 Farley, Kevin SE Missouri 52.10m 50.23m 164-09
FOUL 48.37m FOUL 48.04m FOUL 50.23m
8 Hoty, Matthew Tennessee 51.07m 50.12m 164-05
49.47m 49.67m 50.12m FOUL 48.11m FOUL
9 Lombardino, Brandon Arkansas Sta 51.80m 48.95m 160-07
48.95m 48.19m 44.25m 45.23m FOUL 48.67m
10 Nicasio, Chris Arkansas Sta 52.01m 47.61m 156-02
47.61m 45.12m FOUL
Women - High School - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Hardin Valley 114 2) Maryville 102
3) Knoxville West 60 4) Hume-Fogg 52
5) Campbell County 48 5) Signal Mountain 48
7) Bearden 47 8) Anderson County 37
9) Stone Memorial 29 9) Farragut 29
9) Baylor School 29 12) Heritage High 28
13) Webb School of Knoxville 24 14) Christian Academy of Knox 22
15) Austin-East Magnet HS 21 16) Seymour 19
17) Ooltewah 18 18) Carter 15
18) Gordon Lee 15 20) Cumberland County 14
20) Howard Tech 14 22) Sevier County 13
23) North Surry 12 24) Knoxville Central 10
24) Columbia Academy 10 24) Clinton 10
27) Station Camp 9 27) Karns 9
29) McMinn County 8 30) Mt. Juliet 4
31) Grace Christian 3 31) Knoxville Halls 3
31) Claiborne 3
Men - High School - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
1) Hardin Valley 107.50 2) Maryville 97
3) Euclid 95 4) Bearden 68
5) McCallie School 53 6) Sevier County 33
7) Signal Mountain 27 8) Ooltewah 26
8) Knoxville Central 26 10) Karns 23
10) Knoxville West 23 10) Farragut 23
13) Heritage High 22 14) Baylor School 20
14) Cumberland Gap 20 16) Cookeville 17
16) Cumberland County 17 16) Station Camp 17
19) Webb School of Knoxville 16 20) Campbell County 14
20) W. D. Mohammed 14 22) Carter 13
22) Hume-Fogg 13 24) Loudon 11
25) Daniel Boone 10 25) Dobyns Bennett 10
25) Independence 10 28) Christian Academy of Knox 9.50
29) Pigeon Forge 9 30) Grace Christian 8
31) McMinn County 6 32) Stone Memorial 4
32) South Pittsburg 4 32) Tellico Plains 4
35) Howard Tech 3 36) Knoxville Halls 1
Like·Comment·Share·E-mail·523915 views
|